Co to jest pożyczka hipoteczna?

09/26/2019

Korzystanie z pożyczek bankowych dla wielu osób jest rozwiązaniem problemów finansowych lub szansą na realizację swoich planów i zamierzeń. Nie każdy z nas jest przecież bowiem w stanie pokryć nagłe lub wymarzone wydatki z własnych oszczędności.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Banki doskonale zdają sobie z tego sprawę, tak samo jak z rosnącej na rynku konkurencji, którą nie są już tylko inne banki, ale również prywatne firmy udzielające pożyczek. Nie dziwi więc fakt, że wachlarz produktów finansowych rośnie. Wśród nich znajdziemy pożyczkę hipoteczną, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Co warto o niej wiedzieć?

Pożyczka hipoteczna, czyli?

Wiele osób nie wie o istnieniu takiego produktu bankowego, jak pożyczka hipoteczna. Wynika to z faktu, że większości z nas hipoteka kojarzy się wyłącznie z kredytami, które bierze się na zakup mieszkania lub budowę domu. Tymczasem to nieprawda. Jeśli jesteśmy posiadaczem nieruchomości (domu lub mieszkania) lub też działki możemy zaciągnąć pożyczkę na dowolny cel pod zastaw tego właśnie mienia. To właśnie pożyczka hipoteczna. Jest to produkt bankowy, który ma wiele zalet i może pomóc nam w wielu sytuacjach.

Gdy pożyczyć trzeba naprawdę sporo

Pożyczka hipoteczna jest dobrym rozwiązaniem, gdy chcemy pożyczyć naprawdę sporą sumę pieniędzy. Kredyty gotówkowe nie zawsze dają nam możliwość realizowania wszystkich naszych celów. Jeśli marzy nam się gruntowny remont lub zakup nowego samochodu - wybranie pożyczki hipotecznej jest znacznie bardziej opłacalne i bezpieczniejsze. 

Gdy historia kredytowa nie jest idealna

Czasem zdarza się tak, że w naszej historii kredytowej pojawiają się problemy i opóźnienia ze spłatą wcześniejszych zobowiązań. Sprawia to, że banki niechętnie udzielają nam pożyczek i kredytów, ponieważ obawiają się, czy będziemy je spłacać. W takiej sytuacji mogą nam jednak zaproponować pożyczkę hipoteczną. Przejęcie hipoteki domu, działki czy mieszkania stanowi dla banku dodatkowe zabezpieczenie, dzięki czemu nasza wiarygodność jako kredytobiorcy wzrasta. 

Gdzie można uzyskać pożyczkę hipoteczną?

Pożyczki hipoteczne to produkty bankowe, które oferowane są przez większość banków w naszym kraju. Ich oferty bywają zróżnicowane. Możemy zaciągnąć pożyczkę w złotówkach oraz w walucie obcej. Oferty pożyczek są bardzo zróżnicowane, dlatego poszukując dopasowanej do swoich potrzeb, warto dokładnie sprawdzić kilka propozycji.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Niestety, nie da się ukryć, że procedura otrzymania pożyczki hipotecznej jest nieco bardziej skomplikowana niż w przypadku kredytów gotówkowych czy pożyczek ratalnych. W przypadku pożyczki hipotecznej musimy bowiem nie tylko przedstawić zaświadczenie o dochodach, ale również dokonać wyceny nieruchomości, która kosztuje zazwyczaj około 400-500 złotych. Koniecznie jest również ubezpieczenie nieruchomości oraz dokonanie wpisu do ksiąg wieczystych.

Warto również pamiętać, że brak spłaty pożyczki będzie wiązał się z przejęciem nieruchomości przez bank. Ma on prawo rozpocząć postępowanie komornicze i zlicytować nasz majątek. Jest to więc pożyczka wyłącznie dla osób świadomych, które są pewne, że nie będą miały problemu z jej spłatą.

 

Sprawdź też:

Pożyczka hipoteczna, a kredyt gotówkowy

Pożyczki hipoteczne

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt bez wkładu.png
12/03/2021

Mieszkanie bez wkładu własnego

Nowy program rządu „Mieszkanie bez wkładu własnego” daje możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego bez wymaganego wkładu własnego. Dla młodych osób odłożenie wymaganego przez banki minimalnego wkładu własnego na poziomie 10% jest czasochłonne, mogłoby zająć nawet kilka lat. Państwo zdecydowało się na ułatwienie tego procederu, tak więc przyjrzyjmy się założeniom narzuconym przez rządzących.
więcej >
Kredyt gotówkowy jak się przygotować.png
12/03/2021

Kredyt gotówkowy – jak się przygotować?

Zbliżają się święta, a co za tym idzie zwiększone wydatki. Jeśli już dziś martwisz się, że Twój budżet tego nie wytrzyma, to może nie warto się zamartwiać tylko sprawdzić jak możemy sami sobie pomóc. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest poszukać korzystnego kredytu gotówkowego, który pomoże nam zrealizować nasze plany. Jak uniknąć błędów przy wyborze oferty kredytu gotówkowego? Podpowiemy Ci w tym artykule.
więcej >
Co jeśli nie będę spłacać raty kredytu
12/03/2021

Kredyt hipoteczny – co jeśli nie będę spłacać rat kredytu

Dobrze jest patrzeć zawsze optymistycznie w przyszłość, ale trzeba również zakładać te czarne scenariusze. Dlaczego? Żeby nic w życiu nas nie zaskoczyło. W obecnej sytuacji ekonomicznej, z wciąż rosnącymi stopami procentowymi również należy przygotować się na różne sytuacje. Warto zastanowić się już dziś, co trzeba byłoby zrobić, jeśli utracilibyśmy płynność finansową z różnych powodów.
więcej >