Gdzie lokować oszczędności, kiedy obniża się oprocentowanie tradycyjnych lokat bankowych?

10/14/2020

To pytanie pojawia się bardzo często w rozważaniach dotyczących lokowania środków. Ponieważ lokata bankowa jest najprostszą formą lokowania środków stosowaną przez instytucje finansowe, jest również bardzo częstym wyborem inwestorów. A w zasadzie była, ponieważ obecne stopy procentowe nie pozwalają na wpłacenie środków na oprocentowanie godne zainteresowania.

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Oprocentowanie lokat bankowych jest powiązane z wysokością stóp procentowych ustalanych przez NBP. Jak to prezentuje się w ostatnich latach?

Źródło: https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/statystyka/wskazniki/wykresy.html

Jak widać na wykresie stopy procentowe nie sprzyjają inwestorom szukającym lokaty bankowej. Na dziś oprocentowanie depozytów bankowych powoduje duży odpływ środków z banków. Klienci są postawieni przed trudną decyzją. Co zrobić z moimi pieniędzmi?

Co jeśli nie lokata?

Wbrew pozorom wybór jest naprawdę duży. Wszystko uzależnione jest od indywidualnych preferencji oraz oczekiwań poszczególnych osób. Rozpoczynając poszukiwania powinniśmy zdefiniować nasze oczekiwania, możliwości finansowe jak i wiedzę. Na pewno warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia osób, które zajmują się finansami.

Konstruując portfel finansowy warto zwrócić uwagę, aby nie lokować wszystkich środków w jeden produkt. Każdy ma inne preferencje, doświadczenia, horyzont czasowy, czy też potrzeby. Na tej podstawie warto dobrać całość portfela finansowego.

Fundusze inwestycyjne

   Jednym z instrumentów finansowych jakie proponuje rynek są fundusze inwestycyjne. Dokładniej rzecz ujmując mamy możliwość nabycia jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. Podstawową różnicą pomiędzy lokatą bankową, a funduszami inwestycyjnymi jest brak gwarancji kapitału w przypadku tych drugich. Nie dają również gwarancji zysku. Co otrzymujemy w takim razie w zamian? Fundusze inwestycyjne lokują nasze środki w różne instrumenty rynku finansowego. Charakteryzują się one różnym poziomem ryzyka jak i potencjalnego zysku. Takie informacje są przedstawione dla każdego funduszu i dzięki temu już na pierwszy rzut oka będzie widać z jakim funduszem będziemy mieli do czynienia.

Należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach inwestowania w fundusze inwestycyjne:

  • Zalecany okres inwestowania zależy od wybranego funduszu;
  • Jaki jest główny cel związany z inwestycją;
  • Jaki jest planowany okres inwestycji;
  • Czy planujemy powiększać kapitał naszej inwestycji;

Jeżeli odpowiemy na powyższe pytania jesteśmy w stanie mniej więcej określić nasze oczekiwania co do wyboru konkretnej inwestycji w konkretnej formie.

Należy pamiętać, że fundusze inwestycyjne charakteryzują się różnymi stopami zwrotu jak i ryzykiem inwestycji. Każdorazowo należy dobrać konkretny fundusz do swoich potrzeb i oczekiwań. Warto rozważyć podział środków pomiędzy kilka funduszy w myśl zasady podziału środków.

Nieruchomości

Kolejną możliwością ulokowania środków są nieruchomości. Tutaj bardzo ważnym elementem jest posiadany kapitał. Nie każdy może pozwolić sobie na taki zakup. Dodatkowo od kilku lat widać hossę na rynku nieruchomości co winduje ich ceny. Obecna sytuacja powoduje też szybką weryfikację dotyczącą ściągalności czynszów czy też presji spadku ceny wynajmu nieruchomości.   

Poniżej przykład jak zachowują się ceny mieszkań na rynku pierwotnym w kilku miastach.

Źródło: bankier.pl

Źródło: bankier.pl

Źródło: bankier.pl

 

Akcje

Rynek akcji jest z tego grona chyba najbardziej ryzykowną możliwością. Należy pamiętać, że ryzyko i zmienność na rynku akcji jest znacznie większe niż w przypadku nieruchomości czy też funduszy. Rynki akcyjne są alternatywą interesującą, ale ryzykowną. Dają możliwość dużo większego zysku oraz lokowania kapitału bezpośrednio w konkretne spółki. Charakteryzują się również tym, że transakcje na takim rynku można zawierać nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. Pytanie czy taka duża zmienność wycen oraz czas, jaki niezbędny jest do śledzenia otoczenia finansowego, ma każdy z nas.

Poniżej widać jak rynek za okres 10 lat wyglądał dla WIGu20 (Polska) oraz S&P 500 (rynek USA). Duża zmienność oraz możliwe ujemne wyniki inwestycji to nieodłączny czynnik towarzyszący rynkowi akcji.

Źródło: Stooq.pl

Źródło: Stooq.pl

Rynek finansowy daje bardzo dużo możliwości inwestowania środków. Rozpoczynając od najprostszych narzędzi bankowych, takich jak konta oszczędnościowe czy lokaty bankowe, przez bardziej złożone jak fundusze inwestycyjne czy też rynek akcji. Za każdym razem inwestor powinien mieć świadomość gdzie będą ulokowane jego pieniądze oraz znać swoje oczekiwania co do inwestycji. Wiedząc jakim kapitałem dysponujemy pozostaje tylko wybrać rozwiązanie dogodne dla Nas.

 

Sprawdź też:

Jakie fundusze inwestycyjne warto teraz kupować?

Jaki wpływ ma Covid-19 na rynek ubezpieczeniowy?

 

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt hipo przy niskich dochodach.png
10/22/2021

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Jak wynika z badań sondażowych przeprowadzonych wśród Polaków posiadanie własnego domu lub mieszkania to jeden z życiowych priorytetów. Liczby nie kłamią i jak wskazuje Biuro Informacji Kredytowej (dalej BIK) popyt na kredyty mieszkaniowe wciąż rośnie. Nie dla każdego jednak kredyt hipoteczny jest na wyciągnięcie ręki. Problem pojawia się wówczas, gdy co miesiąc na konto wpływa zbyt niski przelew od pracodawcy.
więcej >
ranking kredytów.png
10/22/2021

Ranking kredytów hipotecznych październik 2021

Zapraszamy na do zapoznania się z październikowym zestawieniem najtańszych ofert kredytu hipotecznego porównanych pod kątem najniższych kosztów całkowitych.
więcej >
shutterstock_761039812.png
10/20/2021

Czy stopy procentowe jeszcze wzrosną?

6 października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej, czyli organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego ogłosiła podwyżkę stóp procentowych z poziomu 0,1% do 0,5%. Następnego dnia Prezes NBP tłumacząc przyczyny takiej decyzji, zastrzegł również, że nie wyklucza, że jest to jedyna podwyżka w najbliższym czasie. Co myślą o tym analitycy bankowi? Czego możemy się spodziewać?
więcej >