×
  Biuro Prasowe

  Biuro Prasowe Open Finance /

  Czy kredyt hipoteczny można spłacić wcześniej? Kredyt hipoteczny

  Kredyt mieszkaniowy można spłacić praktycznie w dowolnym momencie trwania umowy. Należy jednak liczyć się z koniecznością poniesienia dodatkowych opłat z tego tytułu, szczególnie, jeżeli wcześniejsza spłata miałaby nastąpić w pierwszych latach kredytowania.

  Warunki spłaty kredytów zaciągniętych przed wejściem w życie ustawy o kredycie hipotecznym precyzują wyłącznie umowy z bankami. Po 21 lipca 2017 roku maksymalne koszty związane z wcześniejszą spłatą określa ustawa. Jeżeli planujemy szybkie spłacenie całości lub części zobowiązania, to już na etapie wyboru oferty warto skonsultować się w tej kwestii z doradcą Open Finance.

  Nadpłata kredytu hipotecznego – czy to ma sens?

  W większości banków nadpłata kredytu w pierwszych latach wiąże się z dodatkowymi kosztami. Wysokość dodatkowych prowizji obciążających kredytobiorcę może zależeć od okresu, jaki upłynął od zawarcia umowy lub wartości kapitału spłacanego przed terminem. Umowy kredytowe często przewidują wysokie opłaty rekompensacyjne za nadpłatę kapitału w pierwszych 5 latach trwania umowy. Niektóre banki starają się także ograniczyć wartość przedterminowych transz, stosując wyższe prowizje np. w przypadku nadpłaty ponad 50 % wartości kapitału. Część umów przewiduje różne warunki dla pierwszej transzy przedterminowo spłacanego kapitału oraz kolejnych.

  Wybierając kredyt hipoteczny z zamiarem nadpłaty kapitału np. ze środków uzyskanych ze sprzedaży starego mieszkania, lepiej dokładnie zapoznać się z procedurą wcześniejszej spłaty. Konsultacje z doświadczonym doradcą Open Finance pozwolą wybrać właściwą ofertę kredytową oraz przygotować korzystny harmonogram przedterminowej spłaty nawet w bankach naliczających dodatkowe koszty z tego tytułu. Warto dodać, że redukcja zadłużenia to jedna z lepszych inwestycji w czasie trwania umowy kredytowej. Kredytobiorcy mogą skorzystać z możliwości obniżenia wysokości miesięcznej raty, skrócić całkowity okres kredytowania lub wybrać kombinację tych rozwiązań. Doradca finansowy Open Finance może także pomóc w przyjęciu odpowiedniej strategii redukcji zadłużenia.

  Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego – jak to zrobić?

  Warunki i procedurę wcześniejszej spłaty lub częściowej nadpłaty kredytu zaciągniętego przed wejściem w życie ustawy o kredycie hipotecznym określa umowa z bankiem. W przypadku kredytów zawartych po 21 lipca 2017 roku procedurę częściowo reguluje ustawa. Bank, na wniosek kredytobiorcy, jest zobowiązany poinformować o ewentualnych kosztach związanych z wcześniejszą spłatą w ciągu 7 dni. W przypadku umów kredytowych przewidujących różne warianty naliczania opłat za przedterminową częściową lub całkowitą spłatę warto skorzystać z konsultacji z doradcami finansowymi. Open Finance pomoże zminimalizować koszty wynikające z przedterminowej redukcji zadłużenia.

  Open Finance

  Biuro Prasowe Open Finance

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie