Czy kredyt hipoteczny można spłacić wcześniej?

06/28/2019

Kredyt mieszkaniowy można spłacić praktycznie w dowolnym momencie trwania umowy. Należy jednak liczyć się z koniecznością poniesienia dodatkowych opłat z tego tytułu, szczególnie, jeżeli wcześniejsza spłata miałaby nastąpić w pierwszych latach kredytowania.

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Warunki spłaty kredytów zaciągniętych przed wejściem w życie ustawy o kredycie hipotecznym precyzują wyłącznie umowy z bankami. Po 21 lipca 2017 roku maksymalne koszty związane z wcześniejszą spłatą określa ustawa. Jeżeli planujemy szybkie spłacenie całości lub części zobowiązania, to już na etapie wyboru oferty warto skonsultować się w tej kwestii z doradcą Open Finance.

Nadpłata kredytu hipotecznego – czy to ma sens?

W większości banków nadpłata kredytu w pierwszych latach wiąże się z dodatkowymi kosztami. Wysokość dodatkowych prowizji obciążających kredytobiorcę może zależeć od okresu, jaki upłynął od zawarcia umowy lub wartości kapitału spłacanego przed terminem. Umowy kredytowe często przewidują wysokie opłaty rekompensacyjne za nadpłatę kapitału w pierwszych 5 latach trwania umowy. Niektóre banki starają się także ograniczyć wartość przedterminowych transz, stosując wyższe prowizje np. w przypadku nadpłaty ponad 50 % wartości kapitału. Część umów przewiduje różne warunki dla pierwszej transzy przedterminowo spłacanego kapitału oraz kolejnych.

Wybierając kredyt hipoteczny z zamiarem nadpłaty kapitału np. ze środków uzyskanych ze sprzedaży starego mieszkania, lepiej dokładnie zapoznać się z procedurą wcześniejszej spłaty. Konsultacje z doświadczonym doradcą Open Finance pozwolą wybrać właściwą ofertę kredytową oraz przygotować korzystny harmonogram przedterminowej spłaty nawet w bankach naliczających dodatkowe koszty z tego tytułu. Warto dodać, że redukcja zadłużenia to jedna z lepszych inwestycji w czasie trwania umowy kredytowej. Kredytobiorcy mogą skorzystać z możliwości obniżenia wysokości miesięcznej raty, skrócić całkowity okres kredytowania lub wybrać kombinację tych rozwiązań. Doradca finansowy Open Finance może także pomóc w przyjęciu odpowiedniej strategii redukcji zadłużenia.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego – jak to zrobić?

Warunki i procedurę wcześniejszej spłaty lub częściowej nadpłaty kredytu zaciągniętego przed wejściem w życie ustawy o kredycie hipotecznym określa umowa z bankiem. W przypadku kredytów zawartych po 21 lipca 2017 roku procedurę częściowo reguluje ustawa. Bank, na wniosek kredytobiorcy, jest zobowiązany poinformować o ewentualnych kosztach związanych z wcześniejszą spłatą w ciągu 7 dni. W przypadku umów kredytowych przewidujących różne warianty naliczania opłat za przedterminową częściową lub całkowitą spłatę warto skorzystać z konsultacji z doradcami finansowymi. Open Finance pomoże zminimalizować koszty wynikające z przedterminowej redukcji zadłużenia.

Sprawdź też:

Dlaczego warto wybrać kredyt hipoteczny 

Kredyt hipoteczny – jakie dokumenty są potrzebne?

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt bez wkładu.png
12/03/2021

Mieszkanie bez wkładu własnego

Nowy program rządu „Mieszkanie bez wkładu własnego” daje możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego bez wymaganego wkładu własnego. Dla młodych osób odłożenie wymaganego przez banki minimalnego wkładu własnego na poziomie 10% jest czasochłonne, mogłoby zająć nawet kilka lat. Państwo zdecydowało się na ułatwienie tego procederu, tak więc przyjrzyjmy się założeniom narzuconym przez rządzących.
więcej >
Kredyt gotówkowy jak się przygotować.png
12/03/2021

Kredyt gotówkowy – jak się przygotować?

Zbliżają się święta, a co za tym idzie zwiększone wydatki. Jeśli już dziś martwisz się, że Twój budżet tego nie wytrzyma, to może nie warto się zamartwiać tylko sprawdzić jak możemy sami sobie pomóc. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest poszukać korzystnego kredytu gotówkowego, który pomoże nam zrealizować nasze plany. Jak uniknąć błędów przy wyborze oferty kredytu gotówkowego? Podpowiemy Ci w tym artykule.
więcej >
Co jeśli nie będę spłacać raty kredytu
12/03/2021

Kredyt hipoteczny – co jeśli nie będę spłacać rat kredytu

Dobrze jest patrzeć zawsze optymistycznie w przyszłość, ale trzeba również zakładać te czarne scenariusze. Dlaczego? Żeby nic w życiu nas nie zaskoczyło. W obecnej sytuacji ekonomicznej, z wciąż rosnącymi stopami procentowymi również należy przygotować się na różne sytuacje. Warto zastanowić się już dziś, co trzeba byłoby zrobić, jeśli utracilibyśmy płynność finansową z różnych powodów.
więcej >