Czym jest kredyt refinansowy?

07/10/2019

Kredyt refinansowy to rozwiązanie umożliwiające przeniesienie istniejącego zobowiązania do innego banku, a co za tym idzie – zmianę warunków umowy na korzystniejsze.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Kredyt refinansowy – kto może z niego skorzystać?

Jest to rozwiązanie dla osób spłacających kredyt hipoteczny, którym nie odpowiadają jego warunki.

 

Kiedy warto skorzystać z kredytu refinansowego?

Skorzystanie z refinansowania kredytu może okazać się opłacalne w przypadku, gdy na rynku pojawiają się oferty o wiele korzystniejsze niż te dostępne wówczas, gdy została podpisana umowa kredytowa. Może mieć to związek z obniżaniem stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej czy spadkiem wartości wskaźnika WIBOR, skutkującymi obniżeniem raty kredytów.

 

Jak wygląda procedura refinansowania kredytu?

Procedura refinansowania przypomina ponowne wzięcie kredytu hipotecznego. Bank ponownie analizuje zdolność kredytową i wycenia nieruchomość będącą zabezpieczeniem zobowiązania. Trzeba również ponieść dodatkowy koszt i zapłacić za ubezpieczenie pomostowe stanowiące zabezpieczenie kredytu do momentu wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Nowy bank może również wymagać od kredytobiorców skorzystania z produktów dodatkowych, takich jak konto czy karta kredytowa (jest to tzw. cross-selling).

W przypadku pozytywnej decyzji o refinansowaniu kredytu, środki wypłacone przez bank są automatycznie przeznaczane na spłatę poprzedniego zobowiązania. Ostatni etap to wykreślenie z księgi wieczystej nieruchomości poprzedniego banku i wpisanie do niej tego, który przyznał kredyt refinansowy.

Aby być na bieżąco z aktualną ofertą, warto korzystać z porównywarki kredytów hipotecznych i kalkulatorów kredytowych dostępnych na stronie Open Finance.

 

Sprawdź też:

Refinansowanie Kredytu Hipotecznego

Kredyty refinansowe

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt bez wkładu.png
12/03/2021

Mieszkanie bez wkładu własnego

Nowy program rządu „Mieszkanie bez wkładu własnego” daje możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego bez wymaganego wkładu własnego. Dla młodych osób odłożenie wymaganego przez banki minimalnego wkładu własnego na poziomie 10% jest czasochłonne, mogłoby zająć nawet kilka lat. Państwo zdecydowało się na ułatwienie tego procederu, tak więc przyjrzyjmy się założeniom narzuconym przez rządzących.
więcej >
Kredyt gotówkowy jak się przygotować.png
12/03/2021

Kredyt gotówkowy – jak się przygotować?

Zbliżają się święta, a co za tym idzie zwiększone wydatki. Jeśli już dziś martwisz się, że Twój budżet tego nie wytrzyma, to może nie warto się zamartwiać tylko sprawdzić jak możemy sami sobie pomóc. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest poszukać korzystnego kredytu gotówkowego, który pomoże nam zrealizować nasze plany. Jak uniknąć błędów przy wyborze oferty kredytu gotówkowego? Podpowiemy Ci w tym artykule.
więcej >
Co jeśli nie będę spłacać raty kredytu
12/03/2021

Kredyt hipoteczny – co jeśli nie będę spłacać rat kredytu

Dobrze jest patrzeć zawsze optymistycznie w przyszłość, ale trzeba również zakładać te czarne scenariusze. Dlaczego? Żeby nic w życiu nas nie zaskoczyło. W obecnej sytuacji ekonomicznej, z wciąż rosnącymi stopami procentowymi również należy przygotować się na różne sytuacje. Warto zastanowić się już dziś, co trzeba byłoby zrobić, jeśli utracilibyśmy płynność finansową z różnych powodów.
więcej >