Co oznacza konsolidacja kredytu?

09/26/2019

Większość z nas w dzisiejszych czasach korzysta z szeregu produktów finansowych. Wśród nich nie brakuje kredytów, pożyczek oraz pożyczek ratalnych. Mają na celu pomóc nam w realizacji swoich planów i marzeń. Niestety, zdarza się, że pożyczki i kredyty, które bierzemy mogą wpędzić nas w tarapaty.

Dobieranie kolejnych rat sprawia, że domowy budżet staje się coraz bardziej napięty. Na szczęście istnieją rozwiązania, dzięki którym możemy poradzić sobie z przejściowymi problemami. Jednym z nich jest konsolidacja kredytu. 

Kredyt konsolidacyjny - co to takiego?

Kredyt konsolidacyjny to kredyt celowy, który przeznaczany jest na spłatę już istniejących kredytów i pożyczek kredytobiorcy. Zaciągając go nie otrzymujemy do ręki gotówki. To bank, w którym zaciągamy kredyt samodzielnie spłaca zobowiązania, które zdecydujemy się pokryć w ramach konsolidacji. Co ważne, sami wybieramy, które z kredytów, pożyczek czy kredytów ratalnych chcemy pokryć. Nie musi być tak, że konsolidowane są wszystkie nasze zobowiązania, choć wiele osób decyduje się na ten krok z powodu wygody, jaką jest płacenie jednej raty. 

Jakie rodzaje zobowiązań możemy skonsolidować?

Kredyt konsolidacyjny pozwala nam na wcześniejszą, całkowitą spłatę wielu różnych zobowiązań. Wśród nich wymienić możemy między innymi pożyczki bankowe i prywatne, kredyty gotówkowe, pożyczki hipoteczne oraz kredyty ratalne i karty kredytowe. Słowem, jest to rozwiązanie, dzięki któremu możemy uregulować większość naszych finansowych zobowiązań.

Czy to się opłaca?

To pytanie, które zadaje sobie wiele osób zastanawiających się nad konsolidacją kredytów. Odpowiedź na nie nie jest niestety prosta. Decydując się na konsolidację kredytu możemy bowiem zmniejszyć wielkość naszych comiesięcznych zobowiązań. Płacimy bowiem wówczas jedną, niższą ratę. Wiąże się to niestety z wydłużeniem okresu kredytowania, co zwiększa koszty. Poza tym, kredyt konsolidacyjny spłaca nasze wcześniejsze pożyczki wraz z ich oprocentowaniem, dlatego jego suma jest wyższa niż łączna suma środków, które otrzymaliśmy z wcześniejszych, spłacanych obecnie pożyczek.

Kto może liczyć na konsolidację kredytu?

Kredyt konsolidacyjny to produkt finansowy, po który sięgamy najczęściej, gdy nasza sytuacja finansowa staje się trudna. Warto jednak pamiętać o tym, że możemy mieć problemy z jego otrzymaniem, jeśli dopuściliśmy już do zaległości w spłacaniu zaciągniętych pożyczek i kredytów. Bank dokona bowiem weryfikacji naszej zdolności i historii kredytowej.

Dodatkowa gotówka przy kredycie konsolidacyjnym?

Część banków oferuje swoim klientom kredyty konsolidacyjne z dodatkową gotówką. Poza spłatą zobowiązań, które już posiadamy, możemy więc otrzymać środki na dowolny cel. Perspektywa ta wydaje się kusząca, warto jednak mieć świadomość, że dodatkowe środki powiększą ratę kredytu konsolidacyjnego. Warto decydować się więc na to tylko wówczas, gdy jesteśmy w dużej potrzebie. 

Podsumowując, konsolidacja kredytu jest dobrym pomysłem w sytuacji, w której spłata dotychczasowych zobowiązań jest zbyt dużym obciążeniem i obawiamy się problemów ze spłatą rat. W przypadku, w którym zależy nam jedynie na wygodzie płacenia jednej raty musimy mieć świadomość, że jest to rozwiązanie, które zwiększy nam koszty.

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

Raty stałe czy raty malejące
03/17/2021

Raty stałe a raty malejące – które są lepsze?

Szukając najlepszego kredytu hipotecznego musimy stawić czoło wielu zagadnieniom, których zazwyczaj nie bierzemy pod uwagę przy finansowaniu gotówkowym. Kredyt hipoteczny towarzyszy nam często przez długi okres, dlatego tak ważne jest by był on dopasowany do indywidualnych potrzeb i możliwości. Jednym z wyborów jakiego musimy dokonać jest czy lepsze są raty stałe czy malejące.
więcej >
Zdolność kredytowa w pigułce
03/11/2021

Kredyt - czy możemy się o niego ubiegać? Zdolność kredytowa w pigułce

Nasza zdolność kredytowa to maksymalna ilość środków jaką bank może nam zaoferować w ramach kredytu na zakup naszej wymarzonej nieruchomości. Zdolność można również określić jako prawdopodobieństwo, że klient będzie w stanie udźwignąć określone zobowiązanie finansowe, minimalizując przy tym ryzyko dla banku.
więcej >
of_post_social_feb_5_art.jpg
02/19/2021

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?

Wybór kredytu hipotecznego jest bardzo ważnym momentem w naszym życiu. Pozwala na realizacje swoich marzeń, na znalezienie swojego własnego miejsca na ziemi. W związku z takimi planami zastanawiamy się, co zrobić aby wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?
więcej >