×
  Andżelika Sokół

  Andżelika Sokół / p.o. Rzecznika prasowego p.o. Rzecznika prasowego

  Pierwszy krok na rynku nieruchomościowym

  Realizacja inwestycji nieruchomościowych – budowa osiedli mieszkań czy domów jednorodzinnych – często kojarzona jest na rynku z inwestycją przeznaczoną tylko i wyłącznie dla dużych firm deweloperskich.

  Badając sytuację na rynku usług finansowych, zauważamy znaczny wzrost zainteresowania kredytem firmowym tak zwanych „mini deweloperów”. Jakie wsparcie mogą otrzymać początkujący i mali deweloperzy? Czy jest dla nich miejsce na mocnym i stale rozwijającym się rynku finansowym?

  W ostatnim czasie zauważyliśmy znaczny wzrost zainteresowania Klientów tematem kredytów deweloperskich przeznaczonych głównie dla małych i początkujących firm – kwota kredytu w tym przypadku nie przekracza 10 mln zł. Kredyt deweloperski charakteryzuje się tym, że kredytowana inwestycja musi być przeznaczona do sprzedaży. Bank nie oceniając głównie zdolności kredytowej Klienta, skupia się przede wszystkim na inwestycji – jej rentowności i możliwości sprzedaży – mówi Marcin Kopciara, Dyrektor Departamentu Produktów Firmowych.

  Większość banków, dostępnych na rynku finansowym, wymaga od swoich klientów doświadczenia w branży – zakończone minimum jedna lub dwie inwestycje czy bogate doświadczenie w roli wykonawcy generalnego. Są jednak banki udzielające wsparcia finansowego małemu i jeszcze niedoświadczonemu deweloperowi – kwoty kredytu zaczynają się w tym przypadku od 100 tys. zł. Do pośredników finansowych trafiają klienci, którzy prowadzą działalność związaną z zupełnie inną branżąi chcieliby spróbować swoich sił na nowym rynku. Ich nadwyżka finansowa czy wolne środki będą na pewno potrzebne na zakup gruntu pod budowę inwestycji, a otrzymany kredyt deweloperski na finalizację planowanej inwestycji.

  Proces przyznawania kredytu firmowego w tym przypadku jest naprawdę szybki – wypłata pierwszej transzy następuje nawet po dwóch tygodniach od złożenia wszystkich, niezbędnych dokumentów. Warto również zwrócić uwagę na to, że przy małych deweloperach mamy możliwość skredytowania inwestycji oraz wypłaty pierwszej transzy bez wykazywania przedsprzedaży. Przy dużych inwestycjach deweloperskich banki wymagają przejścia przez tę procedurę – brana jest wtedy pod uwagę ilość podpisanych umów deweloperskich w stosunku do ilości mieszkań inwestycji – komentuje.

  Kredyty deweloperskie wypłacane są w transzach zgodnych z postępem prac budowy – banki najchętniej wypłacają środki „z dołu”, czyli po oddaniu jednego z etapów budowy, opłacają pozyskane faktury dewelopera. W ofercie Open Finance SA znajdują się również banki, które wypłacają deweloperom środki „z góry” – najpierw następuje wypłata transzy, a następnie deweloper wykorzystuje te środki na rozbudowę inwestycji. Jest to odpowiednie wsparcie dla firm, które dopiero zaczynają i nie posiadają tak wysokich, wolnych środków na swoim koncie bankowym. Klient, aby móc złożyć wniosek o udzielenie kredytu firmowego musi być właścicielem działki, za którą zapłacił całość kwoty i ma na to potwierdzanie. Aby bank mógł rozpatrzyć wniosek kredytowy klienta, właściciel działki, powinien posiadać również pozwolenie na budowę budynku – jest to zabezpieczenie nie tylko dla banku, ale i dla początkującego dewelopera, który rozwijając swoje skrzydła w nowej branży, nie powinien zapominać o załatwieniu potrzebnych formalności. 

  Stale rozwijający się popyt na rynku nieruchomości sprawia, że budową domów jednorodzinnych czy bloków mieszkaniowych zainteresowali się przedsiębiorcy, którzy nie mieli wcześniej nic wspólnego z tą branżą. Czy to dobrze? Na pewno ma to wpływ na rozwój rynku, cen nieruchomości i dostępności mieszkań dla Klientów. Mini deweloperów najwięcej możemy spotkać poza granicami dużych miast, na ich obrzeżachi w małych miastach, czasem nawet wsiach – nie oznacza to jednak, że nie mogą oni spróbować swoich sił w centrum największych miast w Polsce. Rynek nieruchomości jest otwarty.

  Ekspert Finansowy

  Andżelika Sokół
  p.o. Rzecznika prasowego
  Przyokopowa 33
  01-208 Warszawa

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie