7 zasad skutecznego oszczędzania pieniędzy

03/02/2020

Wszyscy doskonale wiemy o tym, jak ważne jest oszczędzanie. Choć wciąż oszczędzamy mniej niż inni mieszkańcy Europy, świadomość tego, że warto gromadzić kapitał jest w naszym kraju coraz większa.

 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Wzajemna motywacja w oszczędzaniu

   Jeśli mieszkasz z partnerem lub jesteś małżonkiem warto wspólnie uzgodnić kwestie związane z oszczędzaniem. Dzięki temu łatwiej wytrwać w postanowieniu. Co ważne, warto to zrobić również wtedy, gdy każde z Was oszczędzać będzie dla siebie. Wzajemne motywowanie się oraz kontrola wydatków jest po prostu skuteczniejsze.

Konsekwencja w oszczędzaniu

   Jeśli zależy ci na tym, by oszczędzanie było skuteczne zadbaj o to, by regularnie odkładać kwotę, na którą możesz sobie pozwolić. Wystarczy, że założysz konto oszczędnościowe i zlecisz stałe polecenie zapłaty, by każdego miesiąca suma twoich oszczędności powiększała się. W gromadzeniu kapitału najbardziej zgubna jest bowiem niekonsekwencja.

Prosty sposób na oszczędzanie

   Jeśli każdego dnia po przyjściu do domu wrzucisz do skarbonki wszystkie wydane ci w sklepach monety lub też zlecisz swojemu bankowi zaokrąglanie końcówek i przesyłanie ich na subkonto może okazać się, że już w trakcie miesiąca uda ci się uzbierać sporą kwotę bez większych wyrzeczeń.

Każdą decyzję trzeba przemyśleć?

   Osoby, które chcą oszczędzać powinny uważać na wszelkiego rodzaju okazje i promocje. W takich przypadkach często podejmujemy irracjonalne decyzje zakupowe, które mogą nadwyrężyć nasz domowy budżet. Jeśli widzisz super okazję skorzystaj z zasady 24 godzin i wróć do tematu nazajutrz.

Gdzie ulokować zaoszczędzone środki?

   Samo oszczędzanie to jedno, warto jednak jednocześnie pamiętać o tym, by zgromadzony już kapitał skutecznie pomnażać. Jeśli jesteś posiadaczem oszczędności warto zastanowić się nad lokatą lub rachunkiem oszczędnościowym. Odsetki w tego typu produktach bankowych nie są wysokie, niemniej jednak sprawiają, że twoje oszczędności się zwiększają. Są przy tym również bezpieczne.

Uwaga na pokusy

   Każdy z nas od czasu do czasu musi zmierzyć się z nieprzewidzianymi wydatkami takimi jak awaria pralki czy samochodu. W takich trudnych chwilach korci nas, aby sięgnąć po zaoszczędzone do tej pory pieniądze. Lepiej jednak wstrzymać się z takimi działaniami. Jeśli raz ulegniemy pokusie sięgnięcia po oszczędności, możemy znajdować coraz więcej “nagłych potrzeb”, a zgromadzone pieniądze szybko się rozejdą.

Każdy może oszczędzać

Jak widać, skuteczne oszczędzanie wymaga motywacji i zaangażowania, nie jest jednak zadaniem trudnym. Każdy z nas może więc zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe.

 

Sprawdź też:

Jakich błędów uniknąć gromadząc swoje oszczędności?

Jaki rodzaj lokaty bankowej wybrać dla siebie?

Gdzie lokować oszczędności, kiedy obniża się oprocentowanie lokat bankowych

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt hipo przy niskich dochodach.png
10/22/2021

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Jak wynika z badań sondażowych przeprowadzonych wśród Polaków posiadanie własnego domu lub mieszkania to jeden z życiowych priorytetów. Liczby nie kłamią i jak wskazuje Biuro Informacji Kredytowej (dalej BIK) popyt na kredyty mieszkaniowe wciąż rośnie. Nie dla każdego jednak kredyt hipoteczny jest na wyciągnięcie ręki. Problem pojawia się wówczas, gdy co miesiąc na konto wpływa zbyt niski przelew od pracodawcy.
więcej >
ranking kredytów.png
10/22/2021

Ranking kredytów hipotecznych październik 2021

Zapraszamy na do zapoznania się z październikowym zestawieniem najtańszych ofert kredytu hipotecznego porównanych pod kątem najniższych kosztów całkowitych.
więcej >
shutterstock_761039812.png
10/20/2021

Czy stopy procentowe jeszcze wzrosną?

6 października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej, czyli organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego ogłosiła podwyżkę stóp procentowych z poziomu 0,1% do 0,5%. Następnego dnia Prezes NBP tłumacząc przyczyny takiej decyzji, zastrzegł również, że nie wyklucza, że jest to jedyna podwyżka w najbliższym czasie. Co myślą o tym analitycy bankowi? Czego możemy się spodziewać?
więcej >