Co wpływa na zdolność kredytową?

09/28/2016

Zdolność kredytowa to ocena możliwości klienta, co do wysokości zobowiązania i możliwości jego spłacenia. Profil ten składa się zwykle z jego dochodów klienta i spłacanych przez niego rat.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Każdy klient starający się o kredyt, czy to kredyt gotówkowy , czy hipoteczny, poddawany jest swoistemu prześwietleniu. Sprawdzana jest zdolność kredytowa, na którą wpływ mają dochody klienta, jak również jego zobowiązania i wydatki stałe. Poziom szczegółowości prowadzonych czynności bankowych zależy od kredytu oraz kwoty, jaką klient chce w instytucji finansowej uzyskać.

Co to jest zdolność kredytowa - definicja

Jest kilka definicji zdolności kredytowej, najczęściej stosowaną jest ta, zgodna z prawem bankowym, rozumiana jest jako zdolność kredytobiorcy, tj. podmiotu ubiegającego się o kredyt, do spłaty kwoty kredytu (definiowanego jako kapitał razem z odsetkami) w określonych terminach płatności (ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku – prawo bankowe).

Zdolność a pożyczka gotówkowa

W przypadku mniejszych i prostych zobowiązań, takich jak kredyty gotówkowe, pożyczki czy limity karty kredytowej, badanie zdolności nie jest procesem bardzo szczegółowym. Często bank wymaga tylko oświadczenia o dochodach i weryfikuje historię w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Zdarzają się sytuacje, że wystarczy tylko dowód osobisty, gdy posiadamy konto w danej instytucji.

Zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny

W przypadku kredytu hipotecznego badanie możliwości klienta do spłaty zobowiązania jest dużo bardziej szczegółowe. Bank analizując danego kredytobiorcę zwraca uwagę nie tylko na jego dochód i inne zobowiązania, ale wymaga dużo więcej dokumentów i zaświadczeń. Sprawdzana jest również bardzo szczegółowo historia w Biurze Informacji Kredytowej. Każde opóźnienie w przeszłości ma wpływ na punktację w BIK-u, a wspomniana klasyfikacja płatności raty zobowiązania kredytowego, może decydować o uruchomieniu lub wstrzymaniu pożyczki. Bardzo istotną kwestią jest również stan cywilny osoby zainteresowanej, jak również ilość osób w gospodarstwie domowym. Przy kredycie hipotecznym istotną kwestią jest nawet miejsce zamieszkania, ponieważ koszty utrymania zakładane przez bank często rosną wraz z liczbą ludności w danej miejscowości.

Zdolność kredytowa a banki

Bardzo istotną informacją jest to, że każdy bank indywidualnie podchodzi do klienta i ocenia zdolność kredytową. W każdej instytucji kwota, jaka może zostać przyznana może być inna. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w bankach, gdzie proponowana kwota kredytu jest wyższa, warunki kredytowe mogą być mniej korzystne, co w przeliczeniu na poszczególne raty, generuje większy koszt całego zobowiązania.

 

Sprawdź też:

Jakie czynniki mają wpływ na zdolność kredytową?

Czynniki wpływające na zdolność kredytową rolnika

 

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt bez wkładu.png
12/03/2021

Mieszkanie bez wkładu własnego

Nowy program rządu „Mieszkanie bez wkładu własnego” daje możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego bez wymaganego wkładu własnego. Dla młodych osób odłożenie wymaganego przez banki minimalnego wkładu własnego na poziomie 10% jest czasochłonne, mogłoby zająć nawet kilka lat. Państwo zdecydowało się na ułatwienie tego procederu, tak więc przyjrzyjmy się założeniom narzuconym przez rządzących.
więcej >
Kredyt gotówkowy jak się przygotować.png
12/03/2021

Kredyt gotówkowy – jak się przygotować?

Zbliżają się święta, a co za tym idzie zwiększone wydatki. Jeśli już dziś martwisz się, że Twój budżet tego nie wytrzyma, to może nie warto się zamartwiać tylko sprawdzić jak możemy sami sobie pomóc. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest poszukać korzystnego kredytu gotówkowego, który pomoże nam zrealizować nasze plany. Jak uniknąć błędów przy wyborze oferty kredytu gotówkowego? Podpowiemy Ci w tym artykule.
więcej >
Co jeśli nie będę spłacać raty kredytu
12/03/2021

Kredyt hipoteczny – co jeśli nie będę spłacać rat kredytu

Dobrze jest patrzeć zawsze optymistycznie w przyszłość, ale trzeba również zakładać te czarne scenariusze. Dlaczego? Żeby nic w życiu nas nie zaskoczyło. W obecnej sytuacji ekonomicznej, z wciąż rosnącymi stopami procentowymi również należy przygotować się na różne sytuacje. Warto zastanowić się już dziś, co trzeba byłoby zrobić, jeśli utracilibyśmy płynność finansową z różnych powodów.
więcej >