Czy warto inwestować w ziemię?

12/12/2016

Grunty rolne mogą kupić jedynie rolnicy, jednak nadal można handlować małymi działkami i ziemią pod zabudowę. Dzięki temu, inwestycja w ziemię nadal może być opłacalna.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Obrót gruntami rolnymi został mocno ograniczony poprzez wejście w życie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Od maja bieżącego roku ziemię może kupić rolnik (i to nie każdy), państwo oraz związki wyznaniowe. Nadal można jednak handlować małymi działkami, oraz gruntami z przeznaczeniem pod zabudowę. Dzięki temu inwestycja w ziemię nadal może być opłacalna, jednak zarobimy na niej mniej niż wcześniej.

Do niedawna najbardziej dochodową formą inwestycji w ziemię był zakup gruntów rolnych. Ceny działek regularnie rosły, a po ich odrolnieniu i podziale na mniejsze, można było sprzedać ziemię nawet kilka razy drożej niż za nią zapłaciliśmy. Duże działki w pobliżu większych miast i węzłów komunikacyjnych były też w sferze zainteresowania deweloperów. Gdy Polska wstępowała do Unii Europejskiej za hektar ziemi sprzedawanej przez Agencję Nieruchomości Rolnych musieliśmy zapłacić zaledwie 4,7 tys. zł. Pod koniec zeszłego roku cena oscylowała w okolicach 29 tys. zł za hektar.

Ziemia rolna tylko dla rolników

Od maja bieżącego roku obowiązują nowe zasady handlu ziemią. Zgodnie z nimi grunt rolny może kupić tylko rolnik , który prowadzi gospodarstwo rolne od 5 lat i posiada już nieruchomość na terenie danej gminy. Wielkość gospodarstwa nie może wynieść więcej niż 300 ha. Co więcej, prawo pierwokupu ziemi przypada sąsiednim gospodarstwom. Bez ograniczeń kupić ziemię rolną mogą kupić gminy, skarb państwa, kościoły i związki wyznaniowe, osoba bliska zbywcy lub dziedzicząca po nim. W innych przypadkach na transakcję będzie musiał zgodzić się prezes Agencji Nieruchomości Rolnych.

Działka budowlana pozwoli zarobić

Wolny pozostaje jednak obrót działkami o powierzchni do 0,3 ha, oraz do 0,5 ha, jeśli znajduje się na nich dom . Zbywalność zachowają też działki, które do 30 kwietnia 2016 roku uzyskały warunki zabudowy. Oznacza to, że nadal można handlować ziemią i choć pewnie nie zarobimy na niej tyle co jeszcze na początku tego roku, to inwestycja wciąż będzie opłacalna. Dzieje się tak ponieważ:

  • ziemi nie przybywa więc jej podaż jest ograniczona. Zgodnie z prawami ekonomii jej cena będzie rosnąć wraz z zainteresowaniem zakupem;
  • ziemia w Polsce wciąż jest tańsza niż na zachodzie , a w tym roku zakończył się 12-sto letni okres w którym wstrzymana była możliwość zakupu polskich gruntów przez obcokrajowców. Ze względu na nowe ograniczenia inwestorzy nie będą hurtowo wykupywać gruntów, ale mogą być zainteresowaniu zakupami działek budowlanych w dobrej cenie i lokalizacji;
  • ziemia nie generuje kosztów , nie można jej ukraść czy zniszczyć, a podatki są relatywnie nie wysokie. Opłaty pojawiają się dopiero w przypadku czynności administracyjnych związanych ze zmianą przeznaczenia gruntów lub ich sprzedażą.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że inwestycja w ziemię, to rozwiązanie dla osób, które posiadają większy kapitał i jednocześnie mogą sobie pozwolić na zamrożenie pieniędzy na dłuższy czas.

 

Sprawdź też:

W co warto inwestować pieniądze?

Sześć żelaznych zasad inwestowania

 

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt bez wkładu.png
12/03/2021

Mieszkanie bez wkładu własnego

Nowy program rządu „Mieszkanie bez wkładu własnego” daje możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego bez wymaganego wkładu własnego. Dla młodych osób odłożenie wymaganego przez banki minimalnego wkładu własnego na poziomie 10% jest czasochłonne, mogłoby zająć nawet kilka lat. Państwo zdecydowało się na ułatwienie tego procederu, tak więc przyjrzyjmy się założeniom narzuconym przez rządzących.
więcej >
Kredyt gotówkowy jak się przygotować.png
12/03/2021

Kredyt gotówkowy – jak się przygotować?

Zbliżają się święta, a co za tym idzie zwiększone wydatki. Jeśli już dziś martwisz się, że Twój budżet tego nie wytrzyma, to może nie warto się zamartwiać tylko sprawdzić jak możemy sami sobie pomóc. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest poszukać korzystnego kredytu gotówkowego, który pomoże nam zrealizować nasze plany. Jak uniknąć błędów przy wyborze oferty kredytu gotówkowego? Podpowiemy Ci w tym artykule.
więcej >
Co jeśli nie będę spłacać raty kredytu
12/03/2021

Kredyt hipoteczny – co jeśli nie będę spłacać rat kredytu

Dobrze jest patrzeć zawsze optymistycznie w przyszłość, ale trzeba również zakładać te czarne scenariusze. Dlaczego? Żeby nic w życiu nas nie zaskoczyło. W obecnej sytuacji ekonomicznej, z wciąż rosnącymi stopami procentowymi również należy przygotować się na różne sytuacje. Warto zastanowić się już dziś, co trzeba byłoby zrobić, jeśli utracilibyśmy płynność finansową z różnych powodów.
więcej >