Dodatkowe opłaty przy pożyczce na dowolny cel

09/26/2019

Czy są jakieś dodatkowe opłaty przy pożyczce na dowolny cel? Kredyty i pożyczki na dowolny cel to produkty finansowe, po które chętnie sięga wielu Polaków. Są sposobem na podreperowanie domowego budżetu w przypadku nagłych wydatków lub pozwalają nam na realizację swoich planów i marzeń.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

Oczywistym jest jednak, że pożyczanie pieniędzy wiąże się z koniecznością oddania sumy większej, niż suma kredytu. Wiąże się to choćby z oprocentowaniem pożyczki. Co jednak z dodatkowymi opłatami? Czy istnieją i ile mogą wynosić?

Dodatkowe opłaty przy pożyczkach i kredytach istnieją

Niestety, decydując się na zaciągnięcie kredytu lub pożyczki musimy być czujni, ponieważ zarówno banki, jak i instytucje finansowe udzielające pożyczek mają prawo wprowadzać dodatkowe opłaty, które musimy uiścić poza oprocentowaniem pożyczki. Istnieje ich naprawdę sporo. Poniżej wymieniamy najczęściej występujące z nich. Warto jednak pamiętać, że nie każdy bank wymaga od swoich klientów wszystkich dodatkowych opłat. Kluczowe znaczenie ma więc dokładne sprawdzanie ofert oraz czytanie umów przed ich podpisaniem. Dobrym pomysłem jest również skonsultowanie się z profesjonalnym doradcą finansowym, który zwróci nam uwagę na ewentualne dodatkowe koszty. 

Prowizja za rozpatrzenie wniosku o kredyt 

To jedna z dodatkowych opłat, które spotykane są coraz rzadziej. Niestety, wciąż możemy natknąć się na oferty banków i prywatnych firm pożyczkowych, które wymagają od swoich klientów opłaty za rozpatrzenie wniosku. Pobierana jest ona jednorazowo lub też doliczana do oprocentowania kredytu i spłacana łącznie z miesięcznymi ratami.

Prowizja za udzielenie kredytu

To kolejna dodatkowa opłata, z którą możemy się spotkać zaciągając kredyt lub pożyczkę. Wciąż spora część banków wymaga od klientów dodatkowej opłaty za przelew środków na konto lub przekazanie ich do rąk własnych. 

Prowizja za wcześniejszą spłatę 

Wielu z nas sądzi, że spłacając wcześniej całość pożyczki lub kredytu możemy zaoszczędzić, ponieważ unikniemy odsetek zawartych w każdej racie. Nic bardziej mylnego. Banki i instytucje finansowe zabezpieczają się przed stratami nakładając na swoich klientów obowiązek uiszczenia prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu lub pożyczki. Najczęściej wynosi ona od 1 do 5 procent kwoty spłacanego kapitału. 

Opłata za obsługę domową

Ta dodatkowa opłata nie ma zazwyczaj miejsca w przypadku kredytów gotówkowych. Pojawia się jednak w przypadku pożyczek pozabankowych. Firmy, które oferują swoim klientom odbiór kolejnych rat w ich domach nie robią tego bezinteresownie. Opłata ta może znacznie zwiększyć koszt spłaty pożyczki - warto więc o tym pamiętać.

Prowizje banków i instytucji finansowych są objęte przepisami prawa

Na szczęście, wszystkie dodatkowe opłaty, które związane są z zaciągnięciem pożyczki lub kredytu nie są dobrowolnie ustalane przez banki czy firmy pożyczkowe. Przepisy polskiego prawa jasno określają bowiem, że nie mogą przekraczać one 25 proc. kredytu (część stała) oraz 30 proc. wartości kredytu w skali roku (część zmienna wynikająca z długości kredytowania). Dzięki temu opłaty dodatkowe nie są tak dotkliwe jak jeszcze kilka lat temu przed wprowadzeniem nowelizacji  ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym.

 

Sprawdź też:

Czy pożyczka hipoteczna jest na każdy dowolny cel?

Pożyczamy coraz więcej i częściej

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt hipo przy niskich dochodach.png
10/22/2021

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Jak wynika z badań sondażowych przeprowadzonych wśród Polaków posiadanie własnego domu lub mieszkania to jeden z życiowych priorytetów. Liczby nie kłamią i jak wskazuje Biuro Informacji Kredytowej (dalej BIK) popyt na kredyty mieszkaniowe wciąż rośnie. Nie dla każdego jednak kredyt hipoteczny jest na wyciągnięcie ręki. Problem pojawia się wówczas, gdy co miesiąc na konto wpływa zbyt niski przelew od pracodawcy.
więcej >
ranking kredytów.png
10/22/2021

Ranking kredytów hipotecznych październik 2021

Zapraszamy na do zapoznania się z październikowym zestawieniem najtańszych ofert kredytu hipotecznego porównanych pod kątem najniższych kosztów całkowitych.
więcej >
shutterstock_761039812.png
10/20/2021

Czy stopy procentowe jeszcze wzrosną?

6 października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej, czyli organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego ogłosiła podwyżkę stóp procentowych z poziomu 0,1% do 0,5%. Następnego dnia Prezes NBP tłumacząc przyczyny takiej decyzji, zastrzegł również, że nie wyklucza, że jest to jedyna podwyżka w najbliższym czasie. Co myślą o tym analitycy bankowi? Czego możemy się spodziewać?
więcej >