Czy można refinansować kredyt Mieszkanie dla młodych?

07/26/2021

Program Mieszkanie dla młodych okazał się ogromnym sukcesem i bardzo wpłynął na rynek sprzedaży nieruchomości. Wielu młodych ludzi skorzystało z dofinansowań od 2014 roku, niestety od 2018 wnioski nie są już przyjmowane. Wielu deweloperów nawet zmieniało swoje projekty tak, by dopasować je do wymogów programu oraz ustalali korzystniejsze ceny za m2. Aktualnie można składać jedynie wnioski o dodatkowe finansowania dla uczestników programu MDM oraz regulowanie finansowań. Od czasu startu programu warunki kredytowe uległy poprawie, czy można zrobić coś jeszcze by za kredyt zapłacić mniej?

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Warunki otrzymania świadczenia

W ramach programu Mieszkanie dla młodych kredytobiorcy mogli liczyć na dofinansowanie wkładu własnego wymaganego do kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Mogły na to liczyć osoby do 35 roku życia na zakup domów i mieszkań z rynku pierwotnego. Do tego dochodziły minimalne ceny za m2 oraz to, że wielkość środków własnych za zakup nie mógł wynieść więcej niż 50% wartości nieruchomości. Kryteria programu są rozbudowane o więcej punktów takich jak limity powierzchni oraz to, że okres kredytowania nie może być mniejszy niż 15 lat. Oznacza to , że obecnie każdy beneficjent programu spłaca w dalszym ciągu swój kredyt. Warunki na rynku kredytów hipotecznych cały czas się zmieniają, aktualnie sytuacja jest lepsza niż za czasów trwania programu. Czy posiadając kredyt z programu Mieszkanie dla młodych można zmienić warunki umowy z bankiem oraz w jaki sposób? O tym w dalszej części artykułu.

 

Jak utrzymać Mieszkanie dla młodych?

We wrześniu 2015 roku wprowadzono zmiany dotyczące programu. Od tej pory zmieniono głównie dofinansowania dla rodzin oraz dopuszczalny metraż nieruchomości. Najważniejszą jednak zmianą było to, że program zezwalał również na nieruchomości z rynku wtórnego. Zaktualizowano również zasady, jakie trzeba spełnić by utrzymać świadczenia, w przeciwnym wypadku dofinansowanie podlegało całkowitemu lub częściowemu zwrotowi. Nie można było w przeciągu 5 lat:

  • sprzedać lub zbyć nieruchomości ani współwłasności
  • wynajmować nieruchomość ani jej użyczać
  • zmienić przeznaczenie nieruchomości uniemożliwiające zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych
  • otrzymać prawo do innej nieruchomości (nawet jej części) za wyjątkiem spadku
  • spłacić kredyt lub jego część, która przewyższyłaby sumę dofinansowania
  • spłacić kredyt przez dniem nabycia nieruchomości
  • spłacić kredyt powyżej 50% ceny zakupu nieruchomości lub wkładu własnego.

Ostatnie 3 warunki dotyczyły kredytobiorców, którzy załapali się na program przez zmianami z 2015 roku.

 

Refinansowanie kredytu Mieszkanie dla młodych

Refinansowanie kredytu to przeniesienie go do innego banku, w którym otrzymamy lepsze warunki kredytowe np. lepsze oprocentowanie. Nie zawsze przenosi się tylko z tego powodu, może nim być np. chęć posiadania wszystkich usług w jednej instytucji, co też może prowadzić do pewnych korzyści. Działa to w ten sposób, że bank do którego przenosimy kredyt spłaca go w banku w którym mieliśmy kredyt dotychczasowo i tworzy nową, korzystniejszą ofertę. Pamiętajmy jednak, że refinansowanie nie zawsze będzie opłacalne. Aby przeniesienie było korzystne należy dokładnie przeanalizować każdy etap kredytu, by móc zsumować wszystkie koszty takie jak nowy kapitał, koszty operacyjne, koszty prawne np. przeniesienie nieruchomości na nową hipotekę itp. Zachęcamy do kontaktu z naszymi Ekspertami finansowymi, którzy pomogą w analizie Państwa kredytu oraz nowych warunków refinansowania.

Refinansując kredyt trzeba mieć na uwadze to, czy przenoszenie będzie korzystne. Dla kredytobiorców Mieszkanie dla młodych jest to nieco bardziej skomplikowane, ponieważ muszą oni wziąć pod uwagę dwa czynniki: pierwszy to prowizja za wcześniejszą spłatę, a drugi to warunki utrzymania dofinansowania. Bank aby móc zarobić na kredycie wprowadza limity spłaty kredytu, które opisane są w umowie. Gdy będziemy chcieli spłacić kredyt wcześniej (co tyczy się także refinansowania) będziemy musieli zapłacić prowizję. Aby tego uniknąć trzeba przeliczyć czy będzie to opłacalne, a jeśli nie niestety przeczekać wymagany czas. Drugim czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę są warunki jakie trzeba spełnić, by utrzymać świadczenie. Są w nim dokładnie rozpisane punkty, które uniemożliwiają wcześniejszej spłaty z racji konieczności zwrotu dofinansowania. Warunki te są ważne przez pierwsze 5 lat i dotyczą głównie osób, które wzięły kredyt po zmianach w ustawie w 2015 roku. Co z kredytobiorcami sprzed zmian? Nawet, jeśli pozwala na to regulamin MDM proszę pamiętać o okresie utrzymania kredytu w banku – w przeciwnym razie będziemy musieli zapłacić prowizję za wcześniejszą spłatę.

 

Czy refinansowanie jest opłacalne?

Refinansowanie jest stworzone po to, by każdy kredytobiorca mógł uczciwie korzystać w lepszych warunków kredytu niż miało to miejsce na początku. Z założenia powinien być on zawsze bardziej opłacalny, ale każdy kredyt to inna historia. W przypadku MDM trzeba zwrócić uwagę oczywiście na prowizję za wcześniejszą spłatę oraz to, czy nie będziemy musieli oddawać dofinansowania. Co jednak, jeśli okaże się, że zwrot dofinansowania będzie korzystniejszy niż refinansowanie po okresie 5 lat? Warto przemyśleć wszystkie możliwości, a w tym pomoże nasz Ekspert finansowy, który porówna co będzie bardziej opłacalne oraz zaproponuje najkorzystniejsze refinansowanie kredytu.

 

Sprawdź też:

Refinansowanie kredytu hipotecznego MDM i RNS

Refinansowanie kredytu – na co zwrócić uwagę

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

zakup nieruchomości od sprzedających.png
09/23/2021

Zakup nieruchomości od sprzedających, którzy sami wnioskują o kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny bywa skomplikowany, ale może się okazać, że w zależności od sytuacji kupujących jak i sprzedających trudniejszy może być np. przedwstępny akt notarialny. Należy w nim zawrzeć wszystkie informacje, które dotyczą obu stron transakcji. Jak wygląda ten proces w momencie, gdy zarówno kupujący jak i sprzedający decydują się na kredyt hipoteczny?
więcej >
kupować czy nie.png
09/23/2021

Kupować czy nie? Oto jest pytanie.

Wielu z nas zadaje sobie to pytanie i zastanawia się, czy to dobry moment na kupno mieszkania? Czy może jednak ceny nieruchomości spadną i warto jeszcze poczekać? A co jeśli stopy procentowe wzrosną? Jak podjąć decyzję? Czekać czy nie? W tym artykule spróbujemy znaleźć odpowiedzi na te pytania posługując się konkretnymi danymi liczbowymi, które dokładnie pokażą bieżącą sytuację rynku nieruchomości.
więcej >
mity część 2.png
09/23/2021

Mity kredytu hipotecznego część 2

Ilu ludzi tyle pojęć na temat kredytu hipotecznego szczególnie, że proces może być skomplikowany. Zrozumiałe jest więc, że wokół tego tematu urosło wiele mitów i niedopowiedzeń. To już druga część mitów dotyczących kredytu hipotecznego, które postaramy się Państwu obiektywnie przedstawić, aby móc bez wahania przystąpić do procesu kredytowego.
więcej >