×
  Karolina Bursa

  Karolina Bursa /

  2017 - Grupa Open Finance wzmacnia pozycję lidera Kredyt gotówkowy

  Open Finance i Home Broker umocniły się w 2017 roku na pozycjach liderów w pośrednictwie finansowym i nieruchomościowym.

  +20,9% przy pośrednictwie w kredytach hipotecznych i firmowych, +25% przy produktach inwestycyjnych, +20% w pośrednictwie nieruchomości - to wzrosty (w porównaniu do 2016 roku), które są najmocniejszymi atutami podsumowania finansowego za 2017 rok w Grupie Open Finance SA.

  Nie ukrywamy ogromnej satysfakcji i dumy z pracy, jaką wykonaliśmy w 2017 roku. Stale zmieniające się środowisko legislacyjne czyli m.in. nowa ustawa o kredycie hipotecznym czy MiFID II, dynamiczna sytuacja gospodarcza, rosnące oczekiwania Klientów i partnerów biznesowych – wszystko to jest nie tylko wyzwaniem, ale i mobilizacją do działania oraz dalszego rozwoju rynkowego. Nieodłącznym elementem wyników jest też profesjonalizm, jakość, wysokie standardy obsługi i zaufanie Klientów – to nasza największa wartość oraz wygrana w 2017 roku. Postawiliśmy sobie wysoko „poprzeczkę”, tym bardziej cieszę się, że zeszły rok zakończyliśmy takimi wynikami, choć absolutnie to nie nasze „ostatnie słowo”. 2018 rok to kolejne wyzwania, ambitne plany i pomysły na biznes - mówi Przemysław Guberow, Prezes Zarządu Open Finance SA i Home Broker SA.

  Należy wyróżnić przychody Grupy na poziomie 351,7 mln złotych, co jest wzrostem o 11% w stosunku do 2016 roku. Mocnej poprawie uległ też wynik skonsolidowany EBITDA osiągając 42,9 mln zł (+281,6% w porównaniu do 2016 roku). W ujęciu sprawozdawczym w 2017 roku Grupa poniosła stratę netto w kwocie 18,2 mln zł. Wynik ten jest w znaczący sposób efektem zdarzeń jednorazowych takich jak: odpis aktualizujący wartość firmy Home Broker oraz spisanie aktywa z tytułu odroczonego podatku. Warto podkreślić, że oczyszczony ze zdarzeń jednorazowych wynik netto wyniósłby 13,6 mln złotych.

  Z istotnych działań biznesowych w minionym roku należy wymienić zwłaszcza dynamiczną integrację, jak i wzrost efektywności sieci sprzedażowych Open Finance i Home Broker, optymalizację systemów motywacyjnych ekspertów pod kątem jakości obsługi Klientów czy współpracy obu spółek,  rozszerzenie oferty produktowej o m.in. kredyty pozabankowe oraz kontynuację długoterminowych programów rozwojowych dla menadżerów. Na tym nie koniec – Open Finance, Home Broker i Open Brokers to 3 mocne marki, pod których szyldem zapowiedziano oficjalnie w 2017 roku uruchomienie nowego modelu sprzedażowego – franczyzy. Pierwsza placówka partnerska została otwarta 12 marca 2018 roku, a podpisano już umowy franczyzowe na kolejnych 15 oddziałów w całej Polsce.

  Nie bez znaczenia są też działania Grupy skutkujące obniżeniem kosztów operacyjnych, które w stosunku do 2016 roku spadły o 11%, mimo wzrostu płacy minimalnej od 1 stycznia 2017 roku. Ponadto, w wyniku poprawy efektywności sprzedażowej każdej z sieci sprzedaży oraz optymalizacji systemów prowizyjnych w 2017 roku zanotowano istotny wzrost marży na sprzedaży, marży operacyjnej oraz rentowności sieci.

  Open Finance SA pozostaje niekwestionowanym liderem w pośrednictwie kredytów hipotecznych w 2017 roku. Wartość sprzedanych kredytów hipotecznych wyniosła łącznie aż 6,7 mld złotych, a wolumeny wzrosły o 18% w porównaniu do 2016 roku.

  Z pewnością „czarnym koniem” w działalności pośrednika w zeszłym roku był obszar pośrednictwa przy kredytach firmowych - wartość ich sprzedaży za pośrednictwem Open Finance SA wyniosła 769 mln złotych.

  Wsparcie MŚP w finansowaniu oraz bieżącej działalności staje się jednym z priorytetowych obszarów w założeniach biznesowych oraz sprzedażowych spółki także w 2018 roku.
  Co więcej, o 51% wzrósł wolumen sprzedanych kredytów firmowych w zeszłym roku vs 2016 rok. Spółka nie zwalnia tempa i planuje dalsze dynamiczne wzrosty w tym obszarze, traktując priorytetowo tę kategorię produktową.

  Trudno nie wspomnieć o stabilnych wolumenach kredytów gotówkowych w 2017 roku. Wartość „sprzedanych” kredytów to 840 mln złotych, co stanowi wprawdzie spadek o 9% w porównaniu do 2016 roku, jednak jest on jednak efektem zmian na rynku bankowym oraz mocniejszej uwagi Grupy na kredytach gotówkowych, skierowanych do mikroprzedsiębiorców. Znajduje to odzwierciedlenie we wzrostach w kredytach firmowych, co wyraźnie pokazują zeszłoroczne wyniki.  

  Równocześnie, 2017 rok to także okres, w którym Open Finance S.A. odnotował wzrost sprzedanych produktów inwestycyjnych za pośrednictwem spółki. Ich wartość wyniosła łącznie 364 mln złotych i jest to znaczący, bo aż o 25% wzrost w stosunku do 2016 roku. Warty odnotowania jest 38,9% wzrost wolumenu produktów regularnego oszczędzania opartych na TFI oraz produktów ubezpieczeniowych vs 2016 rok. Na uwagę zasługują także rosnące wolumeny sprzedaży pozostałych produktów inwestycyjnych – w 2017 roku wzrosły o 24% w porównaniu do 2016 roku. W 2018 roku spółka planuje dalsze bardzo intensywne wzrosty w tym obszarze, kierując swoją uwagę jeszcze mocniej na rynek funduszy inwestycyjnych i obligacji. Tworzenie unikalnych rozwiązań dla klientów i dynamiczna dystrybucja w nowych kanałach, połączona z najwyższą jakością obsługi Klienta, to jeden z celów strategicznych na 2018 rok. 

  2017 rok to rekordowy rok od początku istnienia Home Broker na rynku czyli 10 lat oraz czas umacniania się na rynku pośredników nieruchomości.

  Bez wątpienia można powiedzieć, że rok 2017 to nasze zwycięstwo. Kolejny rok sięgamy po tytuł niekwestionowanego lidera pośrednictwa nieruchomościowego w tej części Europy. Co ważne, tytuł zdobywamy w sposób spektakularny, przebijając liczbę sprzedanych mieszkań w sposób, który jeszcze jakiś czas temu być niemal nie do wyobrażenia. Zawsze na rynku deweloperskim wyznaczaliśmy standardy skuteczności sprzedaży, będąc strategicznym dystrybutorem dla branży. Pomimo efektu bardzo wysokiej bazy, który mieliśmy w latach mniejszej dynamiki całego rynku deweloperskiego, w czasach znaczącego ożywienia dla firm deweloperskich, jakie obserwujemy w tej chwili, my dalej idziemy skutecznie do przodu, notując wyniki nie tylko dwucyfrowej dynamiki, ale także osiągając wzrost niemal 30% , utrzymując przy tym wzrosty sprzedaży także na rynku wtórnym – mówi Paweł Komar, Członek Zarządu w Open Finance SA i Home Broker SA. Stawiamy na jakość, standardy obsługi, rzetelność – dzięki temu Klienci kolejny raz zaufali nam i powierzyli swoje transakcje. Jednak absolutnie nie zwalniamy tempa w 2018 roku, który zapowiada się również obiecująco – mamy wiele innowacyjnych pomysłów, które po raz kolejny będą wyznaczać standardy na rynku. Chcemy udoskonalić model działania głównej sieci Home Broker i nadać jej nowego jeszcze lepszego „wyrazu”. Dynamicznie zwiększamy zasięg i wolumeny działalności e-bazanieruchomości, która ma stać się przysłowiowym „monopolistą” i integratorem rynku dystrybucji nowych mieszkań wśród mniejszych agencji. Prężnie wzrasta także liczba tzw. property advisors w naszej luksusowej marce Poland Sothebys International Realty, co przekłada się także na przychody i pozysk nowych premium inwestycji, dodajmy - do wyłącznej obsługi - dodaje Paweł Komar.

  Aby zobrazować skalę działania Home Broker, warto wyodrębnić sam rynek pierwotny - wartość sprzedanych nieruchomości „z pierwszej ręki” wyniosła 2,2 mld złotych.
  To również rekord pod kątem liczby transakcji na tym rynku. Przez 12 miesięcy 2017 roku pośrednik wsparł Klientów w wyborze i kupnie wymarzonych „4 kątów” uczestnicząc w 8 074 transakcjach na rynku pierwotnym. To wzrost o 28% w stosunku do 2016 roku.

  Jednocześnie, Home Broker SA utrzymuje silną pozycją w roli kluczowego partnera biznesowego dla deweloperów – dotyczy to zwłaszcza współpracy na zasadach „wyłączności”, jak i kompleksowego wsparcia deweloperów świadcząc m.in. usługę outsourcingu działów sprzedaży.

  Ponadto, rynek wtórny nieruchomości odnotował stabilny wzrost w zeszłym roku. Home Broker pośredniczył przy 4 951 transakcjach o wartości 1,3 mld złotych, co daje 7% wzrost do 2016 roku.

  Warto wspomnieć także o wyniku finansowym Open Brokers SA, który w 2017 roku wyniósł 2,6 mln złotych. Spółka stawia sobie ambitne cele na 2018 rok wśród których znajduje się nadal rozbudowa sieci własnej ekspertów ds. ubezpieczeń,  dalszy rozwój zewnętrznej sieci agencyjnej, jak i rozbudowa aplikacji dla agentów o kolejne produkty oraz funkcjonalności.
  W planach jest również m.in. przygotowanie aplikacji mobilnej dla Klientów Open Brokers oraz przygotowanie portalu Moje Polisy.

  Co więcej, spółka Open Life TU Życie S.A. osiągnęła wynik netto w wysokości 19 mln złotych na koniec IV kwartału ub. roku. Natomiast wartość aktywnych UFK wyniosła 7 682 mln złotych.

  Ekspert Finansowy

  Karolina Bursa

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie