×
  Karolina Bursa

  Karolina Bursa /

  Obiecujący początek roku w Open Finance Kredyt hipoteczny

  Utrzymanie przez Open Finance pozycji lidera w pośrednictwie udzielanych kredytów hipotecznych w Polsce, jak też wzmocnienie sprzedaży kredytów gotówkowych oraz kontynuacja dobrej passy sprzedaży nieruchomości na rynku pierwotnym przez Home Broker.

  To najmocniejsze pozycje w sprawozdaniu finansowym Grupy Open Finance SA po I kwartale 2016 roku.   

  Początek roku to wyzwanie dla każdej spółki. To okres tzw. „rozruchu”, ale także sezonowości – po dynamicznej końcówce poprzedniego roku klienci ostrożniej myślą o finansachi wydatkach. Tym bardziej cieszą nas stabilne wyniki w naszych najmocniejszych obszarach – sprzedaży kredytów hipotecznych i gotówkowych oraz sprzedaży nieruchomości na rynku pierwotnym. Utrzymaliśmy zdecydowaną pozycję liderów na rynku – mówi Przemysław Guberow, Prezes Zarządu Open Finance SA i Home Broker SA. I kwartał 2016 roku był też ważny dla naszych spółek ze względu na zmiany w podejściu do relacji z Klientem, jakości i standardów obsługi. To z pewnością wzmocni naszą pozycję w branży i będzie istotnym elementem nowej strategii biznesowej, którą właśnie opracowujemy dla Open Finance SA i Home Broker SA – dodaje Przemysław Guberow.

  Mocnym atutem Grupy - w skład której wchodzą Open Finance SA, Home Broker SA, Open TFI, Open Life TU Życie S.A. i Open Brokers - pozostaje pośrednictwo Open Finance SAw udzielaniu kredytów hipotecznych w Polsce. Ich wartość w I kwartale 2016 roku wyniosła dokładnie 1 432 mln złotych i jest wyższa o 14% w porównaniu do  analogicznego okresu w 2015 roku. Warto zauważyć, że w porównaniu do rekordowego na rynku tzw. „hipotek” IV kwartału 2015 roku jest to wartość niewiele niższa – o 4%.

  Ponadto, Grupa odnotowała obiecujący początek roku w obszarze sprzedaży kredytów gotówkowych. Po trzech miesiącach bieżącego roku wartość ta wyniosła 241 mln złotych – to jest aż 12% wzrost w stosunku do IV kwartału 2015 roku, który uważany jest zazwyczaj za najkorzystniejszy okres w roku dla sprzedaży tych produktów. Natomiast w porównaniu do I kwartału 2015 roku wolumen sprzedanych „gotówek” wzrósł  o 4%. 

  Początek tego roku był jednak mniej korzystny dla produktów inwestycyjnych (dotyczy przede wszystkim produktów regularnego oszczędzania i jednorazowych). Wolumeny sprzedaży tych produktów zmniejszyły się w porównaniu do IV kwartału 2015 roku o 24% i wyniosły 65,9 mln złotych. Powodem takiej sytuacji były przede wszystkim zmiany w prawie oraz w konstrukcji produktów ubezpieczeniowo-inwestycyjnych, wprowadzone od początku roku.

  I kwartał był udanym okresem dla Home Broker SA – lidera na rynku pośrednictwa nieruchomości.  W zakresie wolumenów sprzedaży w obrocie nieruchomościami, w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku, nastąpił wzrost o 44% liczby transakcji na rynku pierwotnym w stosunku do analogicznego okresu w 2015 roku.

  Home Broker SA pomógł Klientom w zamieszkaniu w ich wymarzonym „M”, pośrednicząc w 1 497 transakcjach na rynku pierwotnym (w IV kwartale 2015 roku było to 1 496 transakcji). Co istotne, średnia wartość nieruchomości wzrosła w I kwartale tego roku o 13% odnosząc się do I kwartału 2015 roku.  

  Wyniki na rynku wtórnym również były satysfakcjonujące – w I kwartale Home Broker SA przeprowadził 1 180 transakcji na tym rynku, co jest porównywalnym wynikiem
  w stosunku do trzech pierwszych miesięcy 2015 roku.

  Open TFI

  Warto wspomnieć również o wyniku finansowym Open Finance TFI, który po I kwartale 2016 roku wyniósł 4,96 mln złotych. Największy przyrost aktywów nastąpił w tym okresie w funduszach obligacji korporacyjnych.

  Na 31 marca 2016 roku aktywa w zarządzaniu Open Finance TFI wynosiły ponad 4 mld złotych, w tym ponad 3 mld złotych w funduszach rynku kapitałowego.

  Open Life TU Życie S.A.

  5,69 mln złotych – tyle na koniec I kwartału bieżącego roku wyniósł wynik finansowy Open Life S.A. Liczba aktywnych polis to 330,6 tys. sztuk.  Gdyby nie wprowadzony z dniem 1 lutego 2016 roku podatek od instytucji finansowych, zysk netto za I kwartał 2016 roku Open Life TU Życie S.A wyniósłby 11,2 mln złotych.

  Spółka zajmuje nadal mocne 4 miejsce – na podstawie oficjalnych danych Komisji Nadzoru Finansowego - w zestawieniu 10 największych towarzystw pod względem przypisu składki brutto.

  Podsumowując, Grupa Open Finance SA odnotowała po pierwszym kwartale 2016 roku zysk netto na poziomie 1,6 mln złotych. W porównaniu do analogicznego okresu w 2015 roku jest to spadek o 75,5%. Jednocześnie, przychody Grupy wyniosły po trzech miesiącach 2016 roku 85,1 mln złotych, malejąc o 2,1% w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku. 

   

   

  Ekspert Finansowy

  Karolina Bursa

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie