Ile czasu trwa uzyskanie kredytu hipotecznego podczas pandemii COVID-19

10/26/2020

Kredyt hipoteczny to najtańszy sposób pożyczenia pieniądza na rynku bankowym. Należy jednak zaznaczyć, iż jest bardziej wymagający i czasochłonny, niż powszechnie znany kredyt gotówkowy. Dlaczego? Ponieważ najczęściej jest kredytem celowym – na potrzeby mieszkaniowe (choć nie zawsze) i kredytem zabezpieczonym na nieruchomości (działka, dom, mieszkanie). Za trochę więcej wysiłku banki proponują nam zdecydowanie tańszą i bardziej optymalną opcję, niż standardowy kredyt konsumencki.

Z tego artykułu dowiesz się:

Co wpływa na czas oczekiwania na kredyt hipoteczny?

W związku z powyższym procedury muszą trwać nieco dłużej, bowiem do sprawdzenia jest kilka rzeczy:

  1. SCORING, czyli tzw. ryzyko bankowe, ocena wiarygodności klienta, na którą składa się wiele czynników m.in. wiek, wykształcenie, wykonywany zawód, stan cywilny. Owe czynniki i ich waga w ocenie scoringowej nie są podawane do wiadomości publicznej oraz w zależności od banku są różnie interpretowane.
  2. ANALIZA FINANSOWA (czyli zdolność kredytowa) - tu już możemy być nieco spokojniejsi, ponieważ sprawdza ją wcześniej pośrednik. Ale oprócz standardowego przepisania danych z zaświadczenia o zatrudnieniu i wyciągów z konta, często zdarza się, że bank potwierdza telefonicznie nasze zatrudnienie u pracodawcy. Jeśli z jakiegoś powodu jest to niemożliwe – czynność ta trwa analogicznie dłużej.
  3. KONTROLA/WYCENA NIERUCHOMOŚCI stanowiącej cel i/lub zabezpieczenie kredytu. Można jej dokonać na dwa sposoby. Część banków akceptuje operaty zewnętrzne dostarczone przez klienta, inne zaś mają swoich rzeczoznawców i polegają tylko na ich opinii. Czynność ta ma za zadanie sprawdzić stan formalno-prawny nieruchomości, ale także stan techniczny (zużycie budynku i standard wykończenia), aby ostatecznie podać jej wartość transakcyjną. Zwykle czas na dokonanie wyceny/kontroli nieruchomości zajmuje od 1 -2 tygodni. Zależy to od tego, czy składając wniosek kredytowy, mieliśmy już gotowy operat szacunkowy, czy dopiero w trakcie analizy wniosku decydujemy się na niego. Ważnym czynnikiem jest również dyspozycyjność osoby udostępniającej mieszkanie do takiej kontroli (właściciel lub pośrednik nieruchomości).
  4. DECYZJA OSTATECZNA - jest to procedura potwierdzająca wszystkie poprzednie czynności. Kiedy analiza ostateczna dobiega ku końcowi, bank wydaje klientowi decyzję oraz wzór umowy kredytowej.

Jak długo trwa załatwienie kredytu hipotecznego?

Jeszcze na początku marca 2020 roku, czyli przed pandemią spowodowaną covid-19 cały ten proces trwał około miesiąca. Czasy procesowania różnią się między bankami i zależą od czynników tj. czy wniosek procesowany jest w oddziale banku, czy centralnie, mocy przerobowych banku, ale także od oferty w danym czasie. Im lepsza oferta, tym więcej wniosków jest składanych do danego banku, a tym samym wydłuża się czas ich procesowania. Oczywiście proces nie może trwać w nieskończoność. Ustawa z dn. 23.03.2017 r. określa maksymalny czas na wydanie decyzji kredytowej. W ustawie przeczytamy, iż jest to 21 dni.

Jak pandemia wpłynęła na wkład własny?

Problem z wydłużonymi czasami procesowania wniosków o kredyt hipoteczny pojawił się już na samym początku pandemii. Ma to związek z czynnikiem ludzkim. W kwietniu wiele firm podjęło decyzję o pracy zdalnej, zatem choćby samo skompletowanie podstawowych dokumentów stało się trudniejsze. Banki, aby nie doprowadzić do paraliżu systemu bankowego i obsługi klientów również zastosowały pewne obostrzenia. Pracownicy zostali podzieleni na dwa zespoły i pracują rotacyjnie, zmieniając się co tydzień lub dwa. Kolejna zmiana dotyczyła godzin pracy oddziałów. Zamiast od 8.00-18.00, banki pracowały od 10.00-16.00. A więc, realnie z racji krótszych godzin pracy, każdy pracownik banku mógł jednego dnia roboczego zrobić nieco mniej, niż przed pandemią.

I wreszcie zmiana związana z wkładem własnym. W związku z pandemią i większym ryzykiem kredytowym po stronie banku, wiele instytucji finansowych zwiększyło wymagany wkład własny. O ile jeszcze na początku marca było 6 banków, które udzielały kredytów z 10% wkładem własnym, o tyle teraz możemy wybierać między ofertami 3 banków. Duża ilość napływających wniosków, spowodowała ogromne wydłużenie czasów procesowania, nawet do 44 dni roboczych.

Kiedy wydawało się, że w wakacje wszystko wraca do normy, firmy wracały do normalnej pracy, banki luzowały obostrzenia, nadeszła kolejna fala zachorowań.

I tu kolejny problem… kwarantanna. Coraz więcej osób przebywa na kwarantannie w związku z podejrzeniem covid-19 lub po kontakcie z chorą osobą. Są to oczywiście nie tylko pracownicy banków, analitycy, czy też czasem całe oddziały bankowe, ale także pracownicy firm: kadrowe, księgowe itd., w związku z czym utrudniony jest obieg dokumentów.

Sytuacja ta wpływa niekorzystnie na nastroje klientów. Bowiem zamiast miesiąca, trzeba czekać na kredyt hipoteczny nawet około dwóch miesięcy lub dłużej. Powoduje to wątpliwości oraz irytację, zwłaszcza wśród Sprzedających, którzy mają dość czekania. Niestety nikt z nas nie ma na to wpływu. Pozostaje nam uzbroić się w cierpliwość i wykazać zrozumienie, ponieważ każdy z nas może zostać objęty kwarantanną. Należy pamiętać, iż wszyscy (klient, pośrednik, pracownik banku) mamy wspólny cel: jak najszybsze sfinalizowanie transakcji. I każdy robi, co w jego mocy, aby tak właśnie było. Mimo dłuższych czasów oczekiwania na kredyt hipoteczny nadal jest on najtańszym możliwym sposobem pożyczenia pieniądza na rynku bankowym i warto poczekać na pozytywną decyzję kredytową.

 

Sprawdź też:

Kredyt hipoteczny a działalność gospodarcza


Kredyt hipoteczny z rodzicami

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt hipo przy niskich dochodach.png
10/22/2021

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Jak wynika z badań sondażowych przeprowadzonych wśród Polaków posiadanie własnego domu lub mieszkania to jeden z życiowych priorytetów. Liczby nie kłamią i jak wskazuje Biuro Informacji Kredytowej (dalej BIK) popyt na kredyty mieszkaniowe wciąż rośnie. Nie dla każdego jednak kredyt hipoteczny jest na wyciągnięcie ręki. Problem pojawia się wówczas, gdy co miesiąc na konto wpływa zbyt niski przelew od pracodawcy.
więcej >
ranking kredytów.png
10/22/2021

Ranking kredytów hipotecznych październik 2021

Zapraszamy na do zapoznania się z październikowym zestawieniem najtańszych ofert kredytu hipotecznego porównanych pod kątem najniższych kosztów całkowitych.
więcej >
shutterstock_761039812.png
10/20/2021

Czy stopy procentowe jeszcze wzrosną?

6 października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej, czyli organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego ogłosiła podwyżkę stóp procentowych z poziomu 0,1% do 0,5%. Następnego dnia Prezes NBP tłumacząc przyczyny takiej decyzji, zastrzegł również, że nie wyklucza, że jest to jedyna podwyżka w najbliższym czasie. Co myślą o tym analitycy bankowi? Czego możemy się spodziewać?
więcej >