Co to jest WIBOR i LIBOR?

07/04/2019

Kiedy porusza się tematykę oprocentowania kredytów hipotecznych, nie można nie wspomnieć o stawkach WIBOR i LIBOR, które mają bezpośredni wpływ na okresowe zmiany oprocentowania i tym samym na wysokość części odsetkowej raty kredytu.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

WIBOR

Oprocentowanie kredytów hipotecznych udzielanych w złotówkach oparte jest o wskaźnik WIBOR (ang. Warsaw Interbank Offer Rate). To referencyjna wysokość oprocentowania, po jakiej banki w Polsce udzielają sobie nawzajem pożyczek. Stawka WIBOR zmienia się codziennie, jednak dla uproszczenia stosuje się:
•    WIBOR 1M – w ujęciu 1 miesiąca,
•    WIBOR 3M – w ujęciu 3 miesięcy,
•    WIBOR 6M – w ujęciu 6 miesięcy.

Dzienny wskaźnik wyznacza się jako średnią arytmetyczną oprocentowania, jakie codziennie podają największe polskie banki uczestniczące w panelu WIBOR. Wskaźnik okresowy (tzw. stawka bazowa) jest średnią arytmetyczną z danego okresu poprzedzającego podpisanie umowy.

Na przykład WIBOR 3M to uśredniona wartość wskaźnika z trzech miesięcy poprzedzających podpisanie umowy kredytowej. Jeżeli podpisaliśmy umowę o kredyt hipoteczny, którego oprocentowanie jest wyliczane w oparciu o wskaźnik WIBOR 3M, to korekta wysokości raty odsetkowej będzie następować co trzy miesiące.

W przypadku kredytów hipotecznych najczęściej stosuje się stawki 3-miesięczne (3M) i 6-miesięczne (6M).

LIBOR

Odpowiednikiem WIBOR-u dla walut innych niż złotówka jest wskaźnik LIBOR (ang. London Interbank Offered Rate), czyli referencyjna stopa oprocentowania, po jakiej pieniądze pożyczają sobie nawzajem banki za granicą. LIBOR jest stosowany do wyznaczania oprocentowania kredytów hipotecznych w zagranicznych walutach, takich jak frank szwajcarski (CHF), dolar amerykański (USD), funt brytyjski (GBP) jen japoński (JPY) oraz euro (EUR). W przypadku euro zamiennie używa się również określenia EURIBOR.

Chociaż w Polsce od pewnego czasu kredyty walutowe dostępne są wyłącznie dla klientów mających przychody w danej walucie, wskaźnik ten nadal jest istotny dla osób, które zaciągnęły swoje zobowiązanie wcześniej, gdyż decyduje o wysokości raty odsetkowej kredytów w CHF i EUR. Dzienny LIBOR, oblicza się na podstawie średniej arytmetycznej oprocentowania deklarowanego przez banki uczestniczące w londyńskim panelu międzybankowym. Stawki okresowe są ustalane jako średnia dziennych stawek z danego okresu poprzedzającego podpisanie umowy.

Do najczęściej stosowanych wskaźników oprocentowania hipotecznych kredytów walutowych należy LIBOR 3M. W związku z tym co trzy miesiące kredytobiorca musi liczyć się z możliwą zmianą wysokości raty odsetkowej.

 

Sprawdź też:

Co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym?

O co pytać przy kredycie hipotecznym?

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

shutterstock_1707844078.png
06/14/2021

Ranking kredytów gotówkowych czerwiec 2021

Kredyt gotówkowy można przeznaczyć na dowolny cel: wakacje, nowy komputer czy też remont w mieszkaniu. Bank nie będzie nas pytał o cel takiego kredytu, chyba, że staramy się o kredyt na cel specjalny taki jak np. fotowoltaika. Szukasz najkorzystniejszego dla siebie kredytu gotówkowego? Skontaktuj się z nami.
więcej >
shutterstock_1914593158.png
06/07/2021

Rodzinny bon mieszkaniowy – dofinansowanie z Polskiego Ładu

Polski Ład w swoim programie wprowadza wiele udogodnień w szczególności dla rodzin. Bon mieszkaniowy to pomoc w głównej mierze dla rodzin wielodzietnych oraz osób niepełnosprawnych, ale także dla jednoosobowych gospodarstw domowych czy małżeństw bez dzieci. Program będzie miał na celu dofinansowanie kupna czy wynajmu mieszkania, a także do budowy domu dla wszystkich, którzy nie mogą pozwolić sobie na własne M3.
więcej >
shutterstock_593494403.png
06/07/2021

Ranking kredytów hipotecznych czerwiec 2021

Na początku każdego miesiąca publikujemy ranking kredytów hipotecznych i tak zapraszam do zapoznania się z czerwcowym zestawieniem ofert kredytów hipotecznych z banków, porównanych pod kątem najniższych całkowitych kosztów kredytu. Równocześnie zachęcam do zapoznania się z naszą porównywarką kredytów hipotecznych.
więcej >