Dokumenty do wniosku o kredyt dla rolnika

02/03/2020

Jakie są niezbędne dokumenty wymagane podczas składania wniosku o kredyt na działalność rolniczą? Każdy rolnik, który stara się rozwijać swoje gospodarstwo wie doskonale, że nie da się tego osiągnąć bez sporych nakładów finansowych.

Czasem zakup nowych maszyn lub gruntów trudno pokryć z własnych oszczędności. W takiej sytuacji warto ubiegać się o kredyt na działalność rolniczą.
Niestety, banki wymagają od rolników przedstawienia sporej liczby dokumentów, które mają pomóc w ocenie zdolności kredytowej. Sprawdźmy, co należy przygotować, by otrzymać kredyt.

Dowód osobisty lub paszport

Podstawowym dokumentem, który musisz przedstawić ubiegając się o kredyt na działalność rolniczą jest dowód tożsamości. Może być to dowód osobisty lub paszport. Niektóre z banków wymagają potwierdzenia dwoma dokumentami ze zdjęciem - wówczas możesz wykorzystać również prawo jazdy.

Udokumentuj swój dochód

To, czy bank przyzna ci kredyt na działalność rolniczą zależy od oceny twojej zdolności kredytowej. Podstawowym czynnikiem, który o niej decyduje są oczywiście osiągane przez ciebie dochody. Warto więc zadbać o jak najlepsze ich udokumentowanie. Co może w tym pomóc? Przede wszystkim przygotuj umowy potwierdzające własność gruntów rolnych oraz ewentualnych dzierżaw. Poza tym warto mieć ze sobą aktualny nakaz płatniczy podatku rolnego i jego wysokości oraz potwierdzenie jego zapłaty. Niezbędne są również dokumenty, które potwierdzą przychody osiągane z działalności rolniczej. Mogą być to wykazy, faktury VAT, zaświadczenia i paragony. Czasami banki wymagają przedstawienia wykazów z rachunku bankowego. Warto wspomnieć, że w zależności od banku potrzebne będą dokumenty z kilku ostatnich miesięcy lub nawet z całego poprzedniego roku.

Dotacje unijne - jak je przedstawić

Rolnicy uzyskują dochody nie tylko w związku ze swoją działalnością, ale również otrzymywanymi dotacjami unijnymi. Jeśli rolnik posiada tego typu wsparcie warto przedstawić je bankowi. Może ono bowiem znacząco podnieść naszą zdolność kredytową. Jakie dokumenty należy przedstawić bankowi w związku z dotacjami? Przede wszystkim, powinny być to dokumenty wystawione przez Biuro Powiatowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Co ważne, przedstawić warto nie tylko celowe dotacje, które otrzymaliśmy np. na zakup sprzętu, ale również kwotę dopłat obszarowych, która może pomóc nam w uzyskaniu większej kwoty kredytu.

Kredyt inwestycyjny - niezbędne przedstawienie planu

Część rolników decyduje się na zaciągniecie kredytu inwestycyjnego. W takim przypadku niezbędne jest zgromadzenie szeregu dokumentów, które potwierdzą opłacalność inwestycji. Bank może wymagać przedstawienia planu inwestycyjnego, w którym zawarte zostaną wszystkie informacje na temat planowanych wydatków oraz prognozowanych zysków. Czasem niezbędne jest również przedstawienie różnego rodzaju kosztorysów, certyfikatów i pozwoleń.

Podsumowując, droga rolnika do otrzymania kredytu na działalność rolniczą jest nieco trudniejsza niż w przypadku osób prywatnych chcących zaciągnąć np. kredyt gotówkowy. Wielu rolników decyduje się więc na skorzystanie z pomocy doradcy finansowego, który pomoże nam zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty.

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

Raty stałe czy raty malejące
03/17/2021

Raty stałe a raty malejące – które są lepsze?

Szukając najlepszego kredytu hipotecznego musimy stawić czoło wielu zagadnieniom, których zazwyczaj nie bierzemy pod uwagę przy finansowaniu gotówkowym. Kredyt hipoteczny towarzyszy nam często przez długi okres, dlatego tak ważne jest by był on dopasowany do indywidualnych potrzeb i możliwości. Jednym z wyborów jakiego musimy dokonać jest czy lepsze są raty stałe czy malejące.
więcej >
Zdolność kredytowa w pigułce
03/11/2021

Kredyt - czy możemy się o niego ubiegać? Zdolność kredytowa w pigułce

Nasza zdolność kredytowa to maksymalna ilość środków jaką bank może nam zaoferować w ramach kredytu na zakup naszej wymarzonej nieruchomości. Zdolność można również określić jako prawdopodobieństwo, że klient będzie w stanie udźwignąć określone zobowiązanie finansowe, minimalizując przy tym ryzyko dla banku.
więcej >
of_post_social_feb_5_art.jpg
02/19/2021

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?

Wybór kredytu hipotecznego jest bardzo ważnym momentem w naszym życiu. Pozwala na realizacje swoich marzeń, na znalezienie swojego własnego miejsca na ziemi. W związku z takimi planami zastanawiamy się, co zrobić aby wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?
więcej >