×
  Biuro Prasowe

  Biuro Prasowe Open Finance /

  Co wpływa na wysokość składki ubezpieczenia OC?

  Każdy posiadacz zarejestrowanego samochodu zobligowany jest do wykupienia polisy OC czyli ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

  Dzięki tej polisie, w przypadku, w którym jesteśmy sprawcą zdarzenia drogowego możemy liczyć, że osoba poszkodowana otrzyma odszkodowanie i nie będzie dochodzić pokrycia przez nas kosztów związanych z uszkodzeniem pojazdu.

  Nie da się jednak ukryć, że koszt ubezpieczenia OC jest naprawdę spory, przez co wiele osób zastanawia się, czy można zmniejszyć go w jakikolwiek sposób. Poza poszukiwaniem najkorzystniejszej oferty często nie mamy jednak takiej możliwości. Wysokość składki ubezpieczenia OC zależy bowiem od wielu czynników, na które niestety nie mamy wpływu. Poznajmy je. 

  Wiele zależy od cech kierowcy

  Warto mieć świadomość, że firmy ubezpieczeniowe obliczając składkę obowiązkowego OC biorą pod uwagę nie tylko stan techniczny pojazdu, ale również szereg informacji dotyczących właściciela auta. Na niższe stawki mogą liczyć przede wszystkim osoby starsze, które posiadają prawo jazdy od wielu lat. Znaczenie ma również nasza dotychczasowa historia jazdy. Większość firm ubezpieczeniowych oferuje bowiem zniżki dla osób, które nie spowodowały żadnej kolizji lub wypadku.

  Nie są to jednak jedyne czynniki, na które ubezpieczyciel zwraca uwagę. Bardzo istotny jest również stan cywilny oraz liczba dzieci ubezpieczającego pojazd. Statystyki pokazują, że małżonkowie i rodzice prowadzą rozważniej, co pozwala firmie ubezpieczeniowej obniżyć stawki ubezpieczenia. Liczy się również wielkość miasta, w którym mieszka ubezpieczający pojazd. Im większe, tym większe natężenie ruchu, a co za tym idzie również większe prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku. Osoby z dużych metropolii muszą więc pogodzić się z nieco wyższymi stawkami ubezpieczenia OC.

  Kondycja samochodu również ma znaczenie

  W trakcie obliczania stawki OC liczy się również to jakim pojazdem jeździmy. Co ważne, ubezpieczyciele zwracają uwagę nie tylko na pojemność silnika (im większa tym stawki za ubezpieczenie będą wyższe), ale również na szereg innych ważnych czynników. Ubezpieczyciela interesować będzie przebieg auta oraz jego rocznik - im starsze auto, tym większa możliwość wystąpienia problemów technicznych, które mogą przyczynić się do powstania szkody. Co ciekawe, istotna jest również marka oraz model pojazdu. Firmy ubezpieczeniowe prowadzą bowiem statystyki na temat tego, jakie z nich najczęściej powodują wypadki. Właściciel sportowego modelu BMW może więc liczyć się z tym, że zapłaci więcej, niż posiadacz auta rodzinnego. 

  Uważaj na współwłaściciela auta

  Na wysokość składki ubezpieczenia OC wpływ może mieć również to, kto jest współwłaścicielem pojazdu. Musimy mieć bowiem świadomość, że nawet w przypadku, gdy od wielu lat posiadamy prawo jazdy i do tej pory cieszyliśmy się bezszkodową jazdą dopisanie młodej osoby jako współwłaściciela auta może oznaczać znaczący wzrost ceny ubezpieczenia OC. 

  Podsumowując, na wysokość składki ubezpieczenia OC wpływa naprawdę wiele czynników. Co więcej, część firm oferuje lepsze warunki stałym klientom, zaś inne stawiają na pozyskiwanie nowych i to właśnie oni mogą liczyć na lepszą ofertę. Warto więc każdorazowo sprawdzać co najbardziej się opłaca.

  Open Finance

  Biuro Prasowe Open Finance

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie