Dom bez formalności do 70m

06/15/2021

Polacy chętnie budują domy do 30m2 lub zamawiają domy modułowe. Polski Ład zakłada ułatwienie w tej przestrzeni i zwiększenie limitu budowy domu bez pozwolenia aż do 70m2 bez formalności.

 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

 

Dom do 30m2

Do tej pory prawo mówiło, że domy do 30m2 mogą zostać wybudowane bez formalności tj. planu zagospodarowania przestrzennego czy projektu domu składających się na pozwolenie na budowę. Bardzo dużą popularnością stały się przez to domy tzw. modułowe. Są to małe domki często całoroczne i samowystarczalne, które budowane są w kilku modułach i łączone ze sobą już na działce docelowej. Dzięki temu procederowi koszt budowy może okazać się mniejszy, a czas oczekiwania jest znacznie krótszy. Powstają one z prefabrykantów, czyli modułów już przygotowanych wcześniej w fabryce obejmujących większe wykończenia, a nawet połowę domu. Takie rozwiązanie umożliwia powstanie domu mieszkalnego. Częściej słyszy się o całorocznych domkach wypoczynkowych, które nie muszą być trwale połączone z gruntem. Czy dzięki nowemu prawu mniejsze domy oraz domki modułowe zyskają na popularności? Na pewno deweloperzy wykorzystają nowe możliwości, jednak Polski Ład nadal nie jest jasno określony prawnie, a to jest konieczne, by budowa przebiegała zgodnie z zasadami BHP, a konstrukcja była trwała i bezpieczna.

 

Czy można wybudować dom bez pozwolenia?

Założeniem Polskiego Ładu jest, by pomóc Polakom po kryzysie związanym z Covid-19 i zmienić powyższe prawo. Od wejścia programu w życie mamy mieć możliwość wybudowania domu aż do 70m2 bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę. Jest to ogromna zmiana pozwalająca zaoszczędzić zarówno czas jak i pieniądze, bowiem na wniosek czeka się od kilku tygodni do paru miesięcy, a koszt dokumentacji może wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Co więcej, sama budowa będzie mogła odbyć się bez kierownika budowy oraz prowadzenia książki budowy, a bazować ma na jedynie na zgłoszeniu chęci budowy odpowiednim pismem. W połączeniu z innymi punktami programu zakładające dofinansowania takie jak rodzinny bon mieszkaniowy czy inwestycja w czystą energię wydaje się, że Polacy będą mogli dużo zaoszczędzić i pozwolić sobie na własny kąt. Czy budowa bez kierownika budowy jest bezpieczna? Kierownik ma w obowiązku przyglądać się procesowi budowy, ale także pilnować przestrzegania zasad BHP. Poza tym prowadzi tzw. księgę lub książkę budowy, w której szczegółowo opisany jest proces budowy domu. Książka jest przydatna podczas prac remontowych, przy awariach, a także dochodzeniu do możliwej przyczyny w przypadku większej usterki. Aktualnie ustaleń prawnych dotyczących promocji 70m2 bez formalności jest niewiele, jednak jest to bardzo ważny punkt, który musi zostać uregulowany by budowano i żyło się bezpiecznie.

 

Kredyt na budowę domu a Polski Ład

Banki poza typowym kredytem hipotecznym, umożliwiającym zakup domu lub mieszkania, nierzadko mają w swojej ofercie kredyt na budowę domu. Aby z niego skorzystać należy przedstawić standardowe dokumenty takie jak potwierdzenie dochodów, wniosek o kredyt itp., ale bank wymaga także dokumentów dotyczących nieruchomości. Do tej pory zazwyczaj przedstawiało się projekt budowlany, kosztorys, a także ważne pozwolenie na budowę – ilość dokumentów była zależna od wymagań banku. Co w sytuacji, gdy nie będziemy posiadali pozwolenia, którego brak zakłada Polski Ład? Nie wiemy jak zareagują na to banki, prawdopodobnie będą opierać się na wniosku, który i tak trzeba złożyć lub utworzą specjalny schemat postępowania, jednak pozostaje to na tą chwilę niewiadome. Aktualnie informacji dotyczących powyższego programu jest niewiele, liczymy na więcej ogłoszeń w najbliższych miesiącach - tym bardziej, że zakładana data wejścia programu w życie to IV kwartał 2021. Warto śledzić szczególnie teraz sytuację na rynku bankowym, ponieważ Polski Ład chce wprowadzić wiele udogodnień dla osób starających się o hipotekę. To może oznaczać ogromny przełom w szczególności, że już teraz oferty wydają się coraz korzystniejsze po kryzysie Covid-19.

 

 

Sprawdź też:

Polski Ład

Rodzinny bon mieszkaniowy – dofinansowanie z Polskiego Ładu

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

refinansowanie MDM
07/26/2021

Czy można refinansować kredyt Mieszkanie dla młodych?

Program Mieszkanie dla młodych okazał się ogromnym sukcesem i bardzo wpłynął na rynek sprzedaży nieruchomości. Wielu młodych ludzi skorzystało z dofinansowań od 2014 roku, niestety od 2018 wnioski nie są już przyjmowane. Wielu deweloperów nawet zmieniało swoje projekty tak, by dopasować je do wymogów programu oraz ustalali korzystniejsze ceny za m2. Aktualnie można składać jedynie wnioski o dodatkowe finansowania dla uczestników programu MDM oraz regulowanie finansowań. Od czasu startu programu warunki kredytowe uległy poprawie, czy można zrobić coś jeszcze by za kredyt zapłacić mniej?
więcej >
refinansowanie
07/26/2021

Refinansowanie, od czego zacząć?

Procedury bankowe nie są proste. Poza skomplikowanymi procesami musimy liczyć się także z tym, że oferty oraz warunki banków dynamicznie się zmieniają. Doskonale to rozumiemy, dlatego poniższy artykuł ma na celu w przystępny sposób przybliżyć termin refinansowania oraz jak się do niego przygotować.
więcej >
kredyt hipoteczny
07/20/2021

Kiedy najlepiej brać kredyt hipoteczny?

Dynamicznie rozwijający się rynek nieruchomości oraz zwiększone ceny wynajmu mieszkania sprawia, że w ostatnich latach coraz więcej osób zastanawia się nad kupnem własnego lokum. Nie wszyscy jednak są w stanie pokryć całość kosztów zakupu, które szczególnie w ostatnim okresie zwiększyły się wraz z inflacją i wartością materiałów budowlanych . Coraz więcej osób zastanawia się zatem nad częściowym finansowaniem ze strony banku i składają wnioski i zapytania w tej sprawie licząc na pozytywne rozpatrzenie. Co jednak wpływa na rekomendację banku i czy można jako potencjalny Klient na nią wpłynąć?
więcej >