Dlaczego warto brać kredyt hipoteczny?

04/29/2021

A może inaczej – kupić czy wynająć? To częsty dylemat osób stojących przed wyborem pierwszej nieruchomości. Jaka jest odpowiedź? Moja ulubiona, czyli – to zależy. O tym, co przemawia za skorzystaniem z kredytu bankowego przeczytasz w moim dzisiejszym artykule.

Z tego artykułu dowiesz się:

 

 

Zaczynając jednak od początku, kredyt hipoteczny to długoterminowe, preferencyjne finansowanie związane głównie z zakupem lub budową nieruchomości. Precyzując dokładniej, mówimy wówczas o kredycie mieszkaniowym. Kredyt hipoteczny może to być również kredyt konsolidacyjny, czyli finansowanie przeznaczone na spłatę zobowiązań. Co przemawia za skorzystaniem z kredytu hipotecznego? Przede wszystkim jego cena. Jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż kredyt gotówkowy. Ma kilkukrotnie niższe oprocentowanie oraz niższe opłaty początkowe. Zabezpieczenie hipoteczne sprawia, że obecnie może być udzielone nawet na 35 lat. Najczęściej przy kwocie powyżej 100 tys. złotych moi Klienci decydując się za na zakup, budowę lub remont korzystają właśnie ze środków pochodzących z kredytu hipotecznego. Dużym atutem tego typu kredytu jest również brak opłat za wcześniejszą całkowitą spłatę i nadpłatę kredytu. Dotyczy to umów zawartych po dniu wejścia w życie ustawy dotyczącej kredytu hipotecznego z lipca 2017 roku. To właśnie dzięki zapisowi tej ustawy, żaden bank nie może pobrać prowizji za nadpłaty i całkowite spłaty kredytu po 3 latach od dnia jego uruchomienia. Co ważne, są banki niepobierające tejże opłaty już od pierwszego dnia korzystania z bankowych pieniędzy.

 

A co opłaca się bardziej zakup czy wynajem?

To częsty dylemat - kupić czy wynająć? Jeśli nie ma przeszkód do skorzystania z kredytu bankowego, to zdecydowanie korzystniejszy jest zakup. Najczęściej rata spłacanego zobowiązania jest dużo niższa niż opłata za wynajem nieruchomości. Co ważne płacąc ratę kredytu jesteś właścicielem nieruchomości. Wynajem jest opłacalnym biznesem – jednak tylko i wyłącznie z perspektywy właściciela wynajmowanej nieruchomości.

 

Jaki jest najlepszy czas na pierwsze skorzystanie z kredytu hipotecznego?

Z mojego długoletniego doświadczenia zawodowego wynika, że najczęściej pierwszą styczność z kredytem hipotecznym wiele osób ma rozpoczynając edukację na studiach, zwłaszcza decydując się na naukę poza miejscem zamieszkania. To właśnie wtedy wiele rodzin decyduje się na zakup pierwszego mieszkania dla dziecka. Najczęściej też młodzi ludzie stają się wtedy właścicielami lub współwłaścicielami swojego pierwszego mieszkania. Mają również wtedy swoją pierwszą styczność z kredytem bankowym. Mimo, że najczęściej nie osiągają jeszcze dochodów razem z rodzicami przystępują do kredytu bankowego. Zakupione mieszkanie często jest docelowym, tym w którym młoda osoba zechce się osiedlić na dłużej, czasem jednak traktowane jest jako inwestycja na przyszłość – czyli przyszłościowo pod wynajem kolejnym studentom. W takiej sytuacji dużym atutem jest to, że kredyt może być spłacany z pieniędzy pozyskanych od wynajmujących.

 

Czy zawsze kredyt hipoteczny jest najkorzystniejszym rozwiązaniem?

Otóż, nie zawsze. Zdarza się, że nie chcesz dokumentować bankowi celu na jaki potrzebujesz pieniędzy. Najczęściej jest tak przy remoncie nieruchomości. Mimo, iż finansowanie hipoteczne jest tańszym rozwiązaniem wielu moich Klientów właśnie na ten cel zaciąga finansowanie gotówkowe. Dużym atutem jest wówczas brak wymaganego przez bank terminu na zakończenie prac remontowych oraz brak konieczności rozliczenia się z wykonania poszczególnych prac. A przy remoncie już tak często bywa, że rozpoczynając go okazuje się, że trzeba zrobić dużo więcej niż się zakładało.

 

Kredyt konsolidacyjny – czy jest korzystny?

Kredyt hipoteczny, to również kredyt konsolidacyjny. Przeznaczony jest na spłatę innych kredytów. Czasem część zobowiązania może być również przeznaczona na dowolny cel. Sporym jego atutem jest niższa cena oraz dłuższy okres spłaty niż przy kredycie gotówkowym. Dla wielu rodzin jest idealnym rozwiązaniem, dzięki temu mogą zaoszczędzić sporą część domowego budżetu.

 

Podsumowując, kredyt hipoteczny to zdecydowanie dobry wybór. Zarówno warunki cenowe, jak i długi czas spłaty zdecydowanie zachęca do skorzystania właśnie z tej formy kredytowania, zwłaszcza przy podejmowaniu decyzji o zakupie lub budowie nieruchomości. Ważne jednak, iż aktualnie na rynku jest wiele banków posiadających przeróżne oferty kredytowe. Dlatego też przed wyborem najkorzystniejszego dla siebie finansowania zawsze dobrze jest skorzystać z fachowej pomocy eksperta finansowego, który porówna oferty i bezpłatnie pomoże w wyborze tej najkorzystniejszej dla Ciebie.

 

Sprawdź też:

Rynek pierwotny czy wtórny - co jest bardziej opłacalne? Kliknij tutaj

 

Kupno mieszkania czy budowa domu. Kliknij tutaj 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt hipo przy niskich dochodach.png
10/22/2021

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Jak wynika z badań sondażowych przeprowadzonych wśród Polaków posiadanie własnego domu lub mieszkania to jeden z życiowych priorytetów. Liczby nie kłamią i jak wskazuje Biuro Informacji Kredytowej (dalej BIK) popyt na kredyty mieszkaniowe wciąż rośnie. Nie dla każdego jednak kredyt hipoteczny jest na wyciągnięcie ręki. Problem pojawia się wówczas, gdy co miesiąc na konto wpływa zbyt niski przelew od pracodawcy.
więcej >
ranking kredytów.png
10/22/2021

Ranking kredytów hipotecznych październik 2021

Zapraszamy na do zapoznania się z październikowym zestawieniem najtańszych ofert kredytu hipotecznego porównanych pod kątem najniższych kosztów całkowitych.
więcej >
shutterstock_761039812.png
10/20/2021

Czy stopy procentowe jeszcze wzrosną?

6 października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej, czyli organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego ogłosiła podwyżkę stóp procentowych z poziomu 0,1% do 0,5%. Następnego dnia Prezes NBP tłumacząc przyczyny takiej decyzji, zastrzegł również, że nie wyklucza, że jest to jedyna podwyżka w najbliższym czasie. Co myślą o tym analitycy bankowi? Czego możemy się spodziewać?
więcej >