×
  Bartosz Turek

  Bartosz Turek / Analityk Analityk

  Ferie na ostatnią chwilę mogą kosztować krocie analizy

  Skipassy, narty, noclegi, wyżywienie i dojazd to niemałe wydatki dla rodziny wybierającej się poszusować. Ferie kosztują krocie, a są przecież tuż po Bożym Narodzeniu i Nowym Roku.

  Tym samym domowe finanse trafiają jak z deszczu pod rynnę – szczególnie jeśli z rezerwacją miejsc noclegowych czekamy do ostatniej chwili. 4 tys. złotych – nawet tyle musiałaby wydać czteroosobowa rodzina na wynajem pokoju hotelowego na 8 nocy w Zakopanem – wynika z szacunków Open Finance przygotowanych na podstawie danych z popularnych portali rezerwacyjnych.  W stolicy Tatr przeciętna stawka za nocleg szukany na ostatnią chwilę to ponad 500 złotych. Zakładamy przy tym, że rodzina składa się z dwóch osób dorosłych i dzieci w wieku 3 i 10 lat. Dane zbieraliśmy 26 stycznia i szukaliśmy noclegów dla rodziny planujących ferie w dniach od 27 stycznia do 4 lutego.

  Górskie hotele pękają w szwach

  Tak wysoki wynik jest pokłosiem niemal pełnego obłożenia pokoi w hotelach i pensjonatach w Zakopanem. Tam na turystów w trakcie badania czekał tylko jeden wolny pokój na sto dostępnych. Niewiele lepsza sytuacja miała miejsce w Bukowinie Tatrzańskiej. Na chwilę przed rozpoczęciem pobytu do wyboru były dwa pokoje na sto dostępnych, a przeciętna stawka za nocleg przekraczała 440 złotych. Podobna sytuacja miała miejsce w Wiśle, gdzie co prawda wybór pokoi był trochę większy (obłożenie na poziomie 93%), ale za dobę także trzeba było płacić przeciętnie 450 złotych.

  O wolny pokój łatwiej było w Karpaczu i Świeradowie – Zdroju. Tam obłożenie w badanym okresie nie przekraczało 90%, a za nocleg trzeba było zapłacić średnio 310-320 złotych. Nie zmienia to jednak ogólnego obrazu sytuacji – planując na ostatnią chwilę ferie w polskich górach trzeba spodziewać się wysokich kosztów i trudności w znalezieniu wolnych miejsc. Przeciętnie za dobę w jednej z 9 popularnych górskich miejscowości przyjdzie nam zapłacić ponad 390 złotych, a do wyboru na ostatnią chwilę pozostaje jedynie garstka wolnych – często najdroższych - pokoi.

  Rozwiązaniem może być planowanie urlopu z wyprzedzeniem lub omijanie najpopularniejszych kurortów, gdzie ceny potrafią być nawet 2-3 razy wyższe niż w mniej modnych miejscowościach. Ciekawą alternatywą jest też trzymanie ręki na pulsie specjalnych zniżek – tanich lotów lub kuponów rabatowych na hotele.

  Morze i mazury na zimę też mają swój urok

  Warto też zauważyć, że spora część Polaków wybiera podczas ferii mniej oczywiste destynacje. Okazuje się, że wypoczywających przyciągają nie tylko górskie stoki, ale też takie miejscowości jak Częstochowa, Władysławowo czy Sopot. Koszt noclegów dla czteroosobowej rodziny to średnio od 250 do 350 złotych za dobę. Znacznie mniej osób wybiera za cel podróży Kołobrzeg, Mielno, Międzyzdroje, Mikołajki, Mrągowo czy Świnoujście, gdzie tłumów nie należy się spodziewać, a dzięki temu i nocleg dla czterech osób jest tańszy niż w szczycie sezonu.

  Bartosz Turek
  Analityk

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie