Co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym?

09/24/2020

Często w naszej głowie rodzą się pomysły o własnych czterech kątach. Brakuje nam jednak wiedzy, a niekiedy impulsu do ich realizacji. Marzenia o domu są często odkładane na później. Pytanie tylko, po co? Czy nie lepiej wziąć los w swoje ręce i spróbować swoich możliwości już teraz? Gdy brakuje nam środków do wymarzonego mieszkania, warto się zastanowić jakie są nasze szanse na kredyt i czy mamy wystarczającą zdolność kredytową. Od czego zacząć? Może zacznijmy od początku….

Z tego artykułu dowiesz się:

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest to kredyt celowy na zakup konkretnej nieruchomości, działki, planowanej lub rozpoczętej już budowy. Kredyt jest też dobrą alternatywą dla osób, które nie chcą przepłacać przy wykończeniu, bądź remoncie posiadanych przez nich nieruchomości.

Kredyty hipoteczne są to zobowiązania na długi okres, czasami nawet na kilkadziesiąt lat. Cechą charakterystyczną takich kredytów jest rodzaj zabezpieczenia. Bank musi być wpisany do hipoteki zakupionej lub budowanej nieruchomości. Kiedy chcemy zakupić np. lokal usługowy lub garaż jest możliwe również zabezpieczenie na innej nieruchomości.

Czy warto wziąć kredyt hipoteczny?

Jeśli możemy pozwolić sobie na odłożenie gotówki na poczet wkładu własnego, warto wówczas rozważyć wzięcie kredytu hipotecznego. Od razu nasuwa się pytanie jaki jest sens podjęcia takiego zobowiązania? By odpowiedzieć na to pytanie przyjrzyjmy się zatem zaletom kredytu hipotecznego:

  • Kredyt hipoteczny zapewnia zaplecze finansowe pozwalające zrealizować marzenia o własnych czterech kątach. Uwalnia, to nas od zawirowań rynku najmu mieszkań. Nie musimy przejmować się umowami, często zawieranymi na czas określony.
  • Oddala się od nas wizja częstych przeprowadzek, rosnących cen, jak również niekiedy restrykcyjnych wymogów właścicieli. Uzyskanie kredytu hipotecznego pozwala na poczucie stabilności i niezależności.
  • Kredyt taki ma niskie oprocentowanie i jest dużo tańszy od kredytu gotówkowego. Co prawda uzyskanie kredytu hipotecznego wiąże się z koniecznością spełnienia większej liczby wymogów (wymogi wkładu własnego i zabezpieczenia kredytu w postaci hipoteki), ale przez, to banki mogą zaproponować nam dużo lepsze warunki.
  • Dodatkowym atutem jest kwestia inwestycyjna. Rynek nieruchomości stale się rozwija i ciągle powstają nowe nieruchomości.  Mimo występowania wysokiej podaży cena mieszkań ma tendencję rosnącą przez towarzyszący podaży wysoki popyt. Kupno nieruchomości zapewnia zatem stabilną inwestycję w porównaniu do innych, często bardziej ryzykownych inwestycji. Jest to więc jedna z najbezpieczniejszych form lokowania pieniędzy.

Kto może pozwolić sobie na kredyt hipoteczny?

Duża liczba młodych osób w momencie rozpoczęcia swojej pierwszej stabilnej pracy zaczyna myśleć o własnym mieszkaniu. Często z pomocą rodziny jak i dzięki wcześniej zaoszczędzonym środkom mają oni szansę osiągnąć ten cel. W obecnych czasach coraz wcześniej młodzi zaczynają swoją karierę zawodową, co znacznie ułatwia im zebranie środków na wkład własny.

Młodzi mogą obawiać się konieczności spłaty rat kredytu. Musimy jednak uświadomić sobie, że często koszt wynajmu stancji/mieszkaniadorównuje miesięcznej racie. Zatem powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto jest płacić za wynajem i nie mieć żadnych udziałów w lokalu, czy też płacić „na swoje”?

Oczywiście nie tylko osoby młode mogą uzyskać kredyt hipoteczny. Przeciwnie. Osoby z rodziną są często bardziej preferowane przez banki, ponieważ zazwyczaj mają stabilne zatrudnienie i dobrą historię kredytową. Osoby na emeryturze również mogą ubiegać się o taki kredyt, z tym że okres kredytowania może być krótszy, co sprawia że takie osoby będą musiały płacić wyższe raty.

Jak podejść do kredytu hipotecznego, czyli kredyt hipoteczny - co i jak?

Najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do firmy pośredniczącej. Wynika to z faktu, że mamy na rynku dużą liczbę instytucji.  Oczywistym staje się zatem, że sami nie jesteśmy w stanie porównać wszystkich dostępnych opcji w domowym zaciszu.

Po pierwsze w zależności od banku możemy otrzymać inną symulację oferty kredytowej. Dzieje się tak, ponieważ każdy bank ma inne wymagania. Pośrednicy finansowi z racji swojegodoświadczenia mogą po podaniu preferencji sprawdzić parametry kredytowe i dopasować ofertę ,,szytą na miarę’’. Mogą przeprowadzić nas od początku do końca przez cały proces kredytu hipotecznego od ustalenia zdolności kredytowej po podpisanie umowy w banku.

Jak zatem wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?  W Open Finance mamy dostęp do najlepszych ofert na rynku spośród kilkunastu banków. Dopasujemy oferty w zależności od posiadanego wkładu własnego, formy uzyskiwanych dochodów, rodzaju nieruchomości itp. Z pewnością jesteśmy w stanie pomóc w realizacji marzeń. Dostępne oferty można sprawdzić na naszej porównywarce kredytów hipotecznych – zapraszamy!

 

Sprawdź też:

Plusy i minusy kredytu hipotecznego

Ile czasu trwa uzyskanie kredytu hipotecznego podczas pandemii COVID-19

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

refinansowanie MDM
07/26/2021

Czy można refinansować kredyt Mieszkanie dla młodych?

Program Mieszkanie dla młodych okazał się ogromnym sukcesem i bardzo wpłynął na rynek sprzedaży nieruchomości. Wielu młodych ludzi skorzystało z dofinansowań od 2014 roku, niestety od 2018 wnioski nie są już przyjmowane. Wielu deweloperów nawet zmieniało swoje projekty tak, by dopasować je do wymogów programu oraz ustalali korzystniejsze ceny za m2. Aktualnie można składać jedynie wnioski o dodatkowe finansowania dla uczestników programu MDM oraz regulowanie finansowań. Od czasu startu programu warunki kredytowe uległy poprawie, czy można zrobić coś jeszcze by za kredyt zapłacić mniej?
więcej >
refinansowanie
07/26/2021

Refinansowanie, od czego zacząć?

Procedury bankowe nie są proste. Poza skomplikowanymi procesami musimy liczyć się także z tym, że oferty oraz warunki banków dynamicznie się zmieniają. Doskonale to rozumiemy, dlatego poniższy artykuł ma na celu w przystępny sposób przybliżyć termin refinansowania oraz jak się do niego przygotować.
więcej >
kredyt hipoteczny
07/20/2021

Kiedy najlepiej brać kredyt hipoteczny?

Dynamicznie rozwijający się rynek nieruchomości oraz zwiększone ceny wynajmu mieszkania sprawia, że w ostatnich latach coraz więcej osób zastanawia się nad kupnem własnego lokum. Nie wszyscy jednak są w stanie pokryć całość kosztów zakupu, które szczególnie w ostatnim okresie zwiększyły się wraz z inflacją i wartością materiałów budowlanych . Coraz więcej osób zastanawia się zatem nad częściowym finansowaniem ze strony banku i składają wnioski i zapytania w tej sprawie licząc na pozytywne rozpatrzenie. Co jednak wpływa na rekomendację banku i czy można jako potencjalny Klient na nią wpłynąć?
więcej >