Czy odsetki od kredytu można wliczyć w koszty?

09/27/2019

Każdy, kto prowadzi własną działalność gospodarczą poszukuje możliwości zaoszczędzenia pieniędzy. Często jednak nie wiemy, że możliwe jest to również w przypadku prywatnych wydatków. Jednym ze sposobów jest wliczanie odsetek od kredytu na dowolny cel w koszty prowadzonej działalności.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Kredyt bankowy wykorzystany na cele firmowe

Każdy przedsiębiorca na pewnym etapie prowadzenia swojej działalności poszukuje sposobów na inwestowanie. Jednym z nich jest zaciągnięcie kredytu na zakup sprzętu, nowoczesnych technologii czy rozwój firmy. Obecnie mamy do wyboru szereg produktów finansowych, w tym specjalne kredyty dla firm, które charakteryzują dogodniejsze warunki spłaty czy niższe oprocentowanie. Nie da się jednak ukryć, że czasem otrzymanie takiego kredytu nie jest możliwe - np. w sytuacji, w której firma dopiero rozpoczyna swoją działalność (wiele banków zastrzega sobie możliwość przyznawania kredytów firmowych dopiero po 6 miesiącach od założenia firmy). W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest zaciągnięcie prywatnego kredytu bankowego. Co ważne, jeśli wykorzystamy go na rozwój swojego biznesu, jego odsetki możemy wliczyć w koszty tak samo, jak w przypadku kredytów “na firmę”. 

Dlaczego możemy odliczyć tylko odsetki?

Wielu przedsiębiorców ubolewa nad faktem, że w koszty prowadzenia działalności gospodarczej nie mogą wliczyć całej kwoty kredytu, a jedynie sumę odsetek. Tymczasem wynika to z przepisów ustawy o PIT. Określa ona jasno, że kwota kredytu zarówno w momencie jej otrzymania, jak i zwrotu nie wpływa na powstanie przychodów oraz kosztów podatkowych.

Co warto wiedzieć o wliczaniu odsetek w koszty prowadzonej działalności?

Przepisy polskiego prawa, a dokładniej Art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy o PIT, dokładnie określają, w jakiej sytuacji możemy wliczyć odsetki w koszty. Jest to możliwe tylko w przypadku, gdy odsetki zostaną zapłacone. Jeśli są naliczone lub niezapłacone lub zostaną umorzone przez bank - wówczas nie mamy możliwości ich wliczenia w koszty działalności.
Bardzo ważne jest również udokumentowanie, że pieniądze z zaciągniętego przez nas kredytu bankowego rzeczywiście zostały przeznaczone na cele firmowe. Kredytobiorca, który chce skorzystać z możliwości wliczenia odsetek w koszty prowadzonej działalności gospodarczej, powinien więc zgromadzić wszystkie dokumenty, takie jak: potwierdzenie przelewu środków na firmowe konto czy też faktury za zakup sprzętu, urządzeń lub narzędzi wykorzystywanych w firmie.

Warto również wspomnieć o tym, że zapłacone odsetki nie mogą zwiększać kosztów inwestycji. Jeśli więc środki z kredytu przeznaczymy np. na modernizację siedziby firmy, a więc zwiększamy jej wartość, rozliczyć musimy się za pomocą odpisów amortyzacyjnych.

Podsumowując, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i decydujesz się na kredyt bankowy, który zamierzasz przeznaczyć na zakup mienia dla firmy lub też inwestycje, wykorzystaj szansę, którą dają ci przepisy polskiego prawa. Dzięki wliczeniu odsetek w koszty prowadzonej działalności spłata zobowiązania będzie znacznie łatwiejsza.

 

Sprawdź też:

10 sposobów na ograniczenie kosztu kredytu

Co oznacza konsolidacja kredytu?

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt bez wkładu.png
12/03/2021

Mieszkanie bez wkładu własnego

Nowy program rządu „Mieszkanie bez wkładu własnego” daje możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego bez wymaganego wkładu własnego. Dla młodych osób odłożenie wymaganego przez banki minimalnego wkładu własnego na poziomie 10% jest czasochłonne, mogłoby zająć nawet kilka lat. Państwo zdecydowało się na ułatwienie tego procederu, tak więc przyjrzyjmy się założeniom narzuconym przez rządzących.
więcej >
Kredyt gotówkowy jak się przygotować.png
12/03/2021

Kredyt gotówkowy – jak się przygotować?

Zbliżają się święta, a co za tym idzie zwiększone wydatki. Jeśli już dziś martwisz się, że Twój budżet tego nie wytrzyma, to może nie warto się zamartwiać tylko sprawdzić jak możemy sami sobie pomóc. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest poszukać korzystnego kredytu gotówkowego, który pomoże nam zrealizować nasze plany. Jak uniknąć błędów przy wyborze oferty kredytu gotówkowego? Podpowiemy Ci w tym artykule.
więcej >
Co jeśli nie będę spłacać raty kredytu
12/03/2021

Kredyt hipoteczny – co jeśli nie będę spłacać rat kredytu

Dobrze jest patrzeć zawsze optymistycznie w przyszłość, ale trzeba również zakładać te czarne scenariusze. Dlaczego? Żeby nic w życiu nas nie zaskoczyło. W obecnej sytuacji ekonomicznej, z wciąż rosnącymi stopami procentowymi również należy przygotować się na różne sytuacje. Warto zastanowić się już dziś, co trzeba byłoby zrobić, jeśli utracilibyśmy płynność finansową z różnych powodów.
więcej >