Czy stopy procentowe jeszcze wzrosną?

10/20/2021

6 października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej, czyli organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego ogłosiła podwyżkę stóp procentowych z poziomu 0,1% do 0,5%. Następnego dnia Prezes NBP tłumacząc przyczyny takiej decyzji, zastrzegł również, że nie wyklucza, że jest to jedyna podwyżka w najbliższym czasie. Co myślą o tym analitycy bankowi? Czego możemy się spodziewać?

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Prognozy bankowe na temat wzrostu stóp procentowych

Analitycy z różnych banków zastanawiają się jaka może być następna decyzja RPP odnośnie stóp procentowych. Ta z 6 października większość zaskoczyła, ponieważ kilka dni wcześniej padały zapewnienia, że stopy nie będą podnoszone, ponieważ nie ma takiej potrzeby. Jednak jak się okazało obawa o słabnącą siłę złotego spowodowała, że choć nieznacznie trzeba było ponieść stopy procentowe. Przyjrzyjmy się zatem komunikatom, które padły ze strony poszczególnych banków. Najczęściej powtarzane są opinie specjalistów z ING, BNP Paribas, Pekao czy Millenium. Ekonomista banku ING uważa, że docelowa stopa około 2,0 proc. w porównaniu do 1,5 proc. sprzed pandemii, to jest to do czego może obecnie dążyć NBP. Z kolei specjalista z BNP Paribas stwierdził, że dane były na tyle silne, że RPP podjęła decyzję o zwiększeniu stóp procentowych oraz możliwe są dalsze wzrosty. Natomiast istotne jest pytanie, jak wysokie one będą.  Natomiast Pekao potwierdza swoją opinią, że zaskoczenie rynku było duże, ponieważ nikt się nie spodziewał tej podwyżki akurat w październiku. Analityk Pekao stwierdza, że działanie miało na celu zwiększenie siły złotówki oraz nie prognozują podobnych działań w tym roku. Również ekonomiści Millenium uważają, że w tym roku nie dojdzie do kolejnej podwyżki stóp procentowych. Jednak dodają również, że niczego nie można wykluczyć.

Jak widać z powyższych komunikatów wszyscy są raczej zgodni co do tego, że stopy mogą jeszcze wzrosnąć. Większość banków zakłada jednak, że nie nastąpi to w grudniu czy w listopadzie, a raczej w następnych miesiącach. Tym nie mniej warto już teraz pomyśleć co by było gdyby…

 

Kalkulator jako źródło informacji o zmianach w naszym kredycie – jak z niego korzystać?

Przygotowaliśmy dla Państwa narzędzie, które pozwoli sprawdzić jak będzie wyglądał nasz kredyt przy różnych założeniach dotyczących wysokości stóp procentowych. Wystarczy, że wpiszą Państwo kwotę jaka pozostała Wam jeszcze do spłaty kredytu, następnie zasymulują ewentualne oprocentowanie kredytu jakie mogłoby być po kolejnej podwyżce stóp procentowych. Otrzymają Państwo informacje jak będzie wyglądała rata kredytu. Warto tu przypomnieć, że oprocentowanie kredytów hipotecznych jest pochodną stopy procentowej ustalanej przez przed Radę Polityki Pieniężnej oraz marży banków. Można również skontatkować sie z nami bezpośrednio, WEJDŹ TUTAJ.

 

Symulacje kredytowe – co jeśli RPP podniesie stopy procentowe?

Stopa procentowa to cena jaką trzeba zapłacić za pożyczony od banku kapitał. Przy kredytach hipotecznych najważniejsza jest stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego, bo to ona ma bezpośredni wpływ na WIBOR, czyli składową oprocentowania kredytu hipotecznego. Na oprocentowanie kredytu hipotecznego składa się marża banku plus WIBOR. Patrząc właśnie na WIBOR spróbujemy zasymulować sobie jak mogą zmieniać się raty naszego kredytu jeśli stopy procentowe będą rosły.

Dane naszego przykładowego kredytu to:

  • kwota – 240 tys.
  • wartość nieruchomości – 300 tys.
  • okres kredytowania – 30 lat

 

STOPA PROCENTOWA

WIBOR

OPROCENTOWANIE

RATA

0,1

0,21%

2,00%

887,09 zł

0,5

0,61%

2,40%

935,86 zł

0,7

0,91%

2,70%

973,43 zł

1,00

1,11%

2,90%

998,95 zł

1,5

1,61%

3,40%

1 064,35 zł

 

Jak widać raty przy zmianie stóp procentowych oczywiście będą rosły, ale należy pamiętać, że są to uproszczone symulacje i dokładny obraz może przedstawić nam tylko Ekspert finansowy, który przygotuje propozycje z kilku banków i wytłumaczy zależności. Pamiętajmy również, że raty kredytu mogą wzrastać, ale prognozy bankowe mówią o spadku cen związanym decyzjami RPP. Zatem ceny mieszkań mogą zacząć się stabilizować, co powinno nas tym bardziej zachęcić  do poszukiwań wymarzonego M.

Warto również dodać, że ci kredytobiorcy, którzy mają kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem lub taki kredyt planują wziąć nie muszą się martwić na razie kolejnymi decyzjami Rady Polityki Pieniężnej. Stałe oprocentowanie, co prawda nie oznacza, że stawka jest niezmienna przez cały okres spłaty kredytu. Po 5 lub 7-letnim (w zależności od banku) etapie spłaty kredytobiorca otrzymuje propozycję stopy na kolejny okres. Może się wtedy zdecydować na takie rozwiązanie albo przejść na stopę zmienną. W trakcie obowiązywania stopy stałej nie można jednak przejść na zmienne oprocentowanie. Ale można np. szukać furtki w postaci refinansowania kredytu. Sprawdź jakie rozwiązanie jest dla Ciebie najlepsze, umów się z Ekspertem Open Finance. UMÓW SIĘ

 

Sprawdź bezpłatnie swoją zdolność kredytową. WEJDŹ TUTAJ

 

Sprawdź też:

Wzrost stóp procentowych – co to oznacza dla posiadaczy kredytów hipotecznych?

Zmiana stóp procentowych przy kredycie hipotecznym

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt bez wkładu.png
12/03/2021

Mieszkanie bez wkładu własnego

Nowy program rządu „Mieszkanie bez wkładu własnego” daje możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego bez wymaganego wkładu własnego. Dla młodych osób odłożenie wymaganego przez banki minimalnego wkładu własnego na poziomie 10% jest czasochłonne, mogłoby zająć nawet kilka lat. Państwo zdecydowało się na ułatwienie tego procederu, tak więc przyjrzyjmy się założeniom narzuconym przez rządzących.
więcej >
Kredyt gotówkowy jak się przygotować.png
12/03/2021

Kredyt gotówkowy – jak się przygotować?

Zbliżają się święta, a co za tym idzie zwiększone wydatki. Jeśli już dziś martwisz się, że Twój budżet tego nie wytrzyma, to może nie warto się zamartwiać tylko sprawdzić jak możemy sami sobie pomóc. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest poszukać korzystnego kredytu gotówkowego, który pomoże nam zrealizować nasze plany. Jak uniknąć błędów przy wyborze oferty kredytu gotówkowego? Podpowiemy Ci w tym artykule.
więcej >
Co jeśli nie będę spłacać raty kredytu
12/03/2021

Kredyt hipoteczny – co jeśli nie będę spłacać rat kredytu

Dobrze jest patrzeć zawsze optymistycznie w przyszłość, ale trzeba również zakładać te czarne scenariusze. Dlaczego? Żeby nic w życiu nas nie zaskoczyło. W obecnej sytuacji ekonomicznej, z wciąż rosnącymi stopami procentowymi również należy przygotować się na różne sytuacje. Warto zastanowić się już dziś, co trzeba byłoby zrobić, jeśli utracilibyśmy płynność finansową z różnych powodów.
więcej >