×
  Karolina Bursa

  Karolina Bursa /

  Grupa Open Finance umacnia pozycję Kredyt hipoteczny

  Grupa Open Finance, składająca się z Open Finance SA, Home Broker SA, Open Finance TFI SA, Open Life TU Życie SA i Open Brokers SA, odnotowała za 2015 rok zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej na poziomie niemal 29 mln złotych.

  W porównaniu do końca 2014 roku jest to wzrost aż o 14%. Jednocześnie, przychody Grupy także wzrosły o 9,1% w stosunku do analogicznego okresu w 2014 roku i wyniosły na koniec 2015 roku 370,9 mln złotych.

  Odrobiliśmy „lekcję” rynkową - wzmacniamy się i konsolidujemy działania w ramach naszej Grupy – mówi Przemysław Guberow, Prezes Zarządu Open Finance SA. Pracujemy nad zwiększaniem efektywności spółek dystrybucyjnych, przy jednoczesnej optymalizacji kosztów funkcjonowania spółek w Grupie. Stale także szukamy nowych, innowacyjnych rozwiązań biznesowych, dzięki którym utrzymujemy pozycję lidera na rynku. Co jednak najważniejsze – naszym priorytetem na 2016 roku jest jakość i wysokie standardy obsługi Klientów oraz budowa ich zaufania do wszystkich marek Grupy – dodaje Przemysław Guberow.  

  Open Finance SA na czele doradztwa finansowego

  Mocnym atutem Grupy pozostaje pośrednictwo w liczbie udzielanych kredytów hipotecznych - łącznie przez Open Finance i Home Broker - co potwierdza, że spółki utrzymują pozycję numer 1 na rynku. Wartość sprzedanych kredytów hipotecznych w samym IV kwartale 2015 roku wyniosła blisko 1,5 mld złotych (dokładnie 1 493 mln) i jest najwyższa od ostatnich ośmiu kwartałów!

  W całym zeszłym roku obie spółki wsparły Klientów w uzyskaniu kredytów hipotecznych na łączną kwotę blisko 5,5 mld złotych (5 485 mln) i był to wzrost o 6% w stosunku do wyników w 2014 roku.

  Ponadto, Grupa odnotowała aż 76% wzrost wolumenu sprzedanych kredytów gotówkowych w 2015 roku (976 mln złotych) w stosunku do tego okresu w 2014 roku (553 mln złotych).

  Na tym nie koniec – Open Finance SA wyprzedza konkurencję również w zakresie sprzedaży produktów inwestycyjnych. W samym IV kwartale 2015 roku spółka sprzedała produkty jednorazowe w  kwocie 76 mln zł, a w całym roku – 394 mln złotych. Wśród produktów znajdowały się zarówno lokaty strukturyzowane, TFI, jak również UFK obligacji korporacyjnych.

  Home Broker bije rekord w 2015 roku!

  2015 rok był bardzo udanym okresem dla Home Broker SA – lidera na rynku pośrednictwa nieruchomości.  W zakresie wolumenów sprzedaży w obrocie nieruchomościami w IV kwartale 2015 na rynku pierwotnym nastąpił wzrost liczby transakcji w stosunku do poprzednich kwartałów, w związku z zwiększającą się liczbą deweloperów w ofercie.

  Home Broker SA pobił w 2015 roku z pewnością historyczny rekord – także na tle całej branży – sprzedaży aż blisko 1 500 mieszkań na rynku pierwotnym tylko w IV kwartale! (analogicznie w 2014 roku było to 920 mieszkań). Natomiast w całym 2015 roku Home Broker pomógł Klientom w zamieszkaniu w ich wymarzonym „M” (na rynku pierwotnym) pośrednicząc w aż 4 701 transakcjach!  Co istotne, właśnie ze względu na tak dobre wyniki wielu deweloperów zawarło ze spółką umowy na wyłączność sprzedaż ich mieszkań na rynku pierwotnym.

  Wyniki na rynku wtórnym również były satysfakcjonujące – w IV kwartale Home Broker przeprowadził 1 246 transakcji na tym rynku, a w całym 2015 roku – 4 779.   

  Dobry wynik Open Finance TFI

  Warto odnotować również wynik finansowy Open Finance TFI, który w 2015 roku wyniósł 17,73 mln złotych. Największy przyrost aktywów nastąpił w funduszach obligacji korporacyjnych i sekurytyzacyjnych.

  Na 31 grudnia 2015 roku aktywa w zarządzaniu Open Finance TFI wynosiły ponad 4 mld złotych, w tym ponad 3 mld złotych w funduszach rynku kapitałowego.

  Open Life w czołówce Towarzystw Ubezpieczeniowych

  33,9 mln złotych – tyle na koniec 2015 roku wyniósł wynik finansowy Open Life. Spółka zajmuje mocne 4 miejsce – na podstawie oficjalnych danych Komisji Nadzoru Finansowego - w zestawieniu 10 największych towarzystw pod względem przypisu składki.

  Struktura przypisu składki kształtowała się w zeszłym roku następująco – 95,8% produkty z UFK, produkty ochronne 3,9% i 0,3% ubezpieczenia kapitałowe. 

  Podsumowanie działań Grupy Open Finance SA

  Najważniejsze działania, jakie przeprowadzono w całym 2015 roku w Grupie Open Finance to m.in.

  • Wydzielenie spółki HB Finanse Sp. z o.o. ze spółki Home Broker S.A w celu jej połączenia ze spółką Open Finance S.A. Celem połączenia było usystematyzowanie biznesowej działalności - Open Finance w obszarze pośrednictwa finansowego, a Home Broker w obszarze pośrednictwa na rynku nieruchomości, co wpłynie na wzrost efektywności funkcjonowania obu spółek dystrybucyjnych. Połączenie zostało dokonane z dniem 27 stycznia 2016 roku;
  • Dalszy rozwój zewnętrznej struktury sprzedażowej Open Partners w ramach Open Finance jako integratora rynku drobnych firm doradztwa finansowego;
  • Stworzenie zewnętrznej struktury sprzedażowej HB Partners w ramach Home Broker jako integratora na rynku nieruchomości, dedykowanego do obsługi rynku pierwotnego;
  • W związku z rozwojem zewnętrznych kanałów sprzedaży, stopniowe przeorientowanie na pozyskanie klienta poza siecią Internet
  • Rozwój multiagencji ubezpieczeniowej Open Brokers w strukturach Grupy; dotarcie do obecnych i nowych klientów z szeroką ofertą ochronną;
  • Rozwój pośrednictwa w zakresie produktów firmowych;
  • Obsługa deweloperów pod kątem pozyskiwania finansowania, oraz usług outsourcingu działów sprzedaży;
  • Zagospodarowanie rynku pośrednictwa finansowego w małych miastach przy pomocy ekspansji sieci mobilnej.

   

  Kontakt dla mediów:

  Karolina Bursa - rzecznik prasowy Open Finance SA

  karolina.bursa@open.pl

  tel: + 48 781 141 460

  Ekspert Finansowy

  Karolina Bursa

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie