Fotowoltaika -  czy warto z niej korzystać w Polsce?

04/28/2021

Z roku na rok wzrasta świadomość wśród Polaków na temat odnawialnych źródeł energii, z których można korzystać na własne potrzeby. Dlatego coraz więcej osób szuka możliwości skorzystania z alternatywnych możliwości - zwłaszcza, że ceny za prąd wciąż wzrastają. Jedną z odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na energię jest rynek fotowoltaiki. Jako konkurencja dla tradycyjnych dostawców energii sieciowej okazuje się być rozsądną kontrpropozycją, którą warto rozważyć

 


Z tego artykułu dowiesz się:

Co to jest fotowoltaika?


         Technologia fotowoltaiczna (w skrócie PV) jest systemem przetwarzania promieniowania słonecznego na prąd elektryczny. Konwersja jest możliwa dzięki instalacjom ogniw fotowoltaicznych na danym obszarze, którym może być na przykład dach domu jednorodzinnego. Inwertery w panelach przetwarzają pobraną energię na prąd zmienny dzięki czemu gospodarstwo domowe dysponuje własnymi zasobami energetycznymi, mogąc tym samym odciążyć pobór z instalacji tradycyjnych. W praktyce zmniejszamy w ten sposób emisję gazów cieplarnianych do atmosfery oraz zmniejszamy zależność naszego portfela od zwiększających się wciąż cen prądu.

 

Dostawcy technologii PV


        
Rynek energetyki słonecznej jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów ekologicznych dostawców prądu. Na świecie już w latach 80. XX wieku wprowadzano pierwsze farmy fotowoltaiczne. W Polsce zaś już od ponad dekady obserwujemy wzmożony rozwój i wykorzystanie tego typu rozwiązań. Nie dziwi zatem, że zatrudnienie w tym sektorze gwałtownie rośnie. Przewiduje się, że do 2025 roku zatrudnienie w sektorze PV zwiększyć się może dwukrotnie. Jest to dobra wiadomość dla konsumentów, którzy chcą skorzystać z fotowoltaiki. Zwiększona konkurencja na rynku sprawia, że już dziś koszt instalacji maleje, a wspierana przez liczne inwestycje i dotacje technologia, staje się coraz bardziej wydajna i dostosowana do polskich warunków atmosferyczno-technologicznych, co w istotny sposób zwiększa wydajność systemu energetycznego.

 

Polski rynek fotowoltaiki


         Instalacje fotowoltaiczne, odkąd pojawiły się w Polsce, prawie całkowicie zdominowały rynek odnawialnych źródeł energii. Przyjmuje się, że w naszym kraju 99% instalacji wykorzystujących źródła odnawialne to właśnie fotowoltaika. Gdy zaś spojrzymy na ranking przyrostu mocy ze źródeł odnawialnych zauważymy, że Polska obecnie znajduje się na piątym miejscu spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej pod względem produkcji tzw. „zielonej energii”[1]. Zatem można zauważyć nowy trend jeśli chodzi o wybór źródeł energii, z których korzystamy na co dzień. Dodatkowo instalacje fotowoltaiczne ze względu na nowości technologiczne, są coraz tańszym rozwiązaniem, który łączy w sobie aspekt ekologiczno-ekonomiczny. Jednej z przyczyn, w której można się dopatrywać popularności nowej technologii w Polsce jest fakt, że rząd i Unia Europejska wspiera inicjatywę licznymi dofinansowaniami (prawie 5,8 mld zł rozdysponowane w latach 2014-2020 [2]), a także ulgami podatkowymi (m.in. obniżeniem stawki VAT na przydomowe instalacje słoneczne).


Podsumowanie - czy opłaca się instalować w panele fotowoltaiczne?

 

         Jednym z najistotniejszych aspektów rozważań nad instalacją fotowoltaiki jest oczywiście jej opłacalność. Wielu klientów pyta o to w jakim czasie inwestycja ma szansę się zwrócić. Odpowiedź zależna jest od wielu czynników m.in. poziomu naświetlenia obszaru w którym może być ona utworzona, poziomu dotacji czy średnich cen za prąd w regionie. Obecnie przyjmuje się, że inwestycja w obecnych polskich warunkach (przy założeniu wykorzystania wysoko wydajnych ogniw) może się zwrócić średnio nawet w ciągu 5-7 lat od instalacji. Ważną kwestią jest też częściowe uniezależnienie się od wzrastających w ostatnich latach, cen prądu produkowanego ze źródeł konwencjonalnych. Dzięki rozdzieleniu pozyskiwania energii budżet gospodarstwa domowego staje się mniej podatny na wahania kosztów i jakość usług dostawców prądu.

 

         Priorytetowym zagadnieniem przy wyborze technologii fotowoltaicznej jest także jakość komponentów instalowanych na terenie poboru. Dlatego zawsze warto jest sprawdzić przed wyborem dostawcy, czy panele posiadają atesty i promesę gwarancyjną na wysoką amplitudę temperatur oraz nagłe zjawiska pogodowe takie jak grad lub natężone opady deszczu. Dzięki temu jako klienci, mamy zwiększoną szansę bezawaryjności systemu, a tym samym, stały dopływ prądu, który jest gwarantem zwrotu inwestycji.

 

Sprawdź też:

Raty stałe a raty malejące, które są lepsze?

Wkład własny, rekomendacja S, maksymalna zdolność kredytowa
 

[1]Raport IEO Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020 str. 24

[2]Raport IEO Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020 str. 27

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

refinansowanie MDM
07/26/2021

Czy można refinansować kredyt Mieszkanie dla młodych?

Program Mieszkanie dla młodych okazał się ogromnym sukcesem i bardzo wpłynął na rynek sprzedaży nieruchomości. Wielu młodych ludzi skorzystało z dofinansowań od 2014 roku, niestety od 2018 wnioski nie są już przyjmowane. Wielu deweloperów nawet zmieniało swoje projekty tak, by dopasować je do wymogów programu oraz ustalali korzystniejsze ceny za m2. Aktualnie można składać jedynie wnioski o dodatkowe finansowania dla uczestników programu MDM oraz regulowanie finansowań. Od czasu startu programu warunki kredytowe uległy poprawie, czy można zrobić coś jeszcze by za kredyt zapłacić mniej?
więcej >
refinansowanie
07/26/2021

Refinansowanie, od czego zacząć?

Procedury bankowe nie są proste. Poza skomplikowanymi procesami musimy liczyć się także z tym, że oferty oraz warunki banków dynamicznie się zmieniają. Doskonale to rozumiemy, dlatego poniższy artykuł ma na celu w przystępny sposób przybliżyć termin refinansowania oraz jak się do niego przygotować.
więcej >
kredyt hipoteczny
07/20/2021

Kiedy najlepiej brać kredyt hipoteczny?

Dynamicznie rozwijający się rynek nieruchomości oraz zwiększone ceny wynajmu mieszkania sprawia, że w ostatnich latach coraz więcej osób zastanawia się nad kupnem własnego lokum. Nie wszyscy jednak są w stanie pokryć całość kosztów zakupu, które szczególnie w ostatnim okresie zwiększyły się wraz z inflacją i wartością materiałów budowlanych . Coraz więcej osób zastanawia się zatem nad częściowym finansowaniem ze strony banku i składają wnioski i zapytania w tej sprawie licząc na pozytywne rozpatrzenie. Co jednak wpływa na rekomendację banku i czy można jako potencjalny Klient na nią wpłynąć?
więcej >