Co zazwyczaj obejmuje ubezpieczenie nieruchomości?

09/20/2019

Nieruchomość, to często najwartościowsze posiadane przez nas mienie, które chcemy chronić. Tym bardziej, że nasze domy i mieszkania są ostoją, w której mamy czuć się bezpiecznie.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

By uchronić się przed wszystkimi zagrożeniami i być pewnym, że w wypadku ich wystąpienia będziemy w stanie naprawić szkody, konieczny jest zakup dobrego ubezpieczenia nieruchomości. Sprawdźmy więc, co zazwyczaj obejmuje taka polisa i na co warto zwrócić uwagę.

Przed czym chronić może ubezpieczenie nieruchomości

Podstawowe ubezpieczenie nieruchomości chroni nas przed zagrożeniami takimi jak spalenie domu lub mieszkania w pożarze, kradzież czy zalanie. Możemy jednakże zabezpieczyć się również przed innymi zagrożeniami, takimi jak konsekwencje włamania, zniszczenie mienia czy też uszkodzenie budynku w wyniku powodzi, huraganu lub burzy. Obecnie większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje naprawdę sporo możliwości, dzięki którym możemy wybrać to czego potrzebujemy. Przykładowo, jeśli posiadamy mieszkanie na piętrze zakup ubezpieczenia, które ma chronić nas przed skutkami uderzenia w mieszkanie przez samochód jest nam niepotrzebne. 

Jakie elementy domu lub mieszkania mogą zostać objęte ubezpieczeniem?

Decydując się na zakup ubezpieczenia nieruchomości możemy również zdecydować, jakie elementy mieszkania, domu lub wyposażenia nieruchomości były objęte ubezpieczeniem. Możemy zdecydować się na ubezpieczenie mienia ruchomego, czyli przedmiotów znajdujących się w mieszkaniu lub domu. Ubezpieczyć możemy również mienie stałe, a więc elementy wyposażenia, takie jak meble kuchenne, podłogi, instalacje wodne i elektryczne. Dodatkowo zabezpieczyć możemy mury - zewnętrzne ściany oraz budynki gospodarcze, które należą do nieruchomości. Dzięki temu każda osoba, która chce zabezpieczyć swój dom lub mieszkanie może wybrać opcje, które pasują do jego oczekiwań co do zakresu ochrony swojej nieruchomości. 

Polisa może chronić również mieszkańców

Mówiąc o ubezpieczeniu nieruchomości większość z nas ma na myśli budynek i jego wyposażenie. Warto jednak mieć świadomość, że polisa taka może chronić również mieszkańców. Obecnie wielu ubezpieczycieli oferuje możliwość dokupienia pakietu, którego celem ma być ochrona przed odpowiedzialnością cywilną osób zamieszkujących daną nieruchomość. Posiadając taką opcję nie ponosimy np. kosztów remontu u sąsiada, który spowodowany byłby np. zalaniem wodą z naszego mieszkania. Jest to interesujące rozwiązanie, które warto rozważyć.

Ubezpieczenie nieruchomości bywa konieczne

Warto pamiętać, że istnieją przypadki, w których zakup ubezpieczenia nieruchomości jest konieczny np. gdy decydujemy się na kredyt hipoteczny. W takim przypadku warto dokładnie sprawdzić, jaki zakres ubezpieczenia jest w naszym przypadku wymagany przez bank udzielający kredytu.

Podsumowując, nie ma konkretnych wytycznych co do tego, które elementy mieszkania mogą zostać ubezpieczone oraz przed jakimi zagrożeniami chcemy się zabezpieczyć. Wszystko zależy wyłącznie od naszych potrzeb. Pozwala to na dopasowanie polisy do naszych oczekiwań oraz na stworzenie kompleksowej ochrony.\

 

Sprawdź też:

Jak ustalić sumę ubezpieczenia na życie?

Ubezpieczenie do kredytu hipotecznego

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt bez wkładu.png
12/03/2021

Mieszkanie bez wkładu własnego

Nowy program rządu „Mieszkanie bez wkładu własnego” daje możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego bez wymaganego wkładu własnego. Dla młodych osób odłożenie wymaganego przez banki minimalnego wkładu własnego na poziomie 10% jest czasochłonne, mogłoby zająć nawet kilka lat. Państwo zdecydowało się na ułatwienie tego procederu, tak więc przyjrzyjmy się założeniom narzuconym przez rządzących.
więcej >
Kredyt gotówkowy jak się przygotować.png
12/03/2021

Kredyt gotówkowy – jak się przygotować?

Zbliżają się święta, a co za tym idzie zwiększone wydatki. Jeśli już dziś martwisz się, że Twój budżet tego nie wytrzyma, to może nie warto się zamartwiać tylko sprawdzić jak możemy sami sobie pomóc. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest poszukać korzystnego kredytu gotówkowego, który pomoże nam zrealizować nasze plany. Jak uniknąć błędów przy wyborze oferty kredytu gotówkowego? Podpowiemy Ci w tym artykule.
więcej >
Co jeśli nie będę spłacać raty kredytu
12/03/2021

Kredyt hipoteczny – co jeśli nie będę spłacać rat kredytu

Dobrze jest patrzeć zawsze optymistycznie w przyszłość, ale trzeba również zakładać te czarne scenariusze. Dlaczego? Żeby nic w życiu nas nie zaskoczyło. W obecnej sytuacji ekonomicznej, z wciąż rosnącymi stopami procentowymi również należy przygotować się na różne sytuacje. Warto zastanowić się już dziś, co trzeba byłoby zrobić, jeśli utracilibyśmy płynność finansową z różnych powodów.
więcej >