×
  Biuro Prasowe

  Biuro Prasowe Open Finance /

  W I kw. zysk Grupy Open Finance wzrósł o 18,5% Kredyt gotówkowy

  Pośrednictwo przy kredytach hipotecznych, firmowych oraz gotówkowych to najmocniejsze strony działalności spółki Open Finance SA w I kwartale 2018 roku. Przez pierwsze trzy miesiące 2018 roku pośredniczył w udzielaniu takich kredytów na łączną kwotę 2,6 mld złotych.

  Grupa osiągnęła przy tym najwyższy kwartalny zysk netto od końca 2016 roku.

  - Doskonale wykorzystaliśmy możliwości jakie pojawiły się na rynku m.in. w związku ze wzmożonym popytem na kredyty hipoteczne generowanym przez program Mieszkanie dla Młodych, dzięki czemu kolejny kwartał kończymy z bardzo dobrymi wynikami – mówi Joanna Tomicka-Zawora, Prezes Zarządu Open Finance SA i Home Broker SA. – Udany czas zawdzięczamy ciężkiej pracy nad jakością świadczonych usług oraz profesjonalnemu podejściu do pośrednictwa finansowego oraz nieruchomościowego. Mimo pojawiających się przeszkód potrafiliśmy skupić się na tym, co dla nas najważniejsze, czyli najwyższym standardzie obsługi Klientów – dodaje Tomicka-Zawora

  Najmocniejszą stroną wyników finansowych są przychody prowizyjne Open Finance. W ciągu trzech miesięcy br. spółka osiągnęła 76,8 mln zł przychodu. To o 20% więcej niż kwartał wcześniej i o 8% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. W skali całej grupy możemy natomiast mówić o 96,5 mln złotych przychodów, co także jest wynikiem o 7,1% wyższym (r/r).

  Cieszyć może też dalsza poprawa efektywności. Marża na sprzedaży osiągnęła w pierwszym kwartale poziom 28,2 mln złotych, co jest wynikiem o 19% wyższym niż kwartał wcześniej i 4% lepszym niż rok wcześniej. Ponadto marża operacyjna osiągnięta w pierwszym kwartale 2018 roku wzrosła do 11,6 mln złotych. W tej kategorii mamy więc do czynienia z 56-proc. dynamiką kwartał do kwartału i ponad 23-proc. w ujęciu rok do roku.

  W efekcie Grupa odnotowała zysk netto na poziomie 4 mln złotych (o 18,5% więcej r/r). Wynik ten składa się ze skonsolidowanego wyniku EBITDA w kwocie 12,6 mln zł., pomniejszonego o amortyzację w kwocie 5,1 mln zł., stratę na pozostałej działalności operacyjnej 1,2 mln zł oraz stratę na działalności finansowej 1,8 mln zł oraz podatek 0,4 mln zł.

  - Poprawa wyników finansowych jest zasługą nie tylko rosnących przychodów ze sprzedaży, ale też utrzymywania w ryzach kosztów działania – jak w Open Finance – a nawet ich ograniczania, czego przykładem jest Home Broker. Rozwijamy też z sukcesem sieć placówek franczyzowych, aby w ten sposób rozszerzać skalę prowadzonej działalności korzystając przy tym z istniejącego zaplecza organizacyjnego, posiadanego know-how i rozpoznawalności marki w skali kraju – podkreśla Przemysław Guberow, Wiceprezes Zarządu Open Finance SA i Home Broker SA. Zainteresowanie ze strony franczyzobiorców powoduje, że z planowanych na 2018 rok 25 placówek franczyzowych podpisanych zostało już 17 umów (68% rocznego planu), a fizycznie otwarto już 5 placówek (stan na 16 maja 2018 r.).

  Wspomniany wzrost przychodów ze sprzedaży zawdzięczamy dobrym wynikom w obszarze pośrednictwa przy udzielaniu kredytów hipotecznych (udzielonych na kwotę 2,15 mld zł), firmowych (na kwotę 196 mln zł) i gotówkowych (na kwotę 243 mln zł). Ich sprzedaż wzrosła w ujęciu r/r o odpowiednio o 29%, 2% i 14%. Tym samym Open Finance SA niezmiennie pozostaje liderem rynku pośrednictwa pod względem wartości udzielanych kredytów hipotecznych i gotówkowych, jednocześnie odzyskując pozycję lidera w obszarze kredytów firmowych.

  Pochodną koniunktury i oczekiwań Klientów w pierwszym kwartale br. jest także sprzedażowe „przerzucenie sił” z produktów inwestycyjnych na kredytowe. – Chcieliśmy jak najlepiej wykorzystać szansę, która otworzyła się przed nami na rynku kredytowym, stąd 17% spadek sprzedaży jednorazowych produktów inwestycyjnych. Większy nacisk położyliśmy na ubezpieczenia, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy z Open Brokers SA, co zaowocowało wzrostem sprzedaży o 33% rok do roku. W produktach inwestycyjnych pierwsze miesiące roku obfitowały też w zmiany związane z wdrożeniami szeregu regulacji związanych czy to z RODO z IDD czy MIFID II. Bez wątpienia rzutowało to na wyniki sprzedażowe. I choć rynek charakteryzuje się dużą zmiennością, to oczekiwania klientów pozostają niezmienne – bezpiecznie, maksymalnie krótko i z rzetelnym oprocentowaniem. Dlatego też pracujemy już nad nowymi rozwiązaniami inwestycyjnymi i oszczędnościowymi, które w naszej ofercie powinny pojawić się jeszcze w drugim kwartale 2018 r. Będą to konstrukcje dopasowane do sytuacji rynkowej i potrzeb Klientów – zapowiada Paweł Komar, Wiceprezes Zarządu Open Finance SA i Home Broker SA.

  W branży mieszkaniowej Home Broker SA nadal pozostaje na pozycji lidera w ilości sprzedawanych nieruchomości (2884 transakcje w pierwszym kwartale 2018 roku), osiągając jednak niższy wynik niż przed rokiem. Przychody prowizyjne osiągnęły poziom 17,6 mln złotych, co oznacza spadek o 13% (r/r).

  Spadek wolumenu sprzedaży mieszkań wynika w dużej mierze z braków podażowych wśród firm z którymi współpracujemy na rynku. W ostatnich kwartałach skupiliśmy się na klientach kupujących mieszkania w celach inwestycyjnych (często są to transakcje obejmujące zakupy na większą skalę niż jeden lokal), przeważnie na wynajem. Dla wielu z nich jest to alternatywa dla lokat bankowych i obligacji skarbowych, które oferują dziś oprocentowanie poniżej oczekiwań Klientów. Atrakcyjnych z tego punktu widzenia lokali jest obecnie coraz mniej - lub ich oddanie do użytkowania zaplanowane jest w zbyt odległym czasie, przez co nie spełniają wymagań inwestorów gotówkowych oczekujących sprawnej transakcji i szybkiego odbioru nieruchomości. Dlatego aktualnie również pracujemy nad kolejnymi umowami współpracy z deweloperami w trybie „na wyłączność” - prowadząc projekt od A do Z, które dadzą naszym Klientom szansę na zakup odpowiednich dla ich celów lokali. Jesteśmy przekonani, że unikalne doświadczenie doradców Home Broker oraz współpraca we wspólnych oddziałach z ekspertami Open Finance zaprocentuje zadowoleniem Klientów i dobrymi wynikami sprzedaży w kolejnych kwartałach – mówi Paweł Komar, Wiceprezes Zarządu Open Finance SA i Home Broker SA.

  Bardzo dynamicznie rozwija się też skala działalności prowadzonej przez Open Brokers SA. W pierwszym kwartale spółka osiągnęła wynik finansowy na poziomie 676 tys. złotych. Było to możliwe dzięki 32-proc. wzrostowi sprzedaży (pobranej składki rocznej). Podczas gdy w pierwszym kwartale 2017 roku opiewała ona na 7 mln zł, to przez trzy miesiące bieżącego roku było to już prawie 9,3 milionów złotych.

  - Poprawiające się wyniki finansowe spółki potwierdzają, że obrana strategia przynosi zadowalające efekty. Wciąż planujemy więc dalszą rozbudowę sieci własnych doradców ds. ubezpieczeń, sieci agencyjnej, ale też rozwój narzędzi IT i samej oferty produktowej – tłumaczy Przemysław Guberow.

  Ekspert Finansowy

  Biuro Prasowe Open Finance

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie