Jak dobrać dodatkową gotówkę do kredytu hipotecznego?

10/07/2021

W sytuacji, w której potrzebujemy większej ilości gotówki możemy zdecydować się na pożyczenie jej od banku. W zależności od celu możemy wziąć hipotekę, pożyczkę gotówkową czy pożyczkę hipoteczną lub skorzystać z innych form finansowania, które umożliwia bank. Co jednak w momencie, gdy posiadamy już kredyt hipoteczny? W dzisiejszym artykule sprawdzimy, która forma bardziej sprawdzi się dla konkretnych potrzeb.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny można wykorzystać wyłącznie na cele mieszkaniowe jak zakup czy budowa nieruchomości. Niestety banki nie umożliwiają innej opcji, chyba że przy zakupie nieruchomości zgłosimy chęć pożyczenia większej ilości gotówki by nieruchomość wykończyć lub urządzić. W takim przypadku bank może pożyczyć nam wymagany kapitał zarówno na zakup jak i dodatkowe fundusze, których wydatkowanie musimy udokumentować i przedstawić przed bankiem. Jeśli posiadamy już jedną hipotekę nie możemy „dobrać” do niej pożyczki, dlatego jeśli potrzebujemy gotówki na zakup kolejnej nieruchomości możemy wziąć kolejny kredyt hipoteczny. Jest to jak najbardziej możliwe, o ile pozwala nam na to nasza zdolność kredytowa. Zdolność to kwota, jaką jest w stanie pożyczyć nam bank analizując nasze przychody i zobowiązania. Im więcej zarabiamy i im mniej mamy zobowiązań, tym bardziej możemy pozwolić sobie na większy kredyt hipoteczny lub większą ich ilość. Kredyty hipoteczne są najbardziej opłacalne, ponieważ koszty prowadzenia hipoteki, odsetki itp. rozkładane są na comiesięczny raty na wiele lat, dlatego łatwo jest ją spłacić. Aby poznać dokładne oferty i koszty kredytów zachęcamy do skorzystania z kalkulatora kredytów hipotecznych oraz porównywarki kredytów hipotecznych.

 

Kredyt gotówkowy

Uzyskanie kredytu gotówkowego jest o wiele prostsze niż kredytu hipotecznego. Co prawda nadal wyliczana jest wtedy nasza zdolność kredytowa, jednak możemy go spożytkować na dowolny cel bez konieczności dokumentowania przed bankiem. Największa różnicą jest kwota kredytu, ponieważ na kredyt hipoteczny możemy pożyczyć większe kwoty i rozłożyć go na wiele lat. Kredyt gotówkowy natomiast ma swoje górne limity a sam kredyt rozkłada się na mniejszy okres. Maksymalny limit kredytu gotówkowego wynosi 255 550 zł wg Ustawy o kredycie konsumenckim, jednak banki najczęściej decydują się na mniejsze kwoty. Pomimo ograniczeń kredyt gotówkowy jest najczęściej dobieranym kredytem do kredytu hipotecznego szczególnie dlatego, że do wykończenia czy wyremontowania mieszkania może nie być potrzebna tak duża ilość gotówki.

 

Pożyczka hipoteczna

Pożyczka hipoteczna pomimo podobnej nazwy nie jest tym samym, co kredyt hipoteczny. Jest to wyjątkowy produkt bankowy, który łączy cechy kredytu gotówkowego i hipotecznego. Aby móc skorzystać z tej formy finansowania musimy posiadać nieruchomość, którą będziemy w stanie zastawić w zamian za pożyczkę. Nieruchomość musi być w pełni własnościowa tzn. nie mogą na niej ciążyć kredyty, nie może być przedmiotem sporu czy licytacji komorniczej itp. Pożyczkę możemy podobnie jak hipotekę rozłożyć na wiele lat, a kwota może być wyższa niż przewiduje to kredyt gotówkowy. Wartość pożyczki wyliczają banki na podstawie określonego procentu wartości nieruchomości (do 80% LTV). Pożyczka hipoteczna, tak jak kredyt gotówkowy, nie potrzebuje wkładu własnego, dodatkowo zastawioną nieruchomością nie musi być tylko dom/mieszkanie, ale może również działka budowlana lub rolna z warunkami do zabudowy. Jeśli posiadamy nieruchomość własnościową, a także zdolność kredytową, to pomimo posiadanego już kredytu hipotecznego możemy otrzymać dodatkowe finansowanie.

 

Refinansowanie i konsolidowanie

Spłacając już kredyt może zdarzyć się sytuacja, w której ten sam kredyt będzie bardziej opłacalny w innym banku. W takim przypadku możemy skorzystać z refinansowania. Polega to na tym, że bank A, w którym znaleźliśmy lepszą ofertę spłaca w banku B nasz kredyt i uruchamia go u siebie. Aby było to opłacalne musimy przekalkulować wszystkie koszty okołokredytowe np. przeniesienie hipoteki w księdze wieczystej oraz to, co możemy zyskać refinansując. Konsolidowanie natomiast jest połączeniem kilku kredytów w jeden. Dzięki takiemu zabiegowi wszystkie koszty możemy ponownie rozłożyć w czasie i spłacać mniejszą ratę. Jak to może pomóc w otrzymaniu dodatkowej gotówki? Refinansując i konsolidując kredyty najczęściej celem jest zmniejszenie raty kredytu, która jest naszym zobowiązaniem. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać większą zdolność kredytową, która umożliwi nam np. kolejny kredyt gotówkowy. W celu poznania ofert innych banków lub wstępnego przeliczenia zdolności kredytowej zachęcamy do kontaktu z naszymi Ekspertami Finansowymi.

 

Sprawdź też:

Kredyt hipoteczny a typ zatrudnienia

Który kredyt jest tańszy - hipoteczny czy gotówkowy?

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt hipo przy niskich dochodach.png
10/22/2021

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Jak wynika z badań sondażowych przeprowadzonych wśród Polaków posiadanie własnego domu lub mieszkania to jeden z życiowych priorytetów. Liczby nie kłamią i jak wskazuje Biuro Informacji Kredytowej (dalej BIK) popyt na kredyty mieszkaniowe wciąż rośnie. Nie dla każdego jednak kredyt hipoteczny jest na wyciągnięcie ręki. Problem pojawia się wówczas, gdy co miesiąc na konto wpływa zbyt niski przelew od pracodawcy.
więcej >
ranking kredytów.png
10/22/2021

Ranking kredytów hipotecznych październik 2021

Zapraszamy na do zapoznania się z październikowym zestawieniem najtańszych ofert kredytu hipotecznego porównanych pod kątem najniższych kosztów całkowitych.
więcej >
shutterstock_761039812.png
10/20/2021

Czy stopy procentowe jeszcze wzrosną?

6 października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej, czyli organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego ogłosiła podwyżkę stóp procentowych z poziomu 0,1% do 0,5%. Następnego dnia Prezes NBP tłumacząc przyczyny takiej decyzji, zastrzegł również, że nie wyklucza, że jest to jedyna podwyżka w najbliższym czasie. Co myślą o tym analitycy bankowi? Czego możemy się spodziewać?
więcej >