Awaryjna gotówka na wakacje?

08/05/2016

Wyjeżdżając na wakacje musimy się zabezpieczyć na różne ewentualności. Co zrobić, gdy Twoja karta kredytowa zostanie zablokowana, skradziona lub zabraknie Ci gotówki na wakacjach? Skąd wziąć pieniądze potrzebne na „już”?

 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Wyjeżdżając na wakacje musimy się zabezpieczyć na różne ewentualności. Co zrobić, gdy Twoja karta kredytowa zostanie zablokowana, skradziona lub zabraknie Ci gotówki na wakacjach? Skąd wziąć pieniądze potrzebne na „już”?

Wcześniejsze przygotowanie podróży niewątpliwie wymaga od nas zaangażowania. Aby pozbyć się kłopotliwych sytuacji na wymarzonych wakacjach, niezbędne jest wcześniejsze przemyślenie swoich działań. Wyjeżdżając, warto zabrać
ze sobą nie jedną, a minimum dwie karty bankowe oraz awaryjną gotówkę. Warto zaopatrzyć się również w kilka banknotów w walucie, która będzie nas obowiązywała podczas urlopu.

 

Awaria w trakcie wypoczynku

Wyjeżdżając na wakacje zaczynamy beztrosko myśleć – bardzo dobrze, przecież do tego służy urlop. Jeżeli jednak dojdzie do awaryjnej sytuacji – kradzieży karty lub jej zagubienia – zachowajmy spokój, nie panikujmy od razu. Pamiętajmy, aby jak najszybciej zadzwonić do banku i zablokować dostęp do karty. W tym przypadku
nie możemy zwlekać – powiedzenie „czas to pieniądz” sprawdza się w tej sytuacji. Pamiętajmy również o tym,
że wyrobienie nowej karty w takim przypadku jest bezpłatne, a jeśli dojdzie do nieuprawnionego skorzystania
z naszej karty, należy zwrócić się do banku i poprosić o zwrot pieniędzy za nieautoryzowane transakcje, które tak naprawdę są kradzieżą.

 

Wakacje bez finansów

No dobrze, skradzioną kartę zablokowaliśmy, ale co teraz? Jak w pełni skorzystać z urlopu nie mając środków finansowych? Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji są karty przedpłacone typu „pay before”. Taką kartę musimy wyrobić wcześniej i zasilić odpowiednią kwotą. Może być ona obsługiwana w walucie euro czy USD. Dodatkową korzyścią w przypadku karty walutowej, jest zakup środków online po znacznie lepszym kursie niż w standardowym kantorze, który znajduje się „na wyciągnięcie ręki”. W tej sytuacji, nawet w przypadku kradzieży, tracimy tylko część ograniczonej z góry kwoty. Zabezpieczając się na wyjazd, możemy wyrobić taką kartę również dla partnera.
Tak, aby każda osoba wyjeżdzająca na wakacje była zabezpieczona.

Jeżeli jednak nie pamiętaliśmy przed wyjazdem o odpowiednim przygotowaniu się, nie mamy powodów do zmartwień. Obecnie jest wiele możliwości płatności bez posiadania karty płatniczej. Możemy skorzystać
z międzynarodowych przekazów bankowych dostępnych w zasadzie na całym świecie. W takim przypadku prosimy osobę zaprzyjaźnioną o przesłanie odpowiedniej kwoty i zaraz potem możemy odebrać gotówkę w danym punkcie bankowym z lokalizowanym na całym świecie. Wystarczy posiadać dokument tożsamości – paszport czy dowód osobisty. Ciekawym rozwiązaniem w Polsce są płatności typu BLIK. Coraz więcej banków, w ofercie kont bankowych, posiada usługę płatności za pomocą autoryzacji jednorazowymi kodami przesyłanymi na telefon komórkowy.
W każdej chwili aplikację można zainstalować na smartfona i wykonywać płatności, a nawet wypłacać gotówkę z bankomatu – i to wszystko bez posiadania karty płatniczej.

 

Dobre przygotowanie to klucz do udanych wakacji

Jak widać, warto wcześniej przygotować siebie i swoich bliskich na wyjazd. Wybierając różne sposoby płatności oraz posiadając niezastąpioną, w niektórych miejscach gotówkę w walucie danego kraju
lub walutę wymienialną i najpowszechniej uznawaną, czyli euro czy dolar amerykański, unikniemy niechcianych zmartwień. Dzięki temu pozbywamy się również kłopotu na miejscu i nie mamy powodów
do obaw. Możemy spokojnie cieszyć się upragnionym urlopem i korzystać z przywilejów, za które przecież zapłaciliśmy. 

 

Sprawdź też:

Polacy mają najmniej domów wakacyjnych w Europie

5 rad jak uniknąć dodatkowych wakacyjnych kosztów

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt bez wkładu.png
12/03/2021

Mieszkanie bez wkładu własnego

Nowy program rządu „Mieszkanie bez wkładu własnego” daje możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego bez wymaganego wkładu własnego. Dla młodych osób odłożenie wymaganego przez banki minimalnego wkładu własnego na poziomie 10% jest czasochłonne, mogłoby zająć nawet kilka lat. Państwo zdecydowało się na ułatwienie tego procederu, tak więc przyjrzyjmy się założeniom narzuconym przez rządzących.
więcej >
Kredyt gotówkowy jak się przygotować.png
12/03/2021

Kredyt gotówkowy – jak się przygotować?

Zbliżają się święta, a co za tym idzie zwiększone wydatki. Jeśli już dziś martwisz się, że Twój budżet tego nie wytrzyma, to może nie warto się zamartwiać tylko sprawdzić jak możemy sami sobie pomóc. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest poszukać korzystnego kredytu gotówkowego, który pomoże nam zrealizować nasze plany. Jak uniknąć błędów przy wyborze oferty kredytu gotówkowego? Podpowiemy Ci w tym artykule.
więcej >
Co jeśli nie będę spłacać raty kredytu
12/03/2021

Kredyt hipoteczny – co jeśli nie będę spłacać rat kredytu

Dobrze jest patrzeć zawsze optymistycznie w przyszłość, ale trzeba również zakładać te czarne scenariusze. Dlaczego? Żeby nic w życiu nas nie zaskoczyło. W obecnej sytuacji ekonomicznej, z wciąż rosnącymi stopami procentowymi również należy przygotować się na różne sytuacje. Warto zastanowić się już dziś, co trzeba byłoby zrobić, jeśli utracilibyśmy płynność finansową z różnych powodów.
więcej >