Co oznacza dzienna kapitalizacja odsetek?

09/25/2019

Każdy, kto oszczędza pieniądze chce lokować je tak, by przynosiły zyski. Część osób decyduje się na ryzykowne metody inwestowania. Inne zaś wybierają bezpieczne produkty bankowe, takie jak lokaty czy rachunki oszczędnościowe. I w ich przypadku zarobić możemy na odsetkach od wpłaconej sumy pieniędzy

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Często poszukując idealnej oferty dla siebie możemy spotkać się z pojęciem dzienna kapitalizacja odsetek. Sprawdźmy więc co kryje się pod tą nazwą. 

Czym jest kapitalizacja odsetek?

Zanim przyjrzymy się dziennej kapitalizacji odsetek warto przypomnieć czym jest właściwie kapitalizacja odsetek. Mówiąc najprościej jest to doliczanie kwoty do wpłaconego do nas przez banku kapitału. Odsetki nalicza się według rocznej stopy oprocentowania, która jest niezmienna. Przypominamy, że jej wysokość zależy od oferty danego banku. Wydawać więc mogłoby się, że w każdym banku, który oferuje np. lokatę z 4 procentowym oprocentowaniem zyskamy tyle samo. Tymczasem to nie do końca prawda. Wiele zależy bowiem od częstotliwości naliczania oprocentowania do naszego kapitału. 

Dzienna kapitalizacja czyli codzienne zwiększenie kwoty bazowej

Jak sama nazwa wskazuje w przypadku produktów bankowych z codzienną kapitalizacją odsetek odbywa się ona każdego dnia. Dzięki temu z dnia na dzień początkowy kapitał, z którego oblicza się kolejny zysk rośnie. Nie są to oczywiście bardzo duże wzrosty, niemniej jednak mamy do czynienia z codziennym zwiększeniem kapitału. I tak, dzięki temu, że wybierzesz roczną lokatę ze wspomnianym już 4 procentowym oprocentowaniem i codzienną kapitalizacją może okazać się, że po roku faktyczny zysk wyniósł od 4,2 do nawet 4,4 procent. 

W jakich produktach bankowych stosuje się dzienną kapitalizację?

Dzienna kapitalizacja odsetek wykorzystywana jest w kilku produktach finansowych. Przede wszystkim wykorzystuje się ją w lokatach bankowych. Mowa tu zarówno o krótkich jednodniowych lokatach, kiedy jest ona po prostu koniecznością, ale również o dłuższych terminach lokat. Poza tym, niektóre polisolokaty również prowadzone są w ten sposób, choć jest ich niewiele. Kolejnym produktem bankowym, który może posiadać dzienną kapitalizację odsetek są konta oszczędnościowe. Nie znajdziemy jednak zwykłych rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, na których wykorzystywany byłby ten rodzaj kapitalizacji odsetek. 

Czy to korzystne dla klientów?

Wiemy już na czym polega dzienna kapitalizacja odsetek. Czy jednak warto wybierać produkty finansowe, które ją posiadają? Odpowiedź na to pytanie jest prosta - jak najbardziej. Dlaczego? To bardzo proste. Fakt, że każdego dnia kapitał, który chcesz oszczędzać i pomnażać powiększa się o niewielkie kwoty opłaca się. Kolejnego dnia odsetki naliczane są już bowiem od wyższej kwoty. O ile w przypadku niewielkich lub krótkoterminowych lokat nie przyniesie nam to dużych zysków, o tyle decydując się na ulokowaniu na lokacie lub koncie oszczędnościowym pokaźnej kwoty możemy zyskać naprawdę sporo w porównaniu z roczną kapitalizacją odsetek. Nie dziwi więc fakt, że produkty finansowe z dzienną kapitalizacją odsetek cieszą się coraz większą popularnością.

 

Sprawdź też:

Lokata bankowa a rachunek oszczędnościowy

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt bez wkładu.png
12/03/2021

Mieszkanie bez wkładu własnego

Nowy program rządu „Mieszkanie bez wkładu własnego” daje możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego bez wymaganego wkładu własnego. Dla młodych osób odłożenie wymaganego przez banki minimalnego wkładu własnego na poziomie 10% jest czasochłonne, mogłoby zająć nawet kilka lat. Państwo zdecydowało się na ułatwienie tego procederu, tak więc przyjrzyjmy się założeniom narzuconym przez rządzących.
więcej >
Kredyt gotówkowy jak się przygotować.png
12/03/2021

Kredyt gotówkowy – jak się przygotować?

Zbliżają się święta, a co za tym idzie zwiększone wydatki. Jeśli już dziś martwisz się, że Twój budżet tego nie wytrzyma, to może nie warto się zamartwiać tylko sprawdzić jak możemy sami sobie pomóc. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest poszukać korzystnego kredytu gotówkowego, który pomoże nam zrealizować nasze plany. Jak uniknąć błędów przy wyborze oferty kredytu gotówkowego? Podpowiemy Ci w tym artykule.
więcej >
Co jeśli nie będę spłacać raty kredytu
12/03/2021

Kredyt hipoteczny – co jeśli nie będę spłacać rat kredytu

Dobrze jest patrzeć zawsze optymistycznie w przyszłość, ale trzeba również zakładać te czarne scenariusze. Dlaczego? Żeby nic w życiu nas nie zaskoczyło. W obecnej sytuacji ekonomicznej, z wciąż rosnącymi stopami procentowymi również należy przygotować się na różne sytuacje. Warto zastanowić się już dziś, co trzeba byłoby zrobić, jeśli utracilibyśmy płynność finansową z różnych powodów.
więcej >