Czyste powietrze w Polskim Ładzie

07/05/2021

O powstawaniu programów dotyczących czystego powietrza, ekologii i dofinansowań słyszy się od wielu lat. W 2020 roku ruszył program Czyste Powietrze, które miał na celu przede wszystkim wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne oraz poprawę efektywności cieplnej w domach i mieszkaniach. Co zeszłoroczny program Czyste Powietrze ma wspólnego z nowo zapowiedzianym Polskim Ładem? Przeczytają o tym Państwo w poniższym artykule.

 

 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Program Czyste Powietrze

Program wszedł w życie na dobre w 2020 roku jednak okres wdrażania programu zaczyna się już od 2018 roku i trwać ma aż do 2030 roku. Każdy właściciel lub współwłaściciel lokalu mieszkalnego może wziąć udział w programie pod warunkiem, że jego dochód nie przekracza 100 000 zł rocznie. Przedsięwzięcie obejmuje demontaż starego źródła ciepła na paliwo stałe, a także zakup oraz montaż pompy ciepła. Maksymalna kwota dotacji to 30 000 zł i wlicza się w nią także zakup oraz montaż instalacji potrzebnej do prawidłowego i efektywnego funkcjonowania. Jedną z opcji jest także dofinansowanie, polegające na spłacie częściowo kredytu po warunkiem, że zostanie on przeznaczony zgodnie z warunkami programu.

Poza programem Czyste Powietrze wdrożono także Stop Smog, które mogą wykorzystywać gminy a także program Ulga Termomodernizacyjna dla właścicieli domostw. Ulga zakłada odliczenie w PIT kosztów, jakie zostały poniesione przy zakupie i montażu narzędzi niezbędnych do polepszenia jakości termoizolacji w budynku. Dzięki lepszej izolacji nie ma potrzeby ciągłego ogrzewania, co za tym idzie wykorzystywania paliwa w piecach. Cały program jest bardzo rozbudowany i podzielony na rodzaj beneficjentów oraz usług jakie im przysługują wraz z wysokością dotacji. Niestety, dofinansowanie wiązało się z ogromem formalności, a co za tym idzie długim czasem oczekiwania – Polski Ład ma to zmienić.

 

Rozbudowa programów według Polskiego Ładu

Czysta energia, czyste powietrze - tak nazywa się punkt programu Polski Ład. Ma mieć on na celu zmniejszenie emocji CO2 i uniezależnienie się od importu ropy i gazu co pozwoli na duże oszczędności. Program zakłada:

  • Czyste powietrze - to jest właśnie ułatwienie programu z 2018 roku. Zakłada składanie wniosków o dofinansowanie przez systemy bankowe oraz prefinansowanie dla najuboższych, co znacznie skróci czas oczekiwania na usługę. Dodatkowo nie będzie już możliwości finansowania kotłów węglowych, a jedynie pompy ciepła.
  • Woda dla Polski - rząd ma podjąć walkę z suszami przez ręce samorządów, które mają składać wnioski o działania poprawiające mikroklimat wodny. Dodatkowo tworzenie zbiorników wodnych czy cieków na terenach wiejskich ma być ułatwione.
  • Rządowy program małej gazyfikacji wyspowej – jak czytamy na oficjalnej stronie projektu Polskiego Ładu aż 1111 gmin nie ma stałego łącza gazowego. Założenie ma na celu utworzenie we współpracy poprzez państwowych i prywatnych firm gazowych zbiorników, które miałyby zaopatrywać pobliskie domostwa.
  • Energia słoneczna na każdą kieszeń – jest to rozszerzenie innego programu Mój Prąd o m.in. ładowarki samochodów elektrycznych, systemy inteligentnego sterowania energią w domu i inne, które pomogą w oszczędzaniu prądu.

Założenia Polskiego Ładu obejmują także wiele innych założeń takich jak farmy wiatrowe, przygotowanie do inwestycji elektrowni atomowej, edukacja w zakresie ekologii, certyfikacje energetyczne budynków, czy zmiana statusu parku narodowego, które są bardziej chronione.

 

Program Czyste Powietrze w bankach

Jak się okazuje banki także wezmą udział w programie Czyste Powietrze. Jak mogą przyczynić się do lepszej jakości powietrza? Od wejścia programu mamy mieć możliwość wnioskować o dotacje właśnie przez systemy bankowe. To duże ułatwienie, ponieważ wcześniej jeśli braliśmy kredyt na modernizację sieci ciepłowniczej mogliśmy liczyć na zwrot w PIT, ale wymagało to dużej ilości dokumentów głównie dotyczących kredytu w banku. Teraz czas ten ma zostać skrócony właśnie dzięki wysyłce wymaganych dokumentów prosto z banku. Dodatkowo rusza nowy system kredytowy umożliwiający wzięcie kredytu termomodernizacyjnego, który ma być bardzo atrakcyjny zarówno dla beneficjentów jak i banków. Kredyt ma mieć możliwość wydłużenia, kwota maksymalna podniesiona, a opłaty za uruchomienie kredytu w tym marża obniżone. Jeśli zastanawiają się Państwo nad skorzystaniem z bankowego kredytu – zapraszamy do kontaktu. Już teraz warto dowiedzieć się, jak kształtuje się zdolność kredytowa i ile wynosiłaby miesięczna rata kredytu.

 

Sprawdź też:

Dom bez formalności do 70m

Rodzinny bon mieszkaniowy – dofinansowanie z Polskiego Ładu

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt bez wkładu.png
12/03/2021

Mieszkanie bez wkładu własnego

Nowy program rządu „Mieszkanie bez wkładu własnego” daje możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego bez wymaganego wkładu własnego. Dla młodych osób odłożenie wymaganego przez banki minimalnego wkładu własnego na poziomie 10% jest czasochłonne, mogłoby zająć nawet kilka lat. Państwo zdecydowało się na ułatwienie tego procederu, tak więc przyjrzyjmy się założeniom narzuconym przez rządzących.
więcej >
Kredyt gotówkowy jak się przygotować.png
12/03/2021

Kredyt gotówkowy – jak się przygotować?

Zbliżają się święta, a co za tym idzie zwiększone wydatki. Jeśli już dziś martwisz się, że Twój budżet tego nie wytrzyma, to może nie warto się zamartwiać tylko sprawdzić jak możemy sami sobie pomóc. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest poszukać korzystnego kredytu gotówkowego, który pomoże nam zrealizować nasze plany. Jak uniknąć błędów przy wyborze oferty kredytu gotówkowego? Podpowiemy Ci w tym artykule.
więcej >
Co jeśli nie będę spłacać raty kredytu
12/03/2021

Kredyt hipoteczny – co jeśli nie będę spłacać rat kredytu

Dobrze jest patrzeć zawsze optymistycznie w przyszłość, ale trzeba również zakładać te czarne scenariusze. Dlaczego? Żeby nic w życiu nas nie zaskoczyło. W obecnej sytuacji ekonomicznej, z wciąż rosnącymi stopami procentowymi również należy przygotować się na różne sytuacje. Warto zastanowić się już dziś, co trzeba byłoby zrobić, jeśli utracilibyśmy płynność finansową z różnych powodów.
więcej >