Co obniża Twoją zdolność kredytową?

11/26/2021

Od czego zacząć starania o kredyt hipoteczny? Zadajemy sobie to pytanie jak tylko zaczynamy szukać wymarzonego mieszkania i wiemy, że jego zakup będzie musiał być sfinansowany kredytem. Najważniejsza w staraniu się o kredyt jest nasza zdolność kredytowa. Sprawdźmy co zrobić aby była jak najlepsza.

 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

 

Forma zatrudnienia

Banki chociaż starają się dostosować  do wciąż zmieniających się realiów, to akurat w tej kwestii można powiedzieć, że są tradycjonalistami i najlepiej  ocenianą formą zatrudnienia przez banki jest umowa na czas nieokreślony. Co możemy zrobić jeśli pracujemy w oparciu o inną umowę? Przede wszystkim nie rezygnować. Spróbuj negocjować z pracodawcą odnośnie zmiany rodzaju umowy. Jeśli jednak to nie przyniesie skutku, to trzeba poradzić się Eksperta finansowego jakie są możliwości i jakie warunki trzeba spełnić przy konkretnej formie zatrudnienia, żeby móc starać się o kredyt.  Skontaktuj się z Ekspertem Finansowym Open Finance .

 

Wiek kredytobiorcy

Decyzji o kredycie hipotecznym nie trzeba odwlekać w czasie. Dlaczego? Im jesteśmy starsi tym bank nam daje krótszy okres kredytowania. A krótki okres kredytowania może wiązać się również z wyższą ratą kredytu. Nawet jeśli nasz współmałżonek jest młodszy, to bank okres kredytowania uzależni od wieku najstarszego kredytobiorcy.

 

Koszt utrzymania gospodarstwa domowego

Kolejnym z elementów ocenianych przez bank kiedy sprawdzana jest nasza zdolność do spłaty kredytu są nasze comiesięczne wydatki. Oczywiście najlepszą sytuacją jest kiedy mamy wysokie dochody i niskie comiesięczne zobowiązania. Ale wszyscy znamy realia codziennego życia i wiemy, że tak różowo nie jest.  Do naszych zobowiązań będą policzone takie rzeczy jak:

  • wysokość rat kredytów i pożyczek,
  • wysokość limitu na karcie kredytowej,
  • wysokość limitu kredytowego w koncie,
  • ogólne koszty utrzymania.

Co możemy zrobić? Przede wszystkim przed wnioskowaniem o kredyt hipoteczny lepiej spłacić zaciągnięte kredyty i pożyczki i w miarę możliwości zamknąć limity w kartach lub znacząco je obniżyć. Jeśli są jakieś stałe comiesięczne wydatki, z których możemy zrezygnować to również warto to uczynić przygotowując się do kredytu hipotecznego.

 

Wybór raty

Mamy do wyboru raty równe lub malejące. Zawsze rata kredytu składa się z dwóch części: kapitałowej i odsetkowej. Dlaczego wybór rat może mieć znaczenie dla Twojej zdolności? Ponieważ przy kalkulowaniu zdolności kredytowej wysokość pierwszej raty kredytowej jest przez bank brana pod uwagę. Przy ratach malejących następuje obniżenie zdolności kredytowej, ponieważ w pierwszej połowie kredytowania będą one wyższe od rat równych. Oczywiście nie oznacza to, że są one niekorzystne, ale jeśli mamy wątpliwości co do naszej zdolności lepiej jest wybrać raty równe.

 

Scoring kredytowy

Scoring, czyli wewnętrzna bankowa ocena Klienta przez analityka, na którą wpływ mają takie czynniki jak:

  • wiek,
  • stan cywilny,
  • wykształcenie,
  • historia kredytowa,
  • wysokość uzyskiwanych dochodów,
  • zobowiązania.

Ważna tutaj będzie nasza historia kredytowa, czyli terminowość spłacanych przez nas kredytów. Jeśli nie mieliśmy żadnych opóźnień w spłatach rat kredytu to nasz scoring będzie oceniony wysoko. Oczywiście na ocenie niekorzystnie mogą również zaważyć bardzo liczne zobowiązania.

 

Wynagrodzenie wieloskładnikowe

Jeśli nasze wynagrodzenie składa się z wielu składników, np. podstawa + premia + prowizja, ale nie są one cykliczne, to przed złożeniem wniosku do banku o kredyt hipoteczny warto sprawdzić za jaki okres bank będzie chciał udokumentowania nasz dochodów. Dlaczego? Żeby nasze dochody wypadły jak najkorzystniej, czyli było ich jak najwięcej.

 

Jeśli masz wątpliwości lub Twoja sytuacja wydaje Ci się bardzo skomplikowana to zapraszamy do wysłania formularza zgłoszeniowego WYŚLIJ – oddzwonimy, aby porozmawiać o Państwa sytuacji i planach związanych z zakupem nieruchomości na kredyt. 

 

Skontkatuj sie z Ekspertem Open Finance - WEJDŹ TUTAJ

 

Sprawdź też:

Słownik pojęć związanych z kredytem

Co to jest kredyt hipoteczny?

 

 

 

 

 

Powiązane artykuły

Kredyt dla singla
12/22/2021

Czy singiel może podejść do kredytu z rodzicami?

Kredyt hipoteczny dla wielu wydaje się nieosiągalny, ponieważ urosło wokół niego wiele mitów. Jednym z nich jest taki, że uważa się, że singiel nie może uzyskać takiego finansowania lub jest to bardzo trudne. Jednak wcale tak nie jest. Oczywiście są kwestie, na które osoba żyjąca w pojedynkę powinna zwrócić uwagę, ale nie ma rzeczy niemożliwych również i w takiej sytuacji.
więcej >
cena wynajmu.png
12/22/2021

Ceny wynajmu mieszkania – czy to się opłaca?

Pandemia spowodowała zachwianie na rynku najmu mieszkań. W drugiej połowie 2021 roku sytuacja zaczęła się stabilizować. Wszyscy zaczęliśmy wracać do względnie normalnego życia i popyt na mieszkania do wynajęcia ponownie zaczął się pojawiać. Jaki ma to wpływ na ich ceny?
więcej >
marza kredytu
12/22/2021

Z czego składa się całkowity koszt kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny to bardzo poważna decyzja. Dlatego należy się do niej odpowiednio przygotować. I nie chodzi tu o rozpatrywanie wszystkich argumentów za i przeciw kredytowi, bo przecież już wiemy, że chcemy go wziąć. Najważniejsze jest przygotowanie się do kredytu, aby podpisanie umowy kredytowej jak najmniej obciążało nasz domowy budżet i pozwalało spokojnie się cieszyć własnym, wymarzonym mieszkaniem.
więcej >