7 zasad skutecznego oszczędzania pieniędzy

03/02/2020

Wszyscy doskonale wiemy o tym, jak ważne jest oszczędzanie. Choć wciąż oszczędzamy mniej niż inni mieszkańcy Europy, świadomość tego, że warto gromadzić kapitał jest w naszym kraju coraz większa.

 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Wzajemna motywacja w oszczędzaniu

   Jeśli mieszkasz z partnerem lub jesteś małżonkiem warto wspólnie uzgodnić kwestie związane z oszczędzaniem. Dzięki temu łatwiej wytrwać w postanowieniu. Co ważne, warto to zrobić również wtedy, gdy każde z Was oszczędzać będzie dla siebie. Wzajemne motywowanie się oraz kontrola wydatków jest po prostu skuteczniejsze.

Konsekwencja w oszczędzaniu

   Jeśli zależy ci na tym, by oszczędzanie było skuteczne zadbaj o to, by regularnie odkładać kwotę, na którą możesz sobie pozwolić. Wystarczy, że założysz konto oszczędnościowe i zlecisz stałe polecenie zapłaty, by każdego miesiąca suma twoich oszczędności powiększała się. W gromadzeniu kapitału najbardziej zgubna jest bowiem niekonsekwencja.

Prosty sposób na oszczędzanie

   Jeśli każdego dnia po przyjściu do domu wrzucisz do skarbonki wszystkie wydane ci w sklepach monety lub też zlecisz swojemu bankowi zaokrąglanie końcówek i przesyłanie ich na subkonto może okazać się, że już w trakcie miesiąca uda ci się uzbierać sporą kwotę bez większych wyrzeczeń.

Każdą decyzję trzeba przemyśleć?

   Osoby, które chcą oszczędzać powinny uważać na wszelkiego rodzaju okazje i promocje. W takich przypadkach często podejmujemy irracjonalne decyzje zakupowe, które mogą nadwyrężyć nasz domowy budżet. Jeśli widzisz super okazję skorzystaj z zasady 24 godzin i wróć do tematu nazajutrz.

Gdzie ulokować zaoszczędzone środki?

   Samo oszczędzanie to jedno, warto jednak jednocześnie pamiętać o tym, by zgromadzony już kapitał skutecznie pomnażać. Jeśli jesteś posiadaczem oszczędności warto zastanowić się nad lokatą lub rachunkiem oszczędnościowym. Odsetki w tego typu produktach bankowych nie są wysokie, niemniej jednak sprawiają, że twoje oszczędności się zwiększają. Są przy tym również bezpieczne.

Uwaga na pokusy

   Każdy z nas od czasu do czasu musi zmierzyć się z nieprzewidzianymi wydatkami takimi jak awaria pralki czy samochodu. W takich trudnych chwilach korci nas, aby sięgnąć po zaoszczędzone do tej pory pieniądze. Lepiej jednak wstrzymać się z takimi działaniami. Jeśli raz ulegniemy pokusie sięgnięcia po oszczędności, możemy znajdować coraz więcej “nagłych potrzeb”, a zgromadzone pieniądze szybko się rozejdą.

Każdy może oszczędzać

Jak widać, skuteczne oszczędzanie wymaga motywacji i zaangażowania, nie jest jednak zadaniem trudnym. Każdy z nas może więc zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe.

 

Sprawdź też:

Jakich błędów uniknąć gromadząc swoje oszczędności?

Jaki rodzaj lokaty bankowej wybrać dla siebie?

Gdzie lokować oszczędności, kiedy obniża się oprocentowanie lokat bankowych

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

refinansowanie MDM
07/26/2021

Czy można refinansować kredyt Mieszkanie dla młodych?

Program Mieszkanie dla młodych okazał się ogromnym sukcesem i bardzo wpłynął na rynek sprzedaży nieruchomości. Wielu młodych ludzi skorzystało z dofinansowań od 2014 roku, niestety od 2018 wnioski nie są już przyjmowane. Wielu deweloperów nawet zmieniało swoje projekty tak, by dopasować je do wymogów programu oraz ustalali korzystniejsze ceny za m2. Aktualnie można składać jedynie wnioski o dodatkowe finansowania dla uczestników programu MDM oraz regulowanie finansowań. Od czasu startu programu warunki kredytowe uległy poprawie, czy można zrobić coś jeszcze by za kredyt zapłacić mniej?
więcej >
refinansowanie
07/26/2021

Refinansowanie, od czego zacząć?

Procedury bankowe nie są proste. Poza skomplikowanymi procesami musimy liczyć się także z tym, że oferty oraz warunki banków dynamicznie się zmieniają. Doskonale to rozumiemy, dlatego poniższy artykuł ma na celu w przystępny sposób przybliżyć termin refinansowania oraz jak się do niego przygotować.
więcej >
kredyt hipoteczny
07/20/2021

Kiedy najlepiej brać kredyt hipoteczny?

Dynamicznie rozwijający się rynek nieruchomości oraz zwiększone ceny wynajmu mieszkania sprawia, że w ostatnich latach coraz więcej osób zastanawia się nad kupnem własnego lokum. Nie wszyscy jednak są w stanie pokryć całość kosztów zakupu, które szczególnie w ostatnim okresie zwiększyły się wraz z inflacją i wartością materiałów budowlanych . Coraz więcej osób zastanawia się zatem nad częściowym finansowaniem ze strony banku i składają wnioski i zapytania w tej sprawie licząc na pozytywne rozpatrzenie. Co jednak wpływa na rekomendację banku i czy można jako potencjalny Klient na nią wpłynąć?
więcej >