Dokumenty do wniosku o kredyt dla rolnika

02/03/2020

Jakie są niezbędne dokumenty wymagane podczas składania wniosku o kredyt na działalność rolniczą? Każdy rolnik, który stara się rozwijać swoje gospodarstwo wie doskonale, że nie da się tego osiągnąć bez sporych nakładów finansowych.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Czasem zakup nowych maszyn lub gruntów trudno pokryć z własnych oszczędności. W takiej sytuacji warto ubiegać się o kredyt na działalność rolniczą.
Niestety, banki wymagają od rolników przedstawienia sporej liczby dokumentów, które mają pomóc w ocenie zdolności kredytowej. Sprawdźmy, co należy przygotować, by otrzymać kredyt.

Dowód osobisty lub paszport

Podstawowym dokumentem, który musisz przedstawić ubiegając się o kredyt na działalność rolniczą jest dowód tożsamości. Może być to dowód osobisty lub paszport. Niektóre z banków wymagają potwierdzenia dwoma dokumentami ze zdjęciem - wówczas możesz wykorzystać również prawo jazdy.

Udokumentuj swój dochód

To, czy bank przyzna ci kredyt na działalność rolniczą zależy od oceny twojej zdolności kredytowej. Podstawowym czynnikiem, który o niej decyduje są oczywiście osiągane przez ciebie dochody. Warto więc zadbać o jak najlepsze ich udokumentowanie. Co może w tym pomóc? Przede wszystkim przygotuj umowy potwierdzające własność gruntów rolnych oraz ewentualnych dzierżaw. Poza tym warto mieć ze sobą aktualny nakaz płatniczy podatku rolnego i jego wysokości oraz potwierdzenie jego zapłaty. Niezbędne są również dokumenty, które potwierdzą przychody osiągane z działalności rolniczej. Mogą być to wykazy, faktury VAT, zaświadczenia i paragony. Czasami banki wymagają przedstawienia wykazów z rachunku bankowego. Warto wspomnieć, że w zależności od banku potrzebne będą dokumenty z kilku ostatnich miesięcy lub nawet z całego poprzedniego roku.

Dotacje unijne - jak je przedstawić

Rolnicy uzyskują dochody nie tylko w związku ze swoją działalnością, ale również otrzymywanymi dotacjami unijnymi. Jeśli rolnik posiada tego typu wsparcie warto przedstawić je bankowi. Może ono bowiem znacząco podnieść naszą zdolność kredytową. Jakie dokumenty należy przedstawić bankowi w związku z dotacjami? Przede wszystkim, powinny być to dokumenty wystawione przez Biuro Powiatowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Co ważne, przedstawić warto nie tylko celowe dotacje, które otrzymaliśmy np. na zakup sprzętu, ale również kwotę dopłat obszarowych, która może pomóc nam w uzyskaniu większej kwoty kredytu.

Kredyt inwestycyjny - niezbędne przedstawienie planu

Część rolników decyduje się na zaciągniecie kredytu inwestycyjnego. W takim przypadku niezbędne jest zgromadzenie szeregu dokumentów, które potwierdzą opłacalność inwestycji. Bank może wymagać przedstawienia planu inwestycyjnego, w którym zawarte zostaną wszystkie informacje na temat planowanych wydatków oraz prognozowanych zysków. Czasem niezbędne jest również przedstawienie różnego rodzaju kosztorysów, certyfikatów i pozwoleń.

Podsumowując, droga rolnika do otrzymania kredytu na działalność rolniczą jest nieco trudniejsza niż w przypadku osób prywatnych chcących zaciągnąć np. kredyt gotówkowy. Wielu rolników decyduje się więc na skorzystanie z pomocy doradcy finansowego, który pomoże nam zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty.

 

Sprawdź też:

Co oznacza konsolidacja kredytu? 

Czy kredyt hipoteczny można spłacić wcześniej? 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt hipo przy niskich dochodach.png
10/22/2021

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Jak wynika z badań sondażowych przeprowadzonych wśród Polaków posiadanie własnego domu lub mieszkania to jeden z życiowych priorytetów. Liczby nie kłamią i jak wskazuje Biuro Informacji Kredytowej (dalej BIK) popyt na kredyty mieszkaniowe wciąż rośnie. Nie dla każdego jednak kredyt hipoteczny jest na wyciągnięcie ręki. Problem pojawia się wówczas, gdy co miesiąc na konto wpływa zbyt niski przelew od pracodawcy.
więcej >
ranking kredytów.png
10/22/2021

Ranking kredytów hipotecznych październik 2021

Zapraszamy na do zapoznania się z październikowym zestawieniem najtańszych ofert kredytu hipotecznego porównanych pod kątem najniższych kosztów całkowitych.
więcej >
shutterstock_761039812.png
10/20/2021

Czy stopy procentowe jeszcze wzrosną?

6 października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej, czyli organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego ogłosiła podwyżkę stóp procentowych z poziomu 0,1% do 0,5%. Następnego dnia Prezes NBP tłumacząc przyczyny takiej decyzji, zastrzegł również, że nie wyklucza, że jest to jedyna podwyżka w najbliższym czasie. Co myślą o tym analitycy bankowi? Czego możemy się spodziewać?
więcej >