×
  Biuro Prasowe

  Biuro Prasowe Open Finance /

  Czy opłaca się nadpłacać kredyt hipoteczny? Kredyt hipoteczny

  Kredyt hipoteczny dla wielu osób stał się szansą na spełnienie marzeń o zakupie mieszkania lub domu. Jednocześnie jednak często jest to zobowiązanie, które spędza sen z powiek. Doskonale bowiem zdajemy sobie sprawę z tego, że brak regularnych spłat może mieć naprawdę poważne konsekwencje.

  Nie dziwi więc fakt, że wiele osób zastanawia się nad nadpłatą kredytu hipotecznego, by jak najszybciej pozbyć się długu. Czy jednak jest to opłacalne?

  Nadpłata a wcześniejsza spłata

  Zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym, czy nadpłata kredytu hipotecznego jest opłacalna, warto zwrócić uwagę na pewien kardynalny błąd, który popełnia wielu kredytobiorców, przez co rezygnują z walki o swoje pieniądze. Nadpłata kredytu jest czymś innym niż jego wcześniejsza spłata. W tym przypadku mówimy o większych, niż wymagane przez umowę miesięcznych ratach lub dodatkowych przelewów na konto banku, w którym mamy kredyt, nie zaś o całej, jednorazowej spłacie zadłużenia, które posiadamy.

  Uważaj na pierwsze trzy lata kredytu

  Kluczowe znaczenie dla opłacalności nadpłaty kredytu hipotecznego mają pierwsze trzy lata, podczas których spłacamy zobowiązanie. Szczególnie wówczas, gdy posiadamy kredyt ze zmiennym oprocentowaniem. Bank ma bowiem prawo nałożyć na nas prowizję, która w początkowym etapie spłacania zobowiązania może być naprawdę duża i uciążliwa.

  Zasady nadpłaty kredytu hipotecznego

  Mówiąc o nadpłacie kredytu hipotecznego warto wspomnieć o tym, że zasady dotyczące tego typu kredytów określone są przez polskie prawo, które broni kredytobiorców przed naliczaniem dodatkowych opłat. Przepisy w tym zakresie stanowią jasno - po trzech latach od zaciągnięcia kredytu hipotecznego banki nie mają prawa nakładać na swoich klientów dodatkowych kosztów związanych z nadpłatą.
  Warto jednak pamiętać, że wiele kwestii związanych ze spłatą kredytu hipotecznego regulowana jest umową. Bywa bowiem tak, że banki zgadzają się na nadpłatę tylko w konkretnej części. Dokładne sprawdzenie umowy ma więc kluczowe znaczenie zarówno podczas zaciągania kredytu, jak i chęci jego nadpłaty. 

  Czy to się opłaca?

  To pytanie zadaje sobie wiele osób, które posiadają kredyt hipoteczny. Tym bardziej, że w sieci możemy obecnie znaleźć wiele sprzecznych informacji na ten temat. Specjaliści zajmujący się tego typu kredytami zgodnie twierdzą jednak, że nadpłata kredytu hipotecznego może okazać się dla nas opłacalna. Decydując się na taki krok możemy bowiem liczyć na oszczędności związane z oprocentowaniem kredytu. Bank powinien nam również zwrócić proporcjonalną wartość prowizji. To jednak nie wszystko. Nadpłaty kredytu hipotecznego to również zmniejszenie kosztów związanych z obsługą kredytu oraz krótszy okres kredytowania. Dla wielu osób, które odczuwają dyskomfort związany z odpowiedzialnością za regularną spłatę rat przez kilkadziesiąt lat ma to ogromne znaczenie. 

  Podsumowując, każdy, kto posiada kredyt hipoteczny powinien jeszcze raz dokładnie przyjrzeć się warunkom umowy, którą podpisał oraz własnemu budżetowi. Jeśli stopniowa nadpłata nie będzie stanowiła obciążenia dla domowych finansów, warto zdecydować się na taki krok choćby po to, by przestać martwić się zadłużeniem.

  Open Finance

  Biuro Prasowe Open Finance

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie