Fundusze inwestycyjne – dlaczego warto inwestować?

07/13/2021

Fundusze inwestycyjne stają się coraz popularniejszą formą inwestowania, z której korzystają osoby, które nie tylko chcą oszczędzić, ale również pomnożyć swój kapitał. Niedawno pisaliśmy o tym, czym są same fundusze i jak możemy je sklasyfikować np. ze względu na zawartość portfela, czy formę uczestnictwa w jednostkach funduszy. Znając zatem podstawowe zasady działania Funduszy możemy poszukać odpowiedzi, czy jest to bezpieczna i opłacalna forma inwestowania.

 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

 

Dlaczego warto inwestować w Fundusze?

Fundusze inwestycyjne pozwalają nam przede wszystkim na:

 • pomnażanie kapitału,
 • utrzymanie wartości pieniądza,
 • optymalizację podatkową (inne opodatkowanie samego funduszu niż innych podmiotów, a także specyficzne opodatkowanie zysków z funduszy kapitałowych),
 • oszczędzanie w dłuższej perspektywie czasowej (na emeryturę – w ramach programów emerytalnych, indywidualnych kont emerytalnych (IKE), III filaru systemu emerytalnego, dla dzieci itd.).

 

Patrząc szerzej na aspekt korzyści związanych z inwestowaniem w Fundusze Inwestycyjne należałoby wspomnieć o takich kwestiach jak:

 1. Bezpieczeństwo - W Polsce działanie funduszy inwestycyjnych jest dokładnie uregulowane, a nad rynkiem (bezpieczeństwem, prawidłowością działań oraz regulacjami) czuwa organ państwa: Komisja Nadzoru Finansowego, co daje pewność, że zainwestowane środki nie przepadną z dnia na dzień.
 2. Niewielkie wpłaty wielu uczestników tworzy znaczny majątek funduszu (kapitał), który umożliwia inwestycje mające na celu osiąganie zysków wyższych niż przy inwestycji indywidualnej (np. samodzielne inwestowanie na giełdzie, czy też tradycyjna lokata bankowa). Majątek funduszu inwestycyjnego lokowany jest na zasadzie dywersyfikacji ryzyka – tj. inwestowania w tak szerokie spektrum lokat, aby nawet spadek wartości jednej z lokat w niewielkim stopniu wpłynął na wartość całego portfela. Właśnie dywersyfikacja, czyli mieszanie inwestycji i aktywów w ramach portfela inwestycyjnego w celu zmniejszenia ryzyka, jest jedną z głównych zalet inwestowania w fundusze inwestycyjne.
 3. Profesjonalne zarządzanie - w strukturze spółek zarządzających konieczne są działy koordynujące pewne działania:
 • zarządzający portfelem,
 • inspektor nadzoru,
 • zarządzający ryzykiem,
 • dział rozliczeń,
 • księgowość i administracja funduszu.

Jednym słowem majątek funduszu musi być zarządzany przez specjalistów z różnych dziedzin ekonomii. A dodatkowo zarządzający musi spełniać wiele wymogów związanych z dokumentami, takimi jak prospekt informacyjny, czy też sprawozdania finansowe.

 1. Porównywalność i przejrzystość – konieczność przestawiania wyników funduszy w różnych formach informacyjnych zarówno u siebie jak i w mediach ogólnodostępnych. Co znaczące w funduszach nie może być ukrytych kosztów, wszystkie powinny być opublikowane w prospekcie informacyjnym. A w mediach i instytucjach zajmujących się analizami publikowane są rankingi funduszy tak, aby klient miał możliwość do zweryfikowania aktualnych wyników funduszy.
 2. Szeroki wachlarz produktów inwestycyjnych w ramach funduszy.

 

Czym się kierować wybierając fundusz inwestycyjny?

Jeśli zastanawiamy się nad lokowaniem pieniędzy w fundusze, to w pierwszej kolejności powinniśmy:

 • ustalić czas, czyli na jak długo chcemy zamrozić pieniądze. Jeśli chcemy szybkiego zwrotu to możemy wybrać np. obligacje (fundusze obligacyjne), a jeśli myślimy o długoterminowym lokowaniu pieniędzy, to można wybrać np. fundusze akcyjne (licząc na większy zysk i jednocześnie akceptując większe ryzyko).
 • monitorować rynek i porównywać wyniki funduszy na tle konkurencji.
 • przed zainwestowaniem pieniędzy, trzeba też sprawdzić, czy fundusz notował spektakularne spadki, a jeśli tak, to czym były wywołane.
 • dywersyfikować portfel, czyli rozbić inwestycje po to, żeby zamortyzować ryzyko, jeśli jedna z inwestycji się nie powiedzie.

 

Reasumując, to jeśli ktoś jeszcze zastanawia się, czy warto skorzystać z takiej formy inwestowania, to odpowiedź wydaje się prosta. Inwestując zbiorowo, czyli poprzez nawet niewielkie wpłaty wielu uczestników, można czerpać korzyści z większej ilości kapitału i większej dywersyfikacji inwestycji. Ryzyko rozkłada się  zatem na wiele aktywów, a wszystkim zajmuje się wyspecjalizowany zarządzający. Trzeba patrzeć na to oczywiście jako na inwestycje długofalową, obarczoną chwilowym ryzykiem utraty kapitału, ale dającą dużo większe zyski niż np. lokata. Nasi eksperci finansowi dzięki swojemu doświadczeniu pomogą nauczyć się poruszać po rynku Funduszy Inwestycyjnych i zawsze będą służyć radą. Zapraszamy do kontaktu.

 

Sprawdź też:

Fundusze inwestycyjne – co to jest?

W co warto inwestować pieniądze?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

 • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
 • Kompleksowe wsparcie
 • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

refinansowanie MDM
07/26/2021

Czy można refinansować kredyt Mieszkanie dla młodych?

Program Mieszkanie dla młodych okazał się ogromnym sukcesem i bardzo wpłynął na rynek sprzedaży nieruchomości. Wielu młodych ludzi skorzystało z dofinansowań od 2014 roku, niestety od 2018 wnioski nie są już przyjmowane. Wielu deweloperów nawet zmieniało swoje projekty tak, by dopasować je do wymogów programu oraz ustalali korzystniejsze ceny za m2. Aktualnie można składać jedynie wnioski o dodatkowe finansowania dla uczestników programu MDM oraz regulowanie finansowań. Od czasu startu programu warunki kredytowe uległy poprawie, czy można zrobić coś jeszcze by za kredyt zapłacić mniej?
więcej >
refinansowanie
07/26/2021

Refinansowanie, od czego zacząć?

Procedury bankowe nie są proste. Poza skomplikowanymi procesami musimy liczyć się także z tym, że oferty oraz warunki banków dynamicznie się zmieniają. Doskonale to rozumiemy, dlatego poniższy artykuł ma na celu w przystępny sposób przybliżyć termin refinansowania oraz jak się do niego przygotować.
więcej >
kredyt hipoteczny
07/20/2021

Kiedy najlepiej brać kredyt hipoteczny?

Dynamicznie rozwijający się rynek nieruchomości oraz zwiększone ceny wynajmu mieszkania sprawia, że w ostatnich latach coraz więcej osób zastanawia się nad kupnem własnego lokum. Nie wszyscy jednak są w stanie pokryć całość kosztów zakupu, które szczególnie w ostatnim okresie zwiększyły się wraz z inflacją i wartością materiałów budowlanych . Coraz więcej osób zastanawia się zatem nad częściowym finansowaniem ze strony banku i składają wnioski i zapytania w tej sprawie licząc na pozytywne rozpatrzenie. Co jednak wpływa na rekomendację banku i czy można jako potencjalny Klient na nią wpłynąć?
więcej >