Co oznacza konsolidacja kredytu?

09/26/2019

Większość z nas w dzisiejszych czasach korzysta z szeregu produktów finansowych. Wśród nich nie brakuje kredytów, pożyczek oraz pożyczek ratalnych. Mają na celu pomóc nam w realizacji swoich planów i marzeń. Niestety, zdarza się, że pożyczki i kredyty, które bierzemy mogą wpędzić nas w tarapaty.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Dobieranie kolejnych rat sprawia, że domowy budżet staje się coraz bardziej napięty. Na szczęście istnieją rozwiązania, dzięki którym możemy poradzić sobie z przejściowymi problemami. Jednym z nich jest konsolidacja kredytu. 

Kredyt konsolidacyjny - co to takiego?

Kredyt konsolidacyjny to kredyt celowy, który przeznaczany jest na spłatę już istniejących kredytów i pożyczek kredytobiorcy. Zaciągając go nie otrzymujemy do ręki gotówki. To bank, w którym zaciągamy kredyt samodzielnie spłaca zobowiązania, które zdecydujemy się pokryć w ramach konsolidacji. Co ważne, sami wybieramy, które z kredytów, pożyczek czy kredytów ratalnych chcemy pokryć. Nie musi być tak, że konsolidowane są wszystkie nasze zobowiązania, choć wiele osób decyduje się na ten krok z powodu wygody, jaką jest płacenie jednej raty. 

Jakie rodzaje zobowiązań możemy skonsolidować?

Kredyt konsolidacyjny pozwala nam na wcześniejszą, całkowitą spłatę wielu różnych zobowiązań. Wśród nich wymienić możemy między innymi pożyczki bankowe i prywatne, kredyty gotówkowe, pożyczki hipoteczne oraz kredyty ratalne i karty kredytowe. Słowem, jest to rozwiązanie, dzięki któremu możemy uregulować większość naszych finansowych zobowiązań.

Czy to się opłaca?

To pytanie, które zadaje sobie wiele osób zastanawiających się nad konsolidacją kredytów. Odpowiedź na nie nie jest niestety prosta. Decydując się na konsolidację kredytu możemy bowiem zmniejszyć wielkość naszych comiesięcznych zobowiązań. Płacimy bowiem wówczas jedną, niższą ratę. Wiąże się to niestety z wydłużeniem okresu kredytowania, co zwiększa koszty. Poza tym, kredyt konsolidacyjny spłaca nasze wcześniejsze pożyczki wraz z ich oprocentowaniem, dlatego jego suma jest wyższa niż łączna suma środków, które otrzymaliśmy z wcześniejszych, spłacanych obecnie pożyczek.

Kto może liczyć na konsolidację kredytu?

Kredyt konsolidacyjny to produkt finansowy, po który sięgamy najczęściej, gdy nasza sytuacja finansowa staje się trudna. Warto jednak pamiętać o tym, że możemy mieć problemy z jego otrzymaniem, jeśli dopuściliśmy już do zaległości w spłacaniu zaciągniętych pożyczek i kredytów. Bank dokona bowiem weryfikacji naszej zdolności i historii kredytowej.

Dodatkowa gotówka przy kredycie konsolidacyjnym?

Część banków oferuje swoim klientom kredyty konsolidacyjne z dodatkową gotówką. Poza spłatą zobowiązań, które już posiadamy, możemy więc otrzymać środki na dowolny cel. Perspektywa ta wydaje się kusząca, warto jednak mieć świadomość, że dodatkowe środki powiększą ratę kredytu konsolidacyjnego. Warto decydować się więc na to tylko wówczas, gdy jesteśmy w dużej potrzebie. 

Podsumowując, konsolidacja kredytu jest dobrym pomysłem w sytuacji, w której spłata dotychczasowych zobowiązań jest zbyt dużym obciążeniem i obawiamy się problemów ze spłatą rat. W przypadku, w którym zależy nam jedynie na wygodzie płacenia jednej raty musimy mieć świadomość, że jest to rozwiązanie, które zwiększy nam koszty.

 

Sprawdź też:

Kredyt konsolidacyjny bez nieruchomości?

Kredyty konsolidacyjne

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

refinansowanie MDM
07/26/2021

Czy można refinansować kredyt Mieszkanie dla młodych?

Program Mieszkanie dla młodych okazał się ogromnym sukcesem i bardzo wpłynął na rynek sprzedaży nieruchomości. Wielu młodych ludzi skorzystało z dofinansowań od 2014 roku, niestety od 2018 wnioski nie są już przyjmowane. Wielu deweloperów nawet zmieniało swoje projekty tak, by dopasować je do wymogów programu oraz ustalali korzystniejsze ceny za m2. Aktualnie można składać jedynie wnioski o dodatkowe finansowania dla uczestników programu MDM oraz regulowanie finansowań. Od czasu startu programu warunki kredytowe uległy poprawie, czy można zrobić coś jeszcze by za kredyt zapłacić mniej?
więcej >
refinansowanie
07/26/2021

Refinansowanie, od czego zacząć?

Procedury bankowe nie są proste. Poza skomplikowanymi procesami musimy liczyć się także z tym, że oferty oraz warunki banków dynamicznie się zmieniają. Doskonale to rozumiemy, dlatego poniższy artykuł ma na celu w przystępny sposób przybliżyć termin refinansowania oraz jak się do niego przygotować.
więcej >
kredyt hipoteczny
07/20/2021

Kiedy najlepiej brać kredyt hipoteczny?

Dynamicznie rozwijający się rynek nieruchomości oraz zwiększone ceny wynajmu mieszkania sprawia, że w ostatnich latach coraz więcej osób zastanawia się nad kupnem własnego lokum. Nie wszyscy jednak są w stanie pokryć całość kosztów zakupu, które szczególnie w ostatnim okresie zwiększyły się wraz z inflacją i wartością materiałów budowlanych . Coraz więcej osób zastanawia się zatem nad częściowym finansowaniem ze strony banku i składają wnioski i zapytania w tej sprawie licząc na pozytywne rozpatrzenie. Co jednak wpływa na rekomendację banku i czy można jako potencjalny Klient na nią wpłynąć?
więcej >