Brak wkładu własnego przy kredycie hipotecznym w Polskim Ładzie

07/08/2021

Mieszkanie bez wkład własnego jest jednym z pięciu filarów programu Polski Ład ogłoszony w tym roku przez rząd. Ma on pomóc młodym ludziom od 20 do 40 roku życia na zakupienie własnego mieszkania lub domu oraz zakłada dofinansowanie dla rodzin wielodzietnych.

 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

 

Pomoc dla młodych według Polskiego Ładu

Wchodzenie w dorosłość nie jest proste szczególnie, jeśli planujemy zakup mieszkania lub domu. Utarło się, że aby zakupić mieszkanie trzeba zarabiać wysokie kwoty, być na umowie o pracę na czas nieokreślony, a najlepiej z kilkuletnim stażem, przystąpić do kredytu z małżonkiem lub rodzicem, który podniesie zdolność i mieć odłożone pieniądze na wkład własny. Oczywiście jest to najbardziej optymistyczny scenariusz – niestety niemożliwy do realizacji dla każdego młodego człowieka. Na szczęście aktualnie banki są bardziej elastyczne niż przekonania i akceptują również dochody z innych źródeł.  Pomimo tej elastyczności jednak większość młodych ludzi nie jest w stanie spełnić tych wszystkich wymogów, a nawet jeśli, to sprawy bieżące często nie pozwalały na zgromadzenie wymaganego kapitału na wkład własny. Wielu młodych nie decydowało się przez to na własne M3. Jednak teraz ma się to zmienić dzięki projektowi Polski Ład. W skład programu umieszczono wiele punktów dotyczących pomocy przy zakupie mieszkania lub wybudowaniu domu takich jak Rodzinny Bon Mieszkaniowy czy Dom do 70m2 bez pozwolenia na budowę oraz kierownika budowy, a możliwość braku wkładu własnego w kredyt hipoteczny ma być kolejna pomocą.

 

Zakup bez wkładu własnego

Jednym z założeń programu mieszkanie bez wkładu własnego jest pomoc młodym ludziom tak, by to banki pokrywały cały kapitał kredytu hipotecznego ze swojej strony. Aktualnie funkcjonuje to w ten sposób, że podczas zaciągania kredytu hipotecznego trzeba posiadać wkład własny, czyli swój odłożony kapitał, który inwestujemy w kredyt hipoteczny. Zazwyczaj jest to 20% wartości nieruchomości, czyli w sytuacji zakupienia np. kawalerki za 200 000 zł należy mieć odłożone 20 000 zł. Trzeba pamiętać, że ta wartość może być zmienna w zależności od banku i sytuacji. Przykładowo w najgorszym czasie pandemii COVID-19 niektóre banki zdecydowały się na 40% wkład własny, czyli na tę samą kawalerkę musielibyśmy uzbierać aż 40 000 zł. Polski Ład zakłada, że banki nie będą wymagały wkładu własnego od młodych klientów, co ma znacznie pomóc w zakupie mieszkania.

 

Niestety pomoc nie jest nieograniczona. Zakłada się, że dofinansowanie może sięgnąć 100 000 złotych i obejmować wkład własny do 40%. Program ma umożliwić zakup mieszkania na rynku wtórnym lub społecznym oraz pierwotnym, a także kupno wybudowanego domu. Kolejnym udogodnieniem ma być dofinansowanie do 160 tysięcy złotych dla osób, które korzystają z mieszkalnictwa społecznego oraz dla rodzin wielodzietnych. Rodziny mogą liczyć na dofinansowanie do kredytu hipotecznego w zależności od liczby posiadanych dzieci i tak otrzymamy:

  • 20 tysięcy złotych na drugie dziecko,
  • 60 tysięcy na trzecie,
  • a za każde kolejne 20 tysięcy.

Aby  uniknąć nieuczciwego wzrostu cen nieruchomości przez możliwość dofinansowania, wprowadzona ma zostać maksymalna kwota za 1m2 nieruchomości, która ma się kwalifikować do programu.

 

Dodatkowa pomoc dla młodych             

Młodzi ludzie w szczególności na początku kariery zawodowej często decydują się na pracę, w której nie otrzymają umowy o pracę, czyli tę najbardziej preferowaną przez bank w procesie kredytowym formę zatrudnienia. Dlaczego tak się dzieje? Utrzymanie pracownika na umowie o pracę jest bardziej kosztowne, dlatego przedsiębiorcom nie opłaca się proponować takiej umowy. Jedynym wyjątkiem mogą być tutaj renomowane większe firmy, stanowiska z doświadczeniem lub specjalizacje. Skoro o specjalizacji mowa – aby ją zdobyć lub otrzymać potrzebne doświadczenie niestety trzeba pracować najczęściej na tak zwanych „umowach śmieciowych” . Do tego może dojść potrzeba natychmiastowych funduszy np. na wynajem pokoju/mieszkania czy opłacenia nauki. W następnym punkcie Polskiego Ładu to właśnie z tym Rząd zapowiedział walkę. Nie wiemy jeszcze w jaki sposób  zaplanowana jest pomoc w tej materii, jednak jeżeli uda się zwiększyć stanowiska zatrudniające na umowę o pracę dla młodych, tym łatwiej będzie przejść pozytywnie proces kredytowy, a tym samym spełnić marzenie o własnym M3.

 

 

Sprawdź też:

Polski Ład

Jaka jest korzyść dla kredytobiorcy z historycznie niskich stóp procentowych?

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt bez wkładu.png
12/03/2021

Mieszkanie bez wkładu własnego

Nowy program rządu „Mieszkanie bez wkładu własnego” daje możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego bez wymaganego wkładu własnego. Dla młodych osób odłożenie wymaganego przez banki minimalnego wkładu własnego na poziomie 10% jest czasochłonne, mogłoby zająć nawet kilka lat. Państwo zdecydowało się na ułatwienie tego procederu, tak więc przyjrzyjmy się założeniom narzuconym przez rządzących.
więcej >
Kredyt gotówkowy jak się przygotować.png
12/03/2021

Kredyt gotówkowy – jak się przygotować?

Zbliżają się święta, a co za tym idzie zwiększone wydatki. Jeśli już dziś martwisz się, że Twój budżet tego nie wytrzyma, to może nie warto się zamartwiać tylko sprawdzić jak możemy sami sobie pomóc. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest poszukać korzystnego kredytu gotówkowego, który pomoże nam zrealizować nasze plany. Jak uniknąć błędów przy wyborze oferty kredytu gotówkowego? Podpowiemy Ci w tym artykule.
więcej >
Co jeśli nie będę spłacać raty kredytu
12/03/2021

Kredyt hipoteczny – co jeśli nie będę spłacać rat kredytu

Dobrze jest patrzeć zawsze optymistycznie w przyszłość, ale trzeba również zakładać te czarne scenariusze. Dlaczego? Żeby nic w życiu nas nie zaskoczyło. W obecnej sytuacji ekonomicznej, z wciąż rosnącymi stopami procentowymi również należy przygotować się na różne sytuacje. Warto zastanowić się już dziś, co trzeba byłoby zrobić, jeśli utracilibyśmy płynność finansową z różnych powodów.
więcej >