Czym jest oprocentowanie stałe i zmienne?

03/21/2019

Oprocentowanie stałe stosowane jest przez banki w rozwiązaniach krótkoterminowych - z małym ryzykiem zmian warunków oferty. Oprocentowanie zmienne stosowane jest w rozwiązaniach długoterminowych.

Z tego artykułu dowiesz się:

Definicja – oprocentowanie stałe

Oprocentowanie stałe przedstawia zysk osiągany za zdeponowanie środków na lokacie bankowej. Poziom wynagrodzenia (zysk) jest taki sam przez cały czas trwania umowy.

Definicja – oprocentowanie zmienne

Oprocentowanie zmienne to wskaźnik przedstawiony w punktach procentowych, pokazujący, jaki zysk można uzyskać podczas trwania depozytu. Poziom oprocentowania jest zmienny w czasie obowiązywania umowy.

Banki oferują produkty kredytowe i inwestycyjne. Obie kategorie dodatkowo podzielone są ze względu na okres trwania danych rozwiązań finansowych.

Kredyty i lokaty krótkoterminowe

Oferty krótkoterminowe w bankach są to produkty, które trwają maksymalnie do dwunastu miesięcy. W takich rozwiązaniach stosowane jest oprocentowanie stałe, ponieważ przez dwanaście miesięcy występuje małe ryzyko, że sytuacja na rynku finansowym zmieni się tak drastycznie, że będzie trzeba modyfikować warunki zawarte w umowie. Przez okres do dwunastu miesięcy bank jest w stanie zagwarantować stałe warunki osiągania zysku, albo oprocentowania zobowiązania kredytowego.

Kredyty i lokaty długoterminowe

Produkty długoterminowe w bankach to rozwiązania, które trwają powyżej roku. Stosowane jest w nich zwykle oprocentowanie zmienne. Podyktowane jest to dynamiką rynku finansowego i możliwością zmian warunków kształtujących sytuację inwestycyjno-kredytową. W rozwiązaniach o długim okresie trwania, bank nie może zagwarantować stałego oprocentowania, ponieważ zarówno bank, jak i klient mogliby stracić na takim rozwiązaniu. Oprocentowanie mogłoby być zbyt niskie lub zbyt wysokie.

 

Sprawdź też:

Kredyt gotówkowy - jakie dokumenty są potrzebne?

Pożyczka hipoteczna, a kredyt gotówkowy

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt hipo przy niskich dochodach.png
10/22/2021

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Jak wynika z badań sondażowych przeprowadzonych wśród Polaków posiadanie własnego domu lub mieszkania to jeden z życiowych priorytetów. Liczby nie kłamią i jak wskazuje Biuro Informacji Kredytowej (dalej BIK) popyt na kredyty mieszkaniowe wciąż rośnie. Nie dla każdego jednak kredyt hipoteczny jest na wyciągnięcie ręki. Problem pojawia się wówczas, gdy co miesiąc na konto wpływa zbyt niski przelew od pracodawcy.
więcej >
ranking kredytów.png
10/22/2021

Ranking kredytów hipotecznych październik 2021

Zapraszamy na do zapoznania się z październikowym zestawieniem najtańszych ofert kredytu hipotecznego porównanych pod kątem najniższych kosztów całkowitych.
więcej >
shutterstock_761039812.png
10/20/2021

Czy stopy procentowe jeszcze wzrosną?

6 października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej, czyli organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego ogłosiła podwyżkę stóp procentowych z poziomu 0,1% do 0,5%. Następnego dnia Prezes NBP tłumacząc przyczyny takiej decyzji, zastrzegł również, że nie wyklucza, że jest to jedyna podwyżka w najbliższym czasie. Co myślą o tym analitycy bankowi? Czego możemy się spodziewać?
więcej >