Dokumenty do wniosku o kredyt dla rolnika

02/03/2020

Jakie są niezbędne dokumenty wymagane podczas składania wniosku o kredyt na działalność rolniczą? Każdy rolnik, który stara się rozwijać swoje gospodarstwo wie doskonale, że nie da się tego osiągnąć bez sporych nakładów finansowych.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Czasem zakup nowych maszyn lub gruntów trudno pokryć z własnych oszczędności. W takiej sytuacji warto ubiegać się o kredyt na działalność rolniczą.
Niestety, banki wymagają od rolników przedstawienia sporej liczby dokumentów, które mają pomóc w ocenie zdolności kredytowej. Sprawdźmy, co należy przygotować, by otrzymać kredyt.

Dowód osobisty lub paszport

Podstawowym dokumentem, który musisz przedstawić ubiegając się o kredyt na działalność rolniczą jest dowód tożsamości. Może być to dowód osobisty lub paszport. Niektóre z banków wymagają potwierdzenia dwoma dokumentami ze zdjęciem - wówczas możesz wykorzystać również prawo jazdy.

Udokumentuj swój dochód

To, czy bank przyzna ci kredyt na działalność rolniczą zależy od oceny twojej zdolności kredytowej. Podstawowym czynnikiem, który o niej decyduje są oczywiście osiągane przez ciebie dochody. Warto więc zadbać o jak najlepsze ich udokumentowanie. Co może w tym pomóc? Przede wszystkim przygotuj umowy potwierdzające własność gruntów rolnych oraz ewentualnych dzierżaw. Poza tym warto mieć ze sobą aktualny nakaz płatniczy podatku rolnego i jego wysokości oraz potwierdzenie jego zapłaty. Niezbędne są również dokumenty, które potwierdzą przychody osiągane z działalności rolniczej. Mogą być to wykazy, faktury VAT, zaświadczenia i paragony. Czasami banki wymagają przedstawienia wykazów z rachunku bankowego. Warto wspomnieć, że w zależności od banku potrzebne będą dokumenty z kilku ostatnich miesięcy lub nawet z całego poprzedniego roku.

Dotacje unijne - jak je przedstawić

Rolnicy uzyskują dochody nie tylko w związku ze swoją działalnością, ale również otrzymywanymi dotacjami unijnymi. Jeśli rolnik posiada tego typu wsparcie warto przedstawić je bankowi. Może ono bowiem znacząco podnieść naszą zdolność kredytową. Jakie dokumenty należy przedstawić bankowi w związku z dotacjami? Przede wszystkim, powinny być to dokumenty wystawione przez Biuro Powiatowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Co ważne, przedstawić warto nie tylko celowe dotacje, które otrzymaliśmy np. na zakup sprzętu, ale również kwotę dopłat obszarowych, która może pomóc nam w uzyskaniu większej kwoty kredytu.

Kredyt inwestycyjny - niezbędne przedstawienie planu

Część rolników decyduje się na zaciągniecie kredytu inwestycyjnego. W takim przypadku niezbędne jest zgromadzenie szeregu dokumentów, które potwierdzą opłacalność inwestycji. Bank może wymagać przedstawienia planu inwestycyjnego, w którym zawarte zostaną wszystkie informacje na temat planowanych wydatków oraz prognozowanych zysków. Czasem niezbędne jest również przedstawienie różnego rodzaju kosztorysów, certyfikatów i pozwoleń.

Podsumowując, droga rolnika do otrzymania kredytu na działalność rolniczą jest nieco trudniejsza niż w przypadku osób prywatnych chcących zaciągnąć np. kredyt gotówkowy. Wielu rolników decyduje się więc na skorzystanie z pomocy doradcy finansowego, który pomoże nam zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty.

 

Sprawdź też:

Co oznacza konsolidacja kredytu? 

Czy kredyt hipoteczny można spłacić wcześniej? 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

refinansowanie MDM
07/26/2021

Czy można refinansować kredyt Mieszkanie dla młodych?

Program Mieszkanie dla młodych okazał się ogromnym sukcesem i bardzo wpłynął na rynek sprzedaży nieruchomości. Wielu młodych ludzi skorzystało z dofinansowań od 2014 roku, niestety od 2018 wnioski nie są już przyjmowane. Wielu deweloperów nawet zmieniało swoje projekty tak, by dopasować je do wymogów programu oraz ustalali korzystniejsze ceny za m2. Aktualnie można składać jedynie wnioski o dodatkowe finansowania dla uczestników programu MDM oraz regulowanie finansowań. Od czasu startu programu warunki kredytowe uległy poprawie, czy można zrobić coś jeszcze by za kredyt zapłacić mniej?
więcej >
refinansowanie
07/26/2021

Refinansowanie, od czego zacząć?

Procedury bankowe nie są proste. Poza skomplikowanymi procesami musimy liczyć się także z tym, że oferty oraz warunki banków dynamicznie się zmieniają. Doskonale to rozumiemy, dlatego poniższy artykuł ma na celu w przystępny sposób przybliżyć termin refinansowania oraz jak się do niego przygotować.
więcej >
kredyt hipoteczny
07/20/2021

Kiedy najlepiej brać kredyt hipoteczny?

Dynamicznie rozwijający się rynek nieruchomości oraz zwiększone ceny wynajmu mieszkania sprawia, że w ostatnich latach coraz więcej osób zastanawia się nad kupnem własnego lokum. Nie wszyscy jednak są w stanie pokryć całość kosztów zakupu, które szczególnie w ostatnim okresie zwiększyły się wraz z inflacją i wartością materiałów budowlanych . Coraz więcej osób zastanawia się zatem nad częściowym finansowaniem ze strony banku i składają wnioski i zapytania w tej sprawie licząc na pozytywne rozpatrzenie. Co jednak wpływa na rekomendację banku i czy można jako potencjalny Klient na nią wpłynąć?
więcej >