Czynniki wpływające na zdolność kredytową rolnika

10/09/2019

Jakie czynniki wpływają na zdolność kredytową rolnika? Prowadzenie gospodarstwa rolnego wiąże się z koniecznością zakupu nowego sprzętu, nowych odmian roślin, paszy dla zwierząt.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Wydatki są więc spore. Wielu gospodarzy decyduje się więc na zaciągnięcie kredytu, dzięki któremu ich pokrycie nie będzie tak problematyczne.
Czasem jednak zdarza się, że banki odmawiają udzielenia kredytu. Dzieje się tak, gdy zdolność kredytowa danego rolnika jest niewystarczająca. Wpływ na to ma wiele czynników. Jakich? Przekonajmy się.

Osiągane dochody

Podstawowym czynnikiem, który wpływa na zdolność kredytową rolnika są osiągane przez niego dochody. Oczywistym jest, że w tym przypadku trudno mówić o stałych miesięcznych dochodach, ponieważ branża ta cechuje się sezonowością. Banki sprawdzają więc roczne dochody osiągane przez dane gospodarstwo.

Inne kredyty i pożyczki

Czynnikiem, który może negatywnie wpłynąć na zdolność kredytową rolnika są posiadanie przez niego do tej pory zobowiązania. Osoba, która posiada kilka pożyczek i kredytów może spotkać się z odmowną decyzją banku w momencie, w którym zechce zaciągnąć kolejny kredyt. Warto więc najpierw spłacić wcześniejsze zadłużenie.

Opóźnienia w spłacie wcześniejszych zobowiązań

Banki wnikliwie analizują nie tylko naszą obecną sytuację finansową, ale również to, jak wyglądała ona w przeszłości. Rolnik, który spóźniał się ze spłatą rat kredytu ma znacznie mniejsze szanse na otrzymanie kolejnej pożyczki. Co ważne, Biuro Informacji Kredytowej przechowuje informacje na temat ewentualnych opóźnień przez pięć lat. W tym czasie każdy bank ma możliwość sprawdzenia naszej historii kredytowej.

Rodzaj i kwota kredytu

Zdolność kredytowa może być oceniana przez banki nie tylko pod kątem naszej sytuacji finansowej, ale również rodzaju kredytu, który zamierzamy zaciągnąć. Rolnik, który decyduje się na zaciągnięcie niewielkiego kredytu ma większe szanse na jego przyznanie niż w przypadku dużych kwot i długiego okresu kredytowania. Dlatego też specjaliści do spraw finansów zalecają zaciąganie stosunkowo niewielkich zobowiązań i powolny, acz konsekwentny rozwój gospodarstwa rolnego. Tym bardziej, że każde spłacone terminowo zobowiązanie przekonuje bank, że jesteśmy godni zaufania. Dzięki temu w przyszłości możemy liczyć na większe kwoty.

Możliwości zabezpieczenia

Kolejnym czynnikiem, który może pozytywnie wpłynąć na zdolność kredytową rolnika są możliwości zabezpieczenia kredytu, które może zaoferować. Jest ich naprawdę sporo. Podstawowym zabezpieczeniem jest oczywiście hipoteka. Jeśli rolnik zdecyduje się na zabezpieczenie w postaci gruntu lub nieruchomości może liczyć na znacznie większy kredyt. Może również zdecydować się na zastaw maszyn lub pojazdów rolniczych lub też na zaciągnięcie kredytu z drugą osobą, która posiada pewne, stałe dochody.

Podsumowując, największe szanse na kredyt mają ci rolnicy, którzy mogą pochwalić się dużymi dochodami, a ich historia kredytowa nie zawiera żadnych wpisów o braku lub opóźnieniach spłaty. Warto również mieć świadomość, że nie wszystkie banki oferują kredyty dla rolników. Dobrym pomysłem jest więc skorzystanie z pomocy doświadczonego doradcy finansowego, który znajdzie dla nas oferty dopasowane do rodzaju wykonywanej działalności.

 

Sprawdź też:

Dokumenty do wniosku o kredyt dla rolnika 

Ziemia rolna w Polsce dalej drożeje

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt bez wkładu.png
12/03/2021

Mieszkanie bez wkładu własnego

Nowy program rządu „Mieszkanie bez wkładu własnego” daje możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego bez wymaganego wkładu własnego. Dla młodych osób odłożenie wymaganego przez banki minimalnego wkładu własnego na poziomie 10% jest czasochłonne, mogłoby zająć nawet kilka lat. Państwo zdecydowało się na ułatwienie tego procederu, tak więc przyjrzyjmy się założeniom narzuconym przez rządzących.
więcej >
Kredyt gotówkowy jak się przygotować.png
12/03/2021

Kredyt gotówkowy – jak się przygotować?

Zbliżają się święta, a co za tym idzie zwiększone wydatki. Jeśli już dziś martwisz się, że Twój budżet tego nie wytrzyma, to może nie warto się zamartwiać tylko sprawdzić jak możemy sami sobie pomóc. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest poszukać korzystnego kredytu gotówkowego, który pomoże nam zrealizować nasze plany. Jak uniknąć błędów przy wyborze oferty kredytu gotówkowego? Podpowiemy Ci w tym artykule.
więcej >
Co jeśli nie będę spłacać raty kredytu
12/03/2021

Kredyt hipoteczny – co jeśli nie będę spłacać rat kredytu

Dobrze jest patrzeć zawsze optymistycznie w przyszłość, ale trzeba również zakładać te czarne scenariusze. Dlaczego? Żeby nic w życiu nas nie zaskoczyło. W obecnej sytuacji ekonomicznej, z wciąż rosnącymi stopami procentowymi również należy przygotować się na różne sytuacje. Warto zastanowić się już dziś, co trzeba byłoby zrobić, jeśli utracilibyśmy płynność finansową z różnych powodów.
więcej >