Ile trwa procedura uzyskania kredytu hipotecznego?

06/28/2019

Procedura uzyskania kredytu hipotecznego może potrwać kilka dni lub dłużej. Czas w jakim bank przyznaje środki zależy od wielu czynników.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym kredytobiorca powinien otrzymać decyzję o przyznaniu finansowania nie później niż w terminie 21 dni, licząc od dnia złożenia kompletnej dokumentacji. Wcześniej należy wstępnie ocenić zdolność kredytową oraz skompletować potrzebne załączniki dotyczące zarówno nieruchomości, jak i kredytobiorcy.

Jak długo czeka się na kredyt hipoteczny?

Okres oczekiwania na kredyt hipoteczny to suma czasu, jaki kredytobiorca musi poświęcić na złożenie kompletnego wniosku kredytowego oraz terminu, w jakim bank ustosunkuje się do wniosku i zaproponuje warunki umowy kredytowej. Z tego powodu procedura zakupu nieruchomości z finansowaniem w postaci kredytu hipotecznego podzielona jest na dwa etapy. Pierwszym jest podpisanie umowy przedwstępnej, która ma zabezpieczyć czas na podpisanie umowy kredytowej z bankiem przed sporządzeniem aktu notarialnego.

Okres oczekiwania na informację ze strony banku po złożeniu wniosku nie powinien trwać dłużej niż 3 tygodnie. Kluczem do sprawnego przejścia procedury jest dokładne przygotowanie dokumentacji i wszystkich potrzebnych załączników. Szykując się do zabezpieczenia finansowania, warto skorzystać ze wsparcia eksperta kredytowego. Eksperci Open Finance wspomogą przygotowanie wniosku w sposób, który gwarantuje dopełnienie wszystkich wymogów formalnych.

Procedura kredytu hipotecznego krok po kroku

Z perspektywy klienta banku niezwykle istotne jest, ile trwa procedura uzyskania kredytu oraz jakie kroki dzielą kredytobiorcę od przyznania i uruchomienia finansowania. Już na etapie wstępnego przeglądania ofert na rynku nieruchomości warto ocenić swoją zdolność kredytową, żeby określić budżet na inwestycję. Nie zaszkodzi także skonsultować się z doradcą kredytowym w kwestii dokumentów, które są potrzebne do finalnego wniosku kredytowego. Specjaliści pomagają również w wyborze właściwej oferty, co daje szansę na uniknięcie czasochłonnego przechodzenia procedury weryfikacyjnej w różnych bankach.

Standardowa procedura kredytu hipotecznego wymaga dopełnienia szeregu formalności. W większości przypadków załatwia się je w następujących krokach:

•    ocena zdolności kredytowej,
•    złożenie wniosku kredytowego,
•    weryfikacja wniosku i decyzja o przyznaniu kredytu,
•    podpisanie umowy kredytowej,
•    uruchomienie kredytu.

Wszystkie kroki tego postępowania mają na celu dowieść, że kredytobiorca będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie.

Wniosek o kredyt hipoteczny

Po wstępnej pozytywnej ocenie zdolności kredytowej, na podstawie informacji na temat budżetu domowego, takich jak: dochód i jego źródła, comiesięczne opłaty, koszty utrzymania, składki ubezpieczeniowe, koszty związane z obsługą innych kredytów itp., można przystąpić do złożenia wniosku kredytowego. Zazwyczaj nieruchomość jest już wtedy wybrana, a kredytobiorcy są na etapie zawierania umowy przedwstępnej z właścicielem lub deweloperem.

Umowa przedwstępna powinna przewidywać czas na załatwienie wszystkich formalności. Warto pamiętać, że wraz z wnioskiem o kredyt należy złożyć szereg załączników, takich jak: zaświadczenie o wysokości zarobków, wyciąg z konta, zapis w księdze wieczystej lub informacje na temat wykonawcy i pozwolenie na budowę w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego.

Weryfikacja dokumentacji kredytowej

Gdy wniosek kredytowy jest złożony, rozpoczyna się oczekiwanie na weryfikację dokumentacji przez bank. Pomimo wstępnej pozytywnej oceny zdolności kredytowej, bank może na tym etapie zaproponować inne warunki niż w pierwotnej kalkulacji. W przypadku niektórych nieruchomości lub wartości kredytu na krawędzi zdolności kredytowej wniosek może nawet zostać odrzucony.

Po pozytywnej weryfikacji wniosku nadchodzi czas na podpisanie umowy kredytu. Każdy bank określa czas, w jakim umowa kredytowa ma zostać podpisana. Kredyt hipoteczny jest uruchomiany po podpisaniu aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości na kredytobiorcę i złożeniu wniosku o ustanowienie hipoteki na rzecz banku.

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt hipo przy niskich dochodach.png
10/22/2021

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Jak wynika z badań sondażowych przeprowadzonych wśród Polaków posiadanie własnego domu lub mieszkania to jeden z życiowych priorytetów. Liczby nie kłamią i jak wskazuje Biuro Informacji Kredytowej (dalej BIK) popyt na kredyty mieszkaniowe wciąż rośnie. Nie dla każdego jednak kredyt hipoteczny jest na wyciągnięcie ręki. Problem pojawia się wówczas, gdy co miesiąc na konto wpływa zbyt niski przelew od pracodawcy.
więcej >
ranking kredytów.png
10/22/2021

Ranking kredytów hipotecznych październik 2021

Zapraszamy na do zapoznania się z październikowym zestawieniem najtańszych ofert kredytu hipotecznego porównanych pod kątem najniższych kosztów całkowitych.
więcej >
shutterstock_761039812.png
10/20/2021

Czy stopy procentowe jeszcze wzrosną?

6 października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej, czyli organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego ogłosiła podwyżkę stóp procentowych z poziomu 0,1% do 0,5%. Następnego dnia Prezes NBP tłumacząc przyczyny takiej decyzji, zastrzegł również, że nie wyklucza, że jest to jedyna podwyżka w najbliższym czasie. Co myślą o tym analitycy bankowi? Czego możemy się spodziewać?
więcej >