Bon mieszkaniowy a mechanizm gwarancji dla kredytów hipotecznych

07/06/2021

Zarówno bon mieszkaniowy jak i mechanizm gwarancji kredytów hipotecznych są założeniami zawartymi w programie Polskiego Ładu. Mają mieć na celu poprawę warunków mieszkaniowych Polskich rodzin. Według przedstawionych założeń, ten rodzaj pomocy w zakupie i wynajmie nieruchomości ma być największym wsparciem dla rodzin wielodzietnych oraz tych z osobami niepełnosprawnymi.

 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Bon mieszkaniowy – od kiedy?

Według informacji aktualnie udostępnianych przez Rząd jest szansa, że przepisy dotyczące bonu mieszkaniowego wejdą w życie 1 stycznia 2023r. Jest to jednak tylko data projektowa, gdyż wpływ na to kiedy bon mieszkaniowy będzie dostępny dla Polaków ma również czas potrzebny na stworzenie systemów informatycznych umożliwiających zarządzanie nim. Inaczej ma się sprawa programu poręczeniowo-gwarancyjnego, tutaj planowana data wprowadzenia przepisów w życie jest znacznie szybsza, mówi się już o 2022 roku.

 

Bon mieszkaniowy – dla kogo?

Według planu - pojawią się dwa rodzaje bonu mieszkaniowego: społeczny i rodzinny oraz program poręczeniowo-gwarancyjny. Wybór rodzaju dofinansowania będzie uzależniony od tego czy dana osoba posiada zdolność kredytową lub gospodarstwo domowe w którego skład wchodzi minimum trójka dzieci. Więcej na ten temat pisaliśmy we wcześniejszym artykule.

 

Zasady bonu mieszkaniowego – ile można otrzymać dofinansowania?

Propozycja Rządu jeśli chodzi o kwoty dofinansowania wygląda następująco:

  • Społeczny bon mieszkaniowy (wynajem mieszkania lub wkład własny do spółdzielni mieszkaniowej). Ważne, że w przypadku tego rodzaju pomocy przewidziane jest dofinansowanie do mieszkań dla singli.

Kto może skorzystać z bonu mieszkaniowego?

Planowana kwota dofinansowania

Gospodarstwo 1-osobowe

5 tys. zł

Bezdzietne małżeństwo

10 tys. zł

Małżeństwo + dziecko

25 tys. zł

Małżeństwo + 2 dzieci

40 tys. zł

 

  • Rodzinny bon mieszkaniowy (wynajem mieszkania, wkład własny do spółdzielni mieszkaniowej, zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego, budowa domu jednorodzinnego)

Kto może skorzystać z bonu mieszkaniowego?

Planowana kwota dofinansowania

Rodziny posiadające już mieszkanie/dom

Rodziny nieposiadające mieszkania/domu do 65m2

Małżeństwo + 3 dzieci

55 tys. zł

100 tys. zł

Małżeństwo + 4 dzieci

70 tys. zł

115 tys. zł

Małżeństwo + 5 dzieci

85 tys. zł

130 tys. zł

Małżeństwo + 6 dzieci

100 tys. zł

145 tys. zł

 

  • Program poręczeniowo-gwarancyjny - tutaj co prawda konkretne kwoty nie padają ale zgodnie z założeniem programu korzystający z tego rodzaju pomocy rządowej mają otrzymać gwarancję do 40% wartości nieruchomości na zakup nieruchomości bez wkładu własnego.

Jak widać zaproponowane rozwiązania mają zaspokajać bardzo różne potrzeby: dofinansowania do wynajmu dla osób bez zdolności kredytowej (w tym dofinansowania dla singli), dofinansowania do zakupu mieszkań i domów dla rodzin z co najmniej trójką dzieci, ale bez zdolności kredytowej jak również poręczenie do 40% wartości nieruchomości dla osób posiadających zdolność kredytową.

 

Czy warto czekać na bon mieszkaniowy?

Dla osób planujących zakup własnych czterech kątów kluczowy jest fakt, że powyższe dofinansowania są w fazie projektów. Nie mamy przedstawionych żadnych pewnych informacji. Czy warto budować swoje decyzje o zakupie nieruchomości na fundamentach z piasku? Każdy musi sam ocenić jak długo może jeszcze wynajmować mieszkanie lub dzielić się swoją przestrzenią z rodzicami czy teściami. Mieszkania i domy wciąż drożeją, zarówno w rynku pierwotnym jak i wtórnym – trudno się temu dziwić. Od dłuższego czasu obserwujemy jak pieniądz traci na wartości. Wiele osób ratuje swoje oszczędności inwestując w nieruchomości. Za zakupem nieruchomości właśnie teraz przemawiają rekordowo niskie stopy procentowy oraz walka banków o Klienta zainteresowanego kredytem co widzimy w ciągle zmieniających się ofertach kredytów hipotecznych.

 

Jak może pomóc Ekspert Open Finance?

Jeśli odkładanie decyzji o zakupie nieruchomości jest podyktowane brakiem czasu by rozpocząć proces kredytowy lub po prostu sprawdzić swoje możliwości odnośnie zdolności kredytowej –  zbadamy zdolność kredytową i porównamy kilkanaście ofert kredytów hipotecznych na jednym spotkaniu. Wnioski kredytowe do wybranych banków złożysz również u nas z tym samym Ekspertem. Pomoc Eksperta Open Finance w uzyskaniu kredytu hipotecznego jest bezpłatna – z nami oszczędzasz zatem również pieniądze.

 

Sprawdź też:

Polski Ład

 Dlaczego warto brać kredyt hipoteczny?

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

refinansowanie MDM
07/26/2021

Czy można refinansować kredyt Mieszkanie dla młodych?

Program Mieszkanie dla młodych okazał się ogromnym sukcesem i bardzo wpłynął na rynek sprzedaży nieruchomości. Wielu młodych ludzi skorzystało z dofinansowań od 2014 roku, niestety od 2018 wnioski nie są już przyjmowane. Wielu deweloperów nawet zmieniało swoje projekty tak, by dopasować je do wymogów programu oraz ustalali korzystniejsze ceny za m2. Aktualnie można składać jedynie wnioski o dodatkowe finansowania dla uczestników programu MDM oraz regulowanie finansowań. Od czasu startu programu warunki kredytowe uległy poprawie, czy można zrobić coś jeszcze by za kredyt zapłacić mniej?
więcej >
refinansowanie
07/26/2021

Refinansowanie, od czego zacząć?

Procedury bankowe nie są proste. Poza skomplikowanymi procesami musimy liczyć się także z tym, że oferty oraz warunki banków dynamicznie się zmieniają. Doskonale to rozumiemy, dlatego poniższy artykuł ma na celu w przystępny sposób przybliżyć termin refinansowania oraz jak się do niego przygotować.
więcej >
kredyt hipoteczny
07/20/2021

Kiedy najlepiej brać kredyt hipoteczny?

Dynamicznie rozwijający się rynek nieruchomości oraz zwiększone ceny wynajmu mieszkania sprawia, że w ostatnich latach coraz więcej osób zastanawia się nad kupnem własnego lokum. Nie wszyscy jednak są w stanie pokryć całość kosztów zakupu, które szczególnie w ostatnim okresie zwiększyły się wraz z inflacją i wartością materiałów budowlanych . Coraz więcej osób zastanawia się zatem nad częściowym finansowaniem ze strony banku i składają wnioski i zapytania w tej sprawie licząc na pozytywne rozpatrzenie. Co jednak wpływa na rekomendację banku i czy można jako potencjalny Klient na nią wpłynąć?
więcej >