×
  Biuro Prasowe

  Biuro Prasowe Open Finance /

  Co to jest spread walutowy? Kredyt hipoteczny

  W przypadku kredytów hipotecznych udzielonych w walucie innej niż polski złoty duży wpływ na wartość kapitału i wysokość raty kredytu ma kurs danej waluty względem złotego.

  Wyjątkiem jest sytuacja, w której kredytobiorca uzyskuje przychody w walucie kredytu i nie musi kupować jej w celu spłaty zobowiązania.

  Spread bankowy

  Jest to różnica pomiędzy ceną, za jaką dany bank sprzedaje walutę, np. w celu spłaty raty kredytu hipotecznego w tej walucie, a ceną, za jaką deklaruje przystąpienie do transakcji kupna waluty od innych podmiotów biorących udział w obrocie walutami. Banki podają codziennie kurs, po jakim zamierzają zawierać transakcje. Spread bankowy stanowi dla banku źródło przychodu. W związku z tym w przypadku walutowych kredytów hipotecznych mówi się o tzw. ukrytej prowizji wynikającej z różnicy pomiędzy kursem kupna i sprzedaży waluty obcej.

  Zakup waluty w banku jest wygodny i w przypadku większości umów kredytowych odbywa się automatycznie. Ceną za taką komfortową usługę jest stosunkowo wysoka cena sprzedaży waluty w banku. Alternatywą dla kredytobiorców, jest zakup waluty we własnym zakresie np. w kantorze.

  Spread walutowy  

  Jest to różnica kursu sprzedaży (ma wyższą wartość) i kupna waluty (niższa wartość) po jakim instytucje finansowe są gotowe zawierać transakcje. Wielkość spreadu walutowego zależy od kilku czynników:
  •    ceny waluty na rynku,
  •    popytu na daną walutę na rynku,
  •    wartości transakcji,
  •    od polityki cenowej instytucji finansowych obracających walutami.

  Wartość spreadu podaje się w procentach. Zazwyczaj nie przekracza on 4-5%.

  Z uwagi na konkurencję na rynku walut jako prawidłowość można wskazać korzystniejsze warunki zarówno zakupu, jak i sprzedaży waluty w instytucjach wyspecjalizowanych głównie w obrocie walutami. Dla przykładu cena CHF lub EUR w kantorze jest zazwyczaj wyraźnie niższa niż bankowy kurs sprzedaży, po którym kredytobiorca kupuje walutę w banku w celu spłaty raty kredytu. Spread bankowy jest wyraźnie wyższy niż spread walutowy w kantorach.

  Rozwiązaniem pozwalającym ograniczyć koszty może okazać się założenie konta walutowego w banku, z którym została podpisana umowa kredytowa. Coraz więcej takich instytucji finansowych posiada swój wewnętrzny kantor, w którym klienci mogą kupić walutę po preferencyjnym kursie. Spread wynosi wówczas mniej niż 1%.

  Open Finance

  Biuro Prasowe Open Finance

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie