Fundusze inwestycyjne – dlaczego warto inwestować?

07/13/2021

Fundusze inwestycyjne stają się coraz popularniejszą formą inwestowania, z której korzystają osoby, które nie tylko chcą oszczędzić, ale również pomnożyć swój kapitał. Niedawno pisaliśmy o tym, czym są same fundusze i jak możemy je sklasyfikować np. ze względu na zawartość portfela, czy formę uczestnictwa w jednostkach funduszy. Znając zatem podstawowe zasady działania Funduszy możemy poszukać odpowiedzi, czy jest to bezpieczna i opłacalna forma inwestowania.

 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

 

Dlaczego warto inwestować w Fundusze?

Fundusze inwestycyjne pozwalają nam przede wszystkim na:

 • pomnażanie kapitału,
 • utrzymanie wartości pieniądza,
 • optymalizację podatkową (inne opodatkowanie samego funduszu niż innych podmiotów, a także specyficzne opodatkowanie zysków z funduszy kapitałowych),
 • oszczędzanie w dłuższej perspektywie czasowej (na emeryturę – w ramach programów emerytalnych, indywidualnych kont emerytalnych (IKE), III filaru systemu emerytalnego, dla dzieci itd.).

 

Patrząc szerzej na aspekt korzyści związanych z inwestowaniem w Fundusze Inwestycyjne należałoby wspomnieć o takich kwestiach jak:

 1. Bezpieczeństwo - W Polsce działanie funduszy inwestycyjnych jest dokładnie uregulowane, a nad rynkiem (bezpieczeństwem, prawidłowością działań oraz regulacjami) czuwa organ państwa: Komisja Nadzoru Finansowego, co daje pewność, że zainwestowane środki nie przepadną z dnia na dzień.
 2. Niewielkie wpłaty wielu uczestników tworzy znaczny majątek funduszu (kapitał), który umożliwia inwestycje mające na celu osiąganie zysków wyższych niż przy inwestycji indywidualnej (np. samodzielne inwestowanie na giełdzie, czy też tradycyjna lokata bankowa). Majątek funduszu inwestycyjnego lokowany jest na zasadzie dywersyfikacji ryzyka – tj. inwestowania w tak szerokie spektrum lokat, aby nawet spadek wartości jednej z lokat w niewielkim stopniu wpłynął na wartość całego portfela. Właśnie dywersyfikacja, czyli mieszanie inwestycji i aktywów w ramach portfela inwestycyjnego w celu zmniejszenia ryzyka, jest jedną z głównych zalet inwestowania w fundusze inwestycyjne.
 3. Profesjonalne zarządzanie - w strukturze spółek zarządzających konieczne są działy koordynujące pewne działania:
 • zarządzający portfelem,
 • inspektor nadzoru,
 • zarządzający ryzykiem,
 • dział rozliczeń,
 • księgowość i administracja funduszu.

Jednym słowem majątek funduszu musi być zarządzany przez specjalistów z różnych dziedzin ekonomii. A dodatkowo zarządzający musi spełniać wiele wymogów związanych z dokumentami, takimi jak prospekt informacyjny, czy też sprawozdania finansowe.

 1. Porównywalność i przejrzystość – konieczność przestawiania wyników funduszy w różnych formach informacyjnych zarówno u siebie jak i w mediach ogólnodostępnych. Co znaczące w funduszach nie może być ukrytych kosztów, wszystkie powinny być opublikowane w prospekcie informacyjnym. A w mediach i instytucjach zajmujących się analizami publikowane są rankingi funduszy tak, aby klient miał możliwość do zweryfikowania aktualnych wyników funduszy.
 2. Szeroki wachlarz produktów inwestycyjnych w ramach funduszy.

 

Czym się kierować wybierając fundusz inwestycyjny?

Jeśli zastanawiamy się nad lokowaniem pieniędzy w fundusze, to w pierwszej kolejności powinniśmy:

 • ustalić czas, czyli na jak długo chcemy zamrozić pieniądze. Jeśli chcemy szybkiego zwrotu to możemy wybrać np. obligacje (fundusze obligacyjne), a jeśli myślimy o długoterminowym lokowaniu pieniędzy, to można wybrać np. fundusze akcyjne (licząc na większy zysk i jednocześnie akceptując większe ryzyko).
 • monitorować rynek i porównywać wyniki funduszy na tle konkurencji.
 • przed zainwestowaniem pieniędzy, trzeba też sprawdzić, czy fundusz notował spektakularne spadki, a jeśli tak, to czym były wywołane.
 • dywersyfikować portfel, czyli rozbić inwestycje po to, żeby zamortyzować ryzyko, jeśli jedna z inwestycji się nie powiedzie.

 

Reasumując, to jeśli ktoś jeszcze zastanawia się, czy warto skorzystać z takiej formy inwestowania, to odpowiedź wydaje się prosta. Inwestując zbiorowo, czyli poprzez nawet niewielkie wpłaty wielu uczestników, można czerpać korzyści z większej ilości kapitału i większej dywersyfikacji inwestycji. Ryzyko rozkłada się  zatem na wiele aktywów, a wszystkim zajmuje się wyspecjalizowany zarządzający. Trzeba patrzeć na to oczywiście jako na inwestycje długofalową, obarczoną chwilowym ryzykiem utraty kapitału, ale dającą dużo większe zyski niż np. lokata. Nasi eksperci finansowi dzięki swojemu doświadczeniu pomogą nauczyć się poruszać po rynku Funduszy Inwestycyjnych i zawsze będą służyć radą. Zapraszamy do kontaktu.

 

Sprawdź też:

Fundusze inwestycyjne – co to jest?

W co warto inwestować pieniądze?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

 • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
 • Kompleksowe wsparcie
 • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt hipo przy niskich dochodach.png
10/22/2021

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Jak wynika z badań sondażowych przeprowadzonych wśród Polaków posiadanie własnego domu lub mieszkania to jeden z życiowych priorytetów. Liczby nie kłamią i jak wskazuje Biuro Informacji Kredytowej (dalej BIK) popyt na kredyty mieszkaniowe wciąż rośnie. Nie dla każdego jednak kredyt hipoteczny jest na wyciągnięcie ręki. Problem pojawia się wówczas, gdy co miesiąc na konto wpływa zbyt niski przelew od pracodawcy.
więcej >
ranking kredytów.png
10/22/2021

Ranking kredytów hipotecznych październik 2021

Zapraszamy na do zapoznania się z październikowym zestawieniem najtańszych ofert kredytu hipotecznego porównanych pod kątem najniższych kosztów całkowitych.
więcej >
shutterstock_761039812.png
10/20/2021

Czy stopy procentowe jeszcze wzrosną?

6 października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej, czyli organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego ogłosiła podwyżkę stóp procentowych z poziomu 0,1% do 0,5%. Następnego dnia Prezes NBP tłumacząc przyczyny takiej decyzji, zastrzegł również, że nie wyklucza, że jest to jedyna podwyżka w najbliższym czasie. Co myślą o tym analitycy bankowi? Czego możemy się spodziewać?
więcej >