×
  Biuro Prasowe

  Biuro Prasowe Open Finance /

  Ile trwa procedura uzyskania kredytu hipotecznego? Kredyt hipoteczny

  Procedura uzyskania kredytu hipotecznego może potrwać kilka dni lub dłużej. Czas w jakim bank przyznaje środki zależy od wielu czynników.

  Zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym kredytobiorca powinien otrzymać decyzję o przyznaniu finansowania nie później niż w terminie 21 dni, licząc od dnia złożenia kompletnej dokumentacji. Wcześniej należy wstępnie ocenić zdolność kredytową oraz skompletować potrzebne załączniki dotyczące zarówno nieruchomości, jak i kredytobiorcy.

  Jak długo czeka się na kredyt hipoteczny?

  Okres oczekiwania na kredyt hipoteczny to suma czasu, jaki kredytobiorca musi poświęcić na złożenie kompletnego wniosku kredytowego oraz terminu, w jakim bank ustosunkuje się do wniosku i zaproponuje warunki umowy kredytowej. Z tego powodu procedura zakupu nieruchomości z finansowaniem w postaci kredytu hipotecznego podzielona jest na dwa etapy. Pierwszym jest podpisanie umowy przedwstępnej, która ma zabezpieczyć czas na podpisanie umowy kredytowej z bankiem przed sporządzeniem aktu notarialnego.

  Okres oczekiwania na informację ze strony banku po złożeniu wniosku nie powinien trwać dłużej niż 3 tygodnie. Kluczem do sprawnego przejścia procedury jest dokładne przygotowanie dokumentacji i wszystkich potrzebnych załączników. Szykując się do zabezpieczenia finansowania, warto skorzystać ze wsparcia eksperta kredytowego. Eksperci Open Finance wspomogą przygotowanie wniosku w sposób, który gwarantuje dopełnienie wszystkich wymogów formalnych.

  Procedura kredytu hipotecznego krok po kroku

  Z perspektywy klienta banku niezwykle istotne jest, ile trwa procedura uzyskania kredytu oraz jakie kroki dzielą kredytobiorcę od przyznania i uruchomienia finansowania. Już na etapie wstępnego przeglądania ofert na rynku nieruchomości warto ocenić swoją zdolność kredytową, żeby określić budżet na inwestycję. Nie zaszkodzi także skonsultować się z doradcą kredytowym w kwestii dokumentów, które są potrzebne do finalnego wniosku kredytowego. Specjaliści pomagają również w wyborze właściwej oferty, co daje szansę na uniknięcie czasochłonnego przechodzenia procedury weryfikacyjnej w różnych bankach.

  Standardowa procedura kredytu hipotecznego wymaga dopełnienia szeregu formalności. W większości przypadków załatwia się je w następujących krokach:

  •    ocena zdolności kredytowej,
  •    złożenie wniosku kredytowego,
  •    weryfikacja wniosku i decyzja o przyznaniu kredytu,
  •    podpisanie umowy kredytowej,
  •    uruchomienie kredytu.

  Wszystkie kroki tego postępowania mają na celu dowieść, że kredytobiorca będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie.

  Wniosek o kredyt hipoteczny

  Po wstępnej pozytywnej ocenie zdolności kredytowej, na podstawie informacji na temat budżetu domowego, takich jak: dochód i jego źródła, comiesięczne opłaty, koszty utrzymania, składki ubezpieczeniowe, koszty związane z obsługą innych kredytów itp., można przystąpić do złożenia wniosku kredytowego. Zazwyczaj nieruchomość jest już wtedy wybrana, a kredytobiorcy są na etapie zawierania umowy przedwstępnej z właścicielem lub deweloperem.

  Umowa przedwstępna powinna przewidywać czas na załatwienie wszystkich formalności. Warto pamiętać, że wraz z wnioskiem o kredyt należy złożyć szereg załączników, takich jak: zaświadczenie o wysokości zarobków, wyciąg z konta, zapis w księdze wieczystej lub informacje na temat wykonawcy i pozwolenie na budowę w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego.

  Weryfikacja dokumentacji kredytowej

  Gdy wniosek kredytowy jest złożony, rozpoczyna się oczekiwanie na weryfikację dokumentacji przez bank. Pomimo wstępnej pozytywnej oceny zdolności kredytowej, bank może na tym etapie zaproponować inne warunki niż w pierwotnej kalkulacji. W przypadku niektórych nieruchomości lub wartości kredytu na krawędzi zdolności kredytowej wniosek może nawet zostać odrzucony.

  Po pozytywnej weryfikacji wniosku nadchodzi czas na podpisanie umowy kredytu. Każdy bank określa czas, w jakim umowa kredytowa ma zostać podpisana. Kredyt hipoteczny jest uruchomiany po podpisaniu aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości na kredytobiorcę i złożeniu wniosku o ustanowienie hipoteki na rzecz banku.

  Open Finance

  Biuro Prasowe Open Finance

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie