Dom bez formalności do 70m

06/15/2021

Polacy chętnie budują domy do 30m2 lub zamawiają domy modułowe. Polski Ład zakłada ułatwienie w tej przestrzeni i zwiększenie limitu budowy domu bez pozwolenia aż do 70m2 bez formalności.

 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

 

Dom do 30m2

Do tej pory prawo mówiło, że domy do 30m2 mogą zostać wybudowane bez formalności tj. planu zagospodarowania przestrzennego czy projektu domu składających się na pozwolenie na budowę. Bardzo dużą popularnością stały się przez to domy tzw. modułowe. Są to małe domki często całoroczne i samowystarczalne, które budowane są w kilku modułach i łączone ze sobą już na działce docelowej. Dzięki temu procederowi koszt budowy może okazać się mniejszy, a czas oczekiwania jest znacznie krótszy. Powstają one z prefabrykantów, czyli modułów już przygotowanych wcześniej w fabryce obejmujących większe wykończenia, a nawet połowę domu. Takie rozwiązanie umożliwia powstanie domu mieszkalnego. Częściej słyszy się o całorocznych domkach wypoczynkowych, które nie muszą być trwale połączone z gruntem. Czy dzięki nowemu prawu mniejsze domy oraz domki modułowe zyskają na popularności? Na pewno deweloperzy wykorzystają nowe możliwości, jednak Polski Ład nadal nie jest jasno określony prawnie, a to jest konieczne, by budowa przebiegała zgodnie z zasadami BHP, a konstrukcja była trwała i bezpieczna.

 

Czy można wybudować dom bez pozwolenia?

Założeniem Polskiego Ładu jest, by pomóc Polakom po kryzysie związanym z Covid-19 i zmienić powyższe prawo. Od wejścia programu w życie mamy mieć możliwość wybudowania domu aż do 70m2 bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę. Jest to ogromna zmiana pozwalająca zaoszczędzić zarówno czas jak i pieniądze, bowiem na wniosek czeka się od kilku tygodni do paru miesięcy, a koszt dokumentacji może wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Co więcej, sama budowa będzie mogła odbyć się bez kierownika budowy oraz prowadzenia książki budowy, a bazować ma na jedynie na zgłoszeniu chęci budowy odpowiednim pismem. W połączeniu z innymi punktami programu zakładające dofinansowania takie jak rodzinny bon mieszkaniowy czy inwestycja w czystą energię wydaje się, że Polacy będą mogli dużo zaoszczędzić i pozwolić sobie na własny kąt. Czy budowa bez kierownika budowy jest bezpieczna? Kierownik ma w obowiązku przyglądać się procesowi budowy, ale także pilnować przestrzegania zasad BHP. Poza tym prowadzi tzw. księgę lub książkę budowy, w której szczegółowo opisany jest proces budowy domu. Książka jest przydatna podczas prac remontowych, przy awariach, a także dochodzeniu do możliwej przyczyny w przypadku większej usterki. Aktualnie ustaleń prawnych dotyczących promocji 70m2 bez formalności jest niewiele, jednak jest to bardzo ważny punkt, który musi zostać uregulowany by budowano i żyło się bezpiecznie.

 

Kredyt na budowę domu a Polski Ład

Banki poza typowym kredytem hipotecznym, umożliwiającym zakup domu lub mieszkania, nierzadko mają w swojej ofercie kredyt na budowę domu. Aby z niego skorzystać należy przedstawić standardowe dokumenty takie jak potwierdzenie dochodów, wniosek o kredyt itp., ale bank wymaga także dokumentów dotyczących nieruchomości. Do tej pory zazwyczaj przedstawiało się projekt budowlany, kosztorys, a także ważne pozwolenie na budowę – ilość dokumentów była zależna od wymagań banku. Co w sytuacji, gdy nie będziemy posiadali pozwolenia, którego brak zakłada Polski Ład? Nie wiemy jak zareagują na to banki, prawdopodobnie będą opierać się na wniosku, który i tak trzeba złożyć lub utworzą specjalny schemat postępowania, jednak pozostaje to na tą chwilę niewiadome. Aktualnie informacji dotyczących powyższego programu jest niewiele, liczymy na więcej ogłoszeń w najbliższych miesiącach - tym bardziej, że zakładana data wejścia programu w życie to IV kwartał 2021. Warto śledzić szczególnie teraz sytuację na rynku bankowym, ponieważ Polski Ład chce wprowadzić wiele udogodnień dla osób starających się o hipotekę. To może oznaczać ogromny przełom w szczególności, że już teraz oferty wydają się coraz korzystniejsze po kryzysie Covid-19.

 

 

Sprawdź też:

Polski Ład

Rodzinny bon mieszkaniowy – dofinansowanie z Polskiego Ładu

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt hipo przy niskich dochodach.png
10/22/2021

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Jak wynika z badań sondażowych przeprowadzonych wśród Polaków posiadanie własnego domu lub mieszkania to jeden z życiowych priorytetów. Liczby nie kłamią i jak wskazuje Biuro Informacji Kredytowej (dalej BIK) popyt na kredyty mieszkaniowe wciąż rośnie. Nie dla każdego jednak kredyt hipoteczny jest na wyciągnięcie ręki. Problem pojawia się wówczas, gdy co miesiąc na konto wpływa zbyt niski przelew od pracodawcy.
więcej >
ranking kredytów.png
10/22/2021

Ranking kredytów hipotecznych październik 2021

Zapraszamy na do zapoznania się z październikowym zestawieniem najtańszych ofert kredytu hipotecznego porównanych pod kątem najniższych kosztów całkowitych.
więcej >
shutterstock_761039812.png
10/20/2021

Czy stopy procentowe jeszcze wzrosną?

6 października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej, czyli organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego ogłosiła podwyżkę stóp procentowych z poziomu 0,1% do 0,5%. Następnego dnia Prezes NBP tłumacząc przyczyny takiej decyzji, zastrzegł również, że nie wyklucza, że jest to jedyna podwyżka w najbliższym czasie. Co myślą o tym analitycy bankowi? Czego możemy się spodziewać?
więcej >