Czy obcokrajowiec może otrzymać kredyt hipoteczny w Polsce?

11/16/2020

Obcokrajowcy pracujący w Polsce coraz częściej chcą związać się z naszym krajem na dłużej. Planują założenie rodziny, zakup mieszkania i nie chcą już płacić za wynajem. W szczególności obywatele Ukrainy coraz częściej interesują się nabyciem nieruchomości w Polsce. Zgodnie z obowiązującym prawem nie ma przeciwwskazań do zakupu nieruchomości przez osobę nie posiadającą polskiego obywatelstwa pod warunkiem, że będzie to mieszkanie. W przypadku chęci nabycia gruntu wymagane jest pozwolenie Ministerstwa, co powoduje, że tego typu transakcje to rzadkość.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Problem może pojawić się w kwestii finansowania transakcji kredytem hipotecznym ponieważ są banki, które nie udzielają kredytów mieszkaniowych obywatelom innych państw lub mają szereg obostrzeń, które powodują, że kredyt dla takiego klienta staje się nieosiągalny. Istnieje jednak kilka banków, które oczywiście pod pewnymi warunkami udzielą kredytu hipotecznego.

Jakie wymagania należy spełnić aby myśleć o kredycie hipotecznym w Polsce będąc obywatelem innego kraju?

Podstawową kwestią jest tutaj posiadanie karty pobytu wraz z nadanym numerem pesel oraz adresu zameldowania na terytorium RP. Z doświadczenia wynika, że zdecydowana większość osób posiada taki dokument. Jest on z reguły wydawany przez Wojewodę na określony czas i to właśnie on ma ogromne znaczenie przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny. Istotne, aby karta  pobytu była ważna jeszcze jakiś czas od dnia złożenia kompletnego wniosku kredytowego. W większości banków minimalny okres ważności karty to 12 miesięcy, ale zdarza się również, że banki akceptują krótszą datę pod warunkiem, że przyszły kredytobiorca może pochwalić się umową o pracę na czas nieokreślony z polskim pracodawcą. Zatem oprócz karty pobytu kolejną ważną kwestią jest również sposób zatrudnienia. Warto zadbać o to, aby stosunek pracy odbywał się na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony lub nie krótszy niż ważność karty pobytu. Jeżeli spełnione są powyższe warunki kolejnym ważną sprawą jest posiadanie zdolności kredytowej, ale to już niezależnie od posiadanego obywatelstwa. Bank sprawdzi czy potencjalny klient będzie w stanie spłacać każdego miesiąca ratę swojego kredytu. Zatem jeżeli nie jesteś obywatelem Polski, planujesz zakup mieszkania w Polsce i chcesz posiłkować się kredytem hipotecznym musisz wcześniej dokładnie sprawdzić możliwości jakie zaproponują Ci banki. Przed rozpoczęciem rozmów z bankami warto przygotować kilka dokumentów na podstawie, których Ekspert sprawdzi czy masz szansę na kredyt.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

  • karta pobytu
  • paszport
  • akt ślubu jeżeli Twój mąż lub żona posiadają inne nazwisko
  • zaświadczenie o zarobkach na druku banku
  • wydruk z konta bankowego na które wpływa Twoje wynagrodzenie z potwierdzeniem wpływów najlepiej z ostatnich 12 miesięcy
  • umowa o pracę
  • informacje na temat miesięcznych zobowiązań z tytułu spłacanych rat innych kredytów, kart kredytowych czy limitów kredytowych w koncie

Jak długo trwa załatwienie formalności związanych z zaciągnięciem kredytu hipotecznego w Polsce?

W związku z trwającą pandemią koronawirusa na dopełnienie formalności związanych z kredytem hipotecznym należy zarezerwować nieco więcej czasu. Jeszcze kilka miesięcy temu większość banków była w stanie wydać decyzję kredytową do miesiąca od dnia złożenia kompletnego wniosku kredytowego dziś formalności mogą trwać nawet dwa razy dłużej. Zatem bardzo istotne jest aby w umowie przedwstępnej zadeklarować zakup mieszkania do 2 miesięcy tak aby uniknąć konieczności aneksowania dokumentu i nie narażać się na wycofanie z transakcji przez sprzedającego.

Jeżeli okaże się, że masz szansę na kredyt nie pozostanie Ci nic innego jak znaleźć swoje wymarzone mieszkanie. Pamiętaj, że przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie mieszkania warto skontaktować się z Ekspertem Open Finance, który pomoże Ci załatwić wszystkie niezbędne formalności, przygotuje formularze bankowe, złoży wnioski kredytowe w Twoim imieniu, zadba o wycenę nieruchomości oraz zorganizuje akt notarialny.

 

Sprawdź też:

Polski rynek kredytowy w czasie koronawirusa

Fotowoltaika -  czy warto z niej korzystać w Polsce?

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt hipo przy niskich dochodach.png
10/22/2021

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Jak wynika z badań sondażowych przeprowadzonych wśród Polaków posiadanie własnego domu lub mieszkania to jeden z życiowych priorytetów. Liczby nie kłamią i jak wskazuje Biuro Informacji Kredytowej (dalej BIK) popyt na kredyty mieszkaniowe wciąż rośnie. Nie dla każdego jednak kredyt hipoteczny jest na wyciągnięcie ręki. Problem pojawia się wówczas, gdy co miesiąc na konto wpływa zbyt niski przelew od pracodawcy.
więcej >
ranking kredytów.png
10/22/2021

Ranking kredytów hipotecznych październik 2021

Zapraszamy na do zapoznania się z październikowym zestawieniem najtańszych ofert kredytu hipotecznego porównanych pod kątem najniższych kosztów całkowitych.
więcej >
shutterstock_761039812.png
10/20/2021

Czy stopy procentowe jeszcze wzrosną?

6 października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej, czyli organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego ogłosiła podwyżkę stóp procentowych z poziomu 0,1% do 0,5%. Następnego dnia Prezes NBP tłumacząc przyczyny takiej decyzji, zastrzegł również, że nie wyklucza, że jest to jedyna podwyżka w najbliższym czasie. Co myślą o tym analitycy bankowi? Czego możemy się spodziewać?
więcej >