Czyste powietrze w Polskim Ładzie

07/05/2021

O powstawaniu programów dotyczących czystego powietrza, ekologii i dofinansowań słyszy się od wielu lat. W 2020 roku ruszył program Czyste Powietrze, które miał na celu przede wszystkim wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne oraz poprawę efektywności cieplnej w domach i mieszkaniach. Co zeszłoroczny program Czyste Powietrze ma wspólnego z nowo zapowiedzianym Polskim Ładem? Przeczytają o tym Państwo w poniższym artykule.

 

 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Program Czyste Powietrze

Program wszedł w życie na dobre w 2020 roku jednak okres wdrażania programu zaczyna się już od 2018 roku i trwać ma aż do 2030 roku. Każdy właściciel lub współwłaściciel lokalu mieszkalnego może wziąć udział w programie pod warunkiem, że jego dochód nie przekracza 100 000 zł rocznie. Przedsięwzięcie obejmuje demontaż starego źródła ciepła na paliwo stałe, a także zakup oraz montaż pompy ciepła. Maksymalna kwota dotacji to 30 000 zł i wlicza się w nią także zakup oraz montaż instalacji potrzebnej do prawidłowego i efektywnego funkcjonowania. Jedną z opcji jest także dofinansowanie, polegające na spłacie częściowo kredytu po warunkiem, że zostanie on przeznaczony zgodnie z warunkami programu.

Poza programem Czyste Powietrze wdrożono także Stop Smog, które mogą wykorzystywać gminy a także program Ulga Termomodernizacyjna dla właścicieli domostw. Ulga zakłada odliczenie w PIT kosztów, jakie zostały poniesione przy zakupie i montażu narzędzi niezbędnych do polepszenia jakości termoizolacji w budynku. Dzięki lepszej izolacji nie ma potrzeby ciągłego ogrzewania, co za tym idzie wykorzystywania paliwa w piecach. Cały program jest bardzo rozbudowany i podzielony na rodzaj beneficjentów oraz usług jakie im przysługują wraz z wysokością dotacji. Niestety, dofinansowanie wiązało się z ogromem formalności, a co za tym idzie długim czasem oczekiwania – Polski Ład ma to zmienić.

 

Rozbudowa programów według Polskiego Ładu

Czysta energia, czyste powietrze - tak nazywa się punkt programu Polski Ład. Ma mieć on na celu zmniejszenie emocji CO2 i uniezależnienie się od importu ropy i gazu co pozwoli na duże oszczędności. Program zakłada:

  • Czyste powietrze - to jest właśnie ułatwienie programu z 2018 roku. Zakłada składanie wniosków o dofinansowanie przez systemy bankowe oraz prefinansowanie dla najuboższych, co znacznie skróci czas oczekiwania na usługę. Dodatkowo nie będzie już możliwości finansowania kotłów węglowych, a jedynie pompy ciepła.
  • Woda dla Polski - rząd ma podjąć walkę z suszami przez ręce samorządów, które mają składać wnioski o działania poprawiające mikroklimat wodny. Dodatkowo tworzenie zbiorników wodnych czy cieków na terenach wiejskich ma być ułatwione.
  • Rządowy program małej gazyfikacji wyspowej – jak czytamy na oficjalnej stronie projektu Polskiego Ładu aż 1111 gmin nie ma stałego łącza gazowego. Założenie ma na celu utworzenie we współpracy poprzez państwowych i prywatnych firm gazowych zbiorników, które miałyby zaopatrywać pobliskie domostwa.
  • Energia słoneczna na każdą kieszeń – jest to rozszerzenie innego programu Mój Prąd o m.in. ładowarki samochodów elektrycznych, systemy inteligentnego sterowania energią w domu i inne, które pomogą w oszczędzaniu prądu.

Założenia Polskiego Ładu obejmują także wiele innych założeń takich jak farmy wiatrowe, przygotowanie do inwestycji elektrowni atomowej, edukacja w zakresie ekologii, certyfikacje energetyczne budynków, czy zmiana statusu parku narodowego, które są bardziej chronione.

 

Program Czyste Powietrze w bankach

Jak się okazuje banki także wezmą udział w programie Czyste Powietrze. Jak mogą przyczynić się do lepszej jakości powietrza? Od wejścia programu mamy mieć możliwość wnioskować o dotacje właśnie przez systemy bankowe. To duże ułatwienie, ponieważ wcześniej jeśli braliśmy kredyt na modernizację sieci ciepłowniczej mogliśmy liczyć na zwrot w PIT, ale wymagało to dużej ilości dokumentów głównie dotyczących kredytu w banku. Teraz czas ten ma zostać skrócony właśnie dzięki wysyłce wymaganych dokumentów prosto z banku. Dodatkowo rusza nowy system kredytowy umożliwiający wzięcie kredytu termomodernizacyjnego, który ma być bardzo atrakcyjny zarówno dla beneficjentów jak i banków. Kredyt ma mieć możliwość wydłużenia, kwota maksymalna podniesiona, a opłaty za uruchomienie kredytu w tym marża obniżone. Jeśli zastanawiają się Państwo nad skorzystaniem z bankowego kredytu – zapraszamy do kontaktu. Już teraz warto dowiedzieć się, jak kształtuje się zdolność kredytowa i ile wynosiłaby miesięczna rata kredytu.

 

Sprawdź też:

Dom bez formalności do 70m

Rodzinny bon mieszkaniowy – dofinansowanie z Polskiego Ładu

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

zakup nieruchomości od sprzedających.png
09/23/2021

Zakup nieruchomości od sprzedających, którzy sami wnioskują o kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny bywa skomplikowany, ale może się okazać, że w zależności od sytuacji kupujących jak i sprzedających trudniejszy może być np. przedwstępny akt notarialny. Należy w nim zawrzeć wszystkie informacje, które dotyczą obu stron transakcji. Jak wygląda ten proces w momencie, gdy zarówno kupujący jak i sprzedający decydują się na kredyt hipoteczny?
więcej >
kupować czy nie.png
09/23/2021

Kupować czy nie? Oto jest pytanie.

Wielu z nas zadaje sobie to pytanie i zastanawia się, czy to dobry moment na kupno mieszkania? Czy może jednak ceny nieruchomości spadną i warto jeszcze poczekać? A co jeśli stopy procentowe wzrosną? Jak podjąć decyzję? Czekać czy nie? W tym artykule spróbujemy znaleźć odpowiedzi na te pytania posługując się konkretnymi danymi liczbowymi, które dokładnie pokażą bieżącą sytuację rynku nieruchomości.
więcej >
mity część 2.png
09/23/2021

Mity kredytu hipotecznego część 2

Ilu ludzi tyle pojęć na temat kredytu hipotecznego szczególnie, że proces może być skomplikowany. Zrozumiałe jest więc, że wokół tego tematu urosło wiele mitów i niedopowiedzeń. To już druga część mitów dotyczących kredytu hipotecznego, które postaramy się Państwu obiektywnie przedstawić, aby móc bez wahania przystąpić do procesu kredytowego.
więcej >