Ile trwa procedura uzyskania kredytu hipotecznego?

06/28/2019

Procedura uzyskania kredytu hipotecznego może potrwać kilka dni lub dłużej. Czas w jakim bank przyznaje środki zależy od wielu czynników.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym kredytobiorca powinien otrzymać decyzję o przyznaniu finansowania nie później niż w terminie 21 dni, licząc od dnia złożenia kompletnej dokumentacji. Wcześniej należy wstępnie ocenić zdolność kredytową oraz skompletować potrzebne załączniki dotyczące zarówno nieruchomości, jak i kredytobiorcy.

Jak długo czeka się na kredyt hipoteczny?

Okres oczekiwania na kredyt hipoteczny to suma czasu, jaki kredytobiorca musi poświęcić na złożenie kompletnego wniosku kredytowego oraz terminu, w jakim bank ustosunkuje się do wniosku i zaproponuje warunki umowy kredytowej. Z tego powodu procedura zakupu nieruchomości z finansowaniem w postaci kredytu hipotecznego podzielona jest na dwa etapy. Pierwszym jest podpisanie umowy przedwstępnej, która ma zabezpieczyć czas na podpisanie umowy kredytowej z bankiem przed sporządzeniem aktu notarialnego.

Okres oczekiwania na informację ze strony banku po złożeniu wniosku nie powinien trwać dłużej niż 3 tygodnie. Kluczem do sprawnego przejścia procedury jest dokładne przygotowanie dokumentacji i wszystkich potrzebnych załączników. Szykując się do zabezpieczenia finansowania, warto skorzystać ze wsparcia eksperta kredytowego. Eksperci Open Finance wspomogą przygotowanie wniosku w sposób, który gwarantuje dopełnienie wszystkich wymogów formalnych.

Procedura kredytu hipotecznego krok po kroku

Z perspektywy klienta banku niezwykle istotne jest, ile trwa procedura uzyskania kredytu oraz jakie kroki dzielą kredytobiorcę od przyznania i uruchomienia finansowania. Już na etapie wstępnego przeglądania ofert na rynku nieruchomości warto ocenić swoją zdolność kredytową, żeby określić budżet na inwestycję. Nie zaszkodzi także skonsultować się z doradcą kredytowym w kwestii dokumentów, które są potrzebne do finalnego wniosku kredytowego. Specjaliści pomagają również w wyborze właściwej oferty, co daje szansę na uniknięcie czasochłonnego przechodzenia procedury weryfikacyjnej w różnych bankach.

Standardowa procedura kredytu hipotecznego wymaga dopełnienia szeregu formalności. W większości przypadków załatwia się je w następujących krokach:

•    ocena zdolności kredytowej,
•    złożenie wniosku kredytowego,
•    weryfikacja wniosku i decyzja o przyznaniu kredytu,
•    podpisanie umowy kredytowej,
•    uruchomienie kredytu.

Wszystkie kroki tego postępowania mają na celu dowieść, że kredytobiorca będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie.

Wniosek o kredyt hipoteczny

Po wstępnej pozytywnej ocenie zdolności kredytowej, na podstawie informacji na temat budżetu domowego, takich jak: dochód i jego źródła, comiesięczne opłaty, koszty utrzymania, składki ubezpieczeniowe, koszty związane z obsługą innych kredytów itp., można przystąpić do złożenia wniosku kredytowego. Zazwyczaj nieruchomość jest już wtedy wybrana, a kredytobiorcy są na etapie zawierania umowy przedwstępnej z właścicielem lub deweloperem.

Umowa przedwstępna powinna przewidywać czas na załatwienie wszystkich formalności. Warto pamiętać, że wraz z wnioskiem o kredyt należy złożyć szereg załączników, takich jak: zaświadczenie o wysokości zarobków, wyciąg z konta, zapis w księdze wieczystej lub informacje na temat wykonawcy i pozwolenie na budowę w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego.

Weryfikacja dokumentacji kredytowej

Gdy wniosek kredytowy jest złożony, rozpoczyna się oczekiwanie na weryfikację dokumentacji przez bank. Pomimo wstępnej pozytywnej oceny zdolności kredytowej, bank może na tym etapie zaproponować inne warunki niż w pierwotnej kalkulacji. W przypadku niektórych nieruchomości lub wartości kredytu na krawędzi zdolności kredytowej wniosek może nawet zostać odrzucony.

Po pozytywnej weryfikacji wniosku nadchodzi czas na podpisanie umowy kredytu. Każdy bank określa czas, w jakim umowa kredytowa ma zostać podpisana. Kredyt hipoteczny jest uruchomiany po podpisaniu aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości na kredytobiorcę i złożeniu wniosku o ustanowienie hipoteki na rzecz banku.

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

refinansowanie MDM
07/26/2021

Czy można refinansować kredyt Mieszkanie dla młodych?

Program Mieszkanie dla młodych okazał się ogromnym sukcesem i bardzo wpłynął na rynek sprzedaży nieruchomości. Wielu młodych ludzi skorzystało z dofinansowań od 2014 roku, niestety od 2018 wnioski nie są już przyjmowane. Wielu deweloperów nawet zmieniało swoje projekty tak, by dopasować je do wymogów programu oraz ustalali korzystniejsze ceny za m2. Aktualnie można składać jedynie wnioski o dodatkowe finansowania dla uczestników programu MDM oraz regulowanie finansowań. Od czasu startu programu warunki kredytowe uległy poprawie, czy można zrobić coś jeszcze by za kredyt zapłacić mniej?
więcej >
refinansowanie
07/26/2021

Refinansowanie, od czego zacząć?

Procedury bankowe nie są proste. Poza skomplikowanymi procesami musimy liczyć się także z tym, że oferty oraz warunki banków dynamicznie się zmieniają. Doskonale to rozumiemy, dlatego poniższy artykuł ma na celu w przystępny sposób przybliżyć termin refinansowania oraz jak się do niego przygotować.
więcej >
kredyt hipoteczny
07/20/2021

Kiedy najlepiej brać kredyt hipoteczny?

Dynamicznie rozwijający się rynek nieruchomości oraz zwiększone ceny wynajmu mieszkania sprawia, że w ostatnich latach coraz więcej osób zastanawia się nad kupnem własnego lokum. Nie wszyscy jednak są w stanie pokryć całość kosztów zakupu, które szczególnie w ostatnim okresie zwiększyły się wraz z inflacją i wartością materiałów budowlanych . Coraz więcej osób zastanawia się zatem nad częściowym finansowaniem ze strony banku i składają wnioski i zapytania w tej sprawie licząc na pozytywne rozpatrzenie. Co jednak wpływa na rekomendację banku i czy można jako potencjalny Klient na nią wpłynąć?
więcej >