Jak długo muszę czekać na przelew?

09/26/2019

Biorąc kredyt na dowolny cel zależy nam na tym, by jak najszybciej otrzymać pożyczone przez nas pieniądze. Szczególnie, gdy przed nami konieczność poniesienia nagłych, nieprzewidzianych kosztów.

Wiele osób zadaje sobie więc pytanie, jak długo musi czekać na przelew środków. Spróbujmy więc odpowiedzieć na to pytanie.

Wszystko zależy od decyzji kredytowej

Jeśli starasz się o kredyt gotówkowy na dowolny cel, zazwyczaj wystarczy, że złożysz wniosek oraz udowodnisz osiągane przez siebie dochody (najczęściej za pomocą zaświadczenia o dochodach lub przez okazanie wyciągu z konta bankowego). Obecnie większość banków automatycznie rozpoczyna proces sprawdzania twojej zdolności kredytowej (nie tylko na podstawie zarobków, ale również historii w bazach takich jak BIK czy ERIF). Jeśli nic nie budzi zastrzeżeń banku, wydaje on pozytywną decyzję, a ty podpisujesz umowę. W przypadku kredytów gotówkowych procedura ta nie trwa dłużej niż kilkanaście - kilkadziesiąt minut.

Pozytywna decyzja - bank nie zwleka z przelewem

Jeśli wszystkie formalności zostały dopełnione, bank przechodzi do realizacji umowy. W czasach szybkich przelewów internetowych oraz rosnącej popularności pożyczek prywatnych, banki starają się nie odstawać od konkurencji. Dzięki temu wypłata pieniędzy na twoje konto zostaje zlecona praktycznie automatycznie. Wiele zależy oczywiście od procedur danego banku, niemniej instytucje, które zlecają płatności dopiero na drugi lub trzeci dzień powoli stają się przeszłością.

Ten sam bank - błyskawiczna transakcja

Warto mieć jednak świadomość, że to, kiedy otrzymasz pieniądze z kredytu zależy nie tylko od działania banku. To jak szybko dotrze do ciebie przelew zależne jest bowiem również od tego, w jakim banku posiadasz rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. W przypadku gdy kredyt zaciągasz w banku, w którym posiadasz własne konto możesz mieć pewność, że pieniądze dotrą do ciebie w przeciągu 15 minut po ich wysłaniu.

Posiadasz konto w innym banku? Wszystko zależy od sesji Elixir

Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli jesteś posiadaczem konta w innym banku niż ten, w którym zdecydowałeś się na kredyt. W tym przypadku sprawa wygląda identycznie, jak w przypadku zwykłych przelewów bankowych. Termin w jakim na twoje konto dotrą pieniądze zależy od sesji Elixir. Każdy bank posiada trzy sesje wychodzące (kiedy realizowane są zlecone przelewy) oraz trzy przychodzące (kiedy pieniądze trafiają na konto odbiorcy). Różnią się one nieco między sobą w każdym banku, jednakże możemy założyć, że jeżeli bank, który udzielił ci kredytu zleci przelew do godziny dwunastej dotrze on do ciebie jeszcze tego samego dnia. Jeśli zrobił to później - pieniądze otrzymasz w następnym dniu roboczym wraz z pierwszą sesją przychodzącą twojego banku. 

Podsumowując, w dzisiejszych czasach banki starają się wyjść na przeciw wszystkim oczekiwaniom swoich klientów, dlatego też robią wszystko, by nie musieli oni długo czekać na przelew pożyczonych środków. W większości przypadków kredytobiorca otrzymuje je tego samego dnia lub nazajutrz. To dobra wiadomość dla wszystkich osób, którym zależy na czasie.

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

Raty stałe czy raty malejące
03/17/2021

Raty stałe a raty malejące – które są lepsze?

Szukając najlepszego kredytu hipotecznego musimy stawić czoło wielu zagadnieniom, których zazwyczaj nie bierzemy pod uwagę przy finansowaniu gotówkowym. Kredyt hipoteczny towarzyszy nam często przez długi okres, dlatego tak ważne jest by był on dopasowany do indywidualnych potrzeb i możliwości. Jednym z wyborów jakiego musimy dokonać jest czy lepsze są raty stałe czy malejące.
więcej >
Zdolność kredytowa w pigułce
03/11/2021

Kredyt - czy możemy się o niego ubiegać? Zdolność kredytowa w pigułce

Nasza zdolność kredytowa to maksymalna ilość środków jaką bank może nam zaoferować w ramach kredytu na zakup naszej wymarzonej nieruchomości. Zdolność można również określić jako prawdopodobieństwo, że klient będzie w stanie udźwignąć określone zobowiązanie finansowe, minimalizując przy tym ryzyko dla banku.
więcej >
of_post_social_feb_5_art.jpg
02/19/2021

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?

Wybór kredytu hipotecznego jest bardzo ważnym momentem w naszym życiu. Pozwala na realizacje swoich marzeń, na znalezienie swojego własnego miejsca na ziemi. W związku z takimi planami zastanawiamy się, co zrobić aby wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?
więcej >