×
  Biuro Prasowe

  Biuro Prasowe Open Finance /

  Co to jest odpowiedzialność cywilna za produkt?

  Każda firma, która zajmuje się wytwarzaniem produktów - niezależnie od ich rodzaju, jest za nie odpowiedzialna. Jeśli okaże się, że przynoszą one szkodę nabywcy, to niezadowolony, poszkodowany klient ma prawo dochodzić swoich praw.

  Dlatego też zapobiegliwi przedsiębiorcy powinni pomyśleć o tym, w jaki sposób się zabezpieczyć na wypadek takich okoliczności. Pomóc mogą im w tym odpowiednie polisy ubezpieczeniowe.

  Każdy wypuszczany na rynek produkt powinien być sprawdzony

  Niezależnie od tego, jaki produkt oferuje swoim klientom firma, jest ona zobowiązana do dbania o jego jakość oraz stan techniczny. Jeśli towar jest wadliwy, klient, który go nabył, ma prawo żądać zadośćuczynienia za poniesione straty. Pół biedy, gdy towar nie spowoduje żadnych szkód i przedsiębiorca musi jedynie oddać za niego pieniądze, wymienić towar na nowy lub go naprawić.
  Czasem jednak sprawy mają się poważniej. Zdarza się bowiem, że wada towaru powoduje szkody w mieniu lub zdrowiu nabywcy lub użytkownika. Przykładowo - nieszczelne okno prowadzi do zalania mieszkania, a usterka w elektrycznej deskorolce powoduje wypadek. W takim przypadku nabywca towaru może żądać odszkodowania, które pokryje poniesione przez zakup i wykorzystanie produktu szkody. 

  Co grozi przedsiębiorcom, którzy wypuścili na rynek wadliwe produkty?

  W przypadku, w którym przedsiębiorca wypuści na rynek wadliwy produkt może liczyć się z tym, że niezadowoleni klienci żądać będą zwrotu kosztów za poniesione szkody lub odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu. Jeśli nie uda się dojść do porozumienia, firma może liczyć się z tym, że roszczenia te zostaną uznane przez sąd, a ten zasądzi wysokie odszkodowanie. Jeśli poszkodowanych będzie więcej lub szkody będą naprawdę pokaźne, skutki wypuszczenia na rynek wadliwego produktu mogą być katastrofalne i doprowadzić nawet do utraty płynności finansowej firmy.  

  Odpowiedzialność cywilna za produkt - zabezpieczenie, które warto mieć

  Na szczęście istnieje rozwiązanie, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą zabezpieczyć swoją firmę. Jest nią odpowiedzialność cywilna za produkt. To polisa ubezpieczeniowa, która chroni przed wyżej wspomnianymi przykładami. Roszczenia poszkodowanych klientów są bowiem spłacane przez firmę ubezpieczeniową. 

  Warto wspomnieć o tym, że zawierając umowę ubezpieczenia OC powinniśmy zwrócić uwagę na wysokość sumy gwarancyjnej, czyli kwoty pieniężnej, jaka zostanie maksymalnie wypłacona w przypadku szkód wywołanych wadliwym produktem. Jej ustalenie może być trudne, dlatego warto skontaktować się z dobrym doradcą ubezpieczeniowym, który przeanalizuje specyfikę działalności firmy oraz ewentualne ryzyko wystąpienia usterek w wypuszczanych na rynek produktach. 

  Podsumowując, każdy przedsiębiorca, który wypuszcza na rynek swoje produkty, powinien zadbać o to, by posiadać polisę odpowiedzialności cywilnej za produkt. Nawet największa dbałość o jakość i stan techniczny produkowanych przedmiotów może bowiem nie uchronić nas od popełnienia błędów, które mogą skutkować poważnymi stratami materialnymi mogącymi doprowadzić nawet do bankructwa firmy.

  Open Finance

  Biuro Prasowe Open Finance

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie