7 zasad skutecznego oszczędzania pieniędzy

03/02/2020

Wszyscy doskonale wiemy o tym, jak ważne jest oszczędzanie. Choć wciąż oszczędzamy mniej niż inni mieszkańcy Europy, świadomość tego, że warto gromadzić kapitał jest w naszym kraju coraz większa.

Oszczędzanie powinniśmy rozpocząć od dokładnej analizy domowych wydatków. Prowadzenie zestawienia wszystkich miesięcznych kosztów przez około 3 miesięcy pozwoli ci dowiedzieć się, ile wydajesz na energię, paliwo, ogrzewanie, jedzenie, ubrania czy usługi. Dowiesz się również, ile pieniędzy powinno zostać w twojej kieszeni. To zaś pozwoli ci obliczyć jaką kwotę możesz odłożyć każdego miesiąca, by mimo wszystko nie rezygnować np. z drobnych przyjemności. 


   Jeśli mieszkasz z partnerem lub jesteś małżonkiem warto wspólnie uzgodnić kwestie związane z oszczędzaniem. Dzięki temu łatwiej wytrwać w postanowieniu. Co ważne, warto to zrobić również wtedy, gdy każde z Was oszczędzać będzie dla siebie. Wzajemne motywowanie się oraz kontrola wydatków jest po prostu skuteczniejsze. 


   Jeśli zależy ci na tym, by oszczędzanie było skuteczne zadbaj o to, by regularnie odkładać kwotę, na którą możesz sobie pozwolić. Wystarczy, że założysz konto oszczędnościowe i zlecisz stałe polecenie zapłaty, by każdego miesiąca suma twoich oszczędności powiększała się. W gromadzeniu kapitału najbardziej zgubna jest bowiem niekonsekwencja. 


   Jeśli każdego dnia po przyjściu do domu wrzucisz do skarbonki wszystkie wydane ci w sklepach monety lub też zlecisz swojemu bankowi zaokrąglanie końcówek i przesyłanie ich na subkonto może okazać się, że już w trakcie miesiąca uda ci się uzbierać sporą kwotę bez większych wyrzeczeń. 


   Osoby, które chcą oszczędzać powinny uważać na wszelkiego rodzaju okazje i promocje. W takich przypadkach często podejmujemy irracjonalne decyzje zakupowe, które mogą nadwyrężyć nasz domowy budżet. Jeśli widzisz super okazję skorzystaj z zasady 24 godzin i wróć do tematu nazajutrz.

 

   Samo oszczędzanie to jedno, warto jednak jednocześnie pamiętać o tym, by zgromadzony już kapitał skutecznie pomnażać. Jeśli jesteś posiadaczem oszczędności warto zastanowić się nad lokatą lub rachunkiem oszczędnościowym. Odsetki w tego typu produktach bankowych nie są wysokie, niemniej jednak sprawiają, że twoje oszczędności się zwiększają. Są przy tym również bezpieczne. 


   Każdy z nas od czasu do czasu musi zmierzyć się z nieprzewidzianymi wydatkami takimi jak awaria pralki czy samochodu. W takich trudnych chwilach korci nas, aby sięgnąć po zaoszczędzone do tej pory pieniądze. Lepiej jednak wstrzymać się z takimi działaniami. Jeśli raz ulegniemy pokusie sięgnięcia po oszczędności, możemy znajdować coraz więcej “nagłych potrzeb”, a zgromadzone pieniądze szybko się rozejdą. 

 

Jak widać, skuteczne oszczędzanie wymaga motywacji i zaangażowania, nie jest jednak zadaniem trudnym. Każdy z nas może więc zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe. 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

Raty stałe czy raty malejące
03/17/2021

Raty stałe a raty malejące – które są lepsze?

Szukając najlepszego kredytu hipotecznego musimy stawić czoło wielu zagadnieniom, których zazwyczaj nie bierzemy pod uwagę przy finansowaniu gotówkowym. Kredyt hipoteczny towarzyszy nam często przez długi okres, dlatego tak ważne jest by był on dopasowany do indywidualnych potrzeb i możliwości. Jednym z wyborów jakiego musimy dokonać jest czy lepsze są raty stałe czy malejące.
więcej >
Zdolność kredytowa w pigułce
03/11/2021

Kredyt - czy możemy się o niego ubiegać? Zdolność kredytowa w pigułce

Nasza zdolność kredytowa to maksymalna ilość środków jaką bank może nam zaoferować w ramach kredytu na zakup naszej wymarzonej nieruchomości. Zdolność można również określić jako prawdopodobieństwo, że klient będzie w stanie udźwignąć określone zobowiązanie finansowe, minimalizując przy tym ryzyko dla banku.
więcej >
of_post_social_feb_5_art.jpg
02/19/2021

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?

Wybór kredytu hipotecznego jest bardzo ważnym momentem w naszym życiu. Pozwala na realizacje swoich marzeń, na znalezienie swojego własnego miejsca na ziemi. W związku z takimi planami zastanawiamy się, co zrobić aby wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?
więcej >