Jak inwestować w fundusze inwestycyjne

01/27/2017

Fundusze inwestycyjne to jeden ze sposobów pomnażania kapitału. Musimy jednak pamiętać, że inwestowanie to nie lokowanie środków w banku. Fundusze najczęściej nie dają nam żadnych gwarancji kapitału lub osiągnięcia określonych zysków.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Naszą inwestycją zarządzają jednak specjaliści, dlatego możemy skorzystać z tego rozwiązania, posiadając tylko podstawową wiedzę o inwestowaniu.

Fundusz inwestycyjny to dobry wybór dla osób nie posiadających wiedzy i doświadczenia w obszarze inwestowania, a które chcą zainwestować część środków. Jedynym ich zadaniem jest określenie, czy wolą bezpieczniejsze, czy ryzykowne opcje, a następnie wykupienie odpowiednich jednostek uczestnictwa lub certyfikatów.

Dlaczego warto zainwestować w fundusze?

Przede wszystkim warto inwestować w fundusze, aby oszczędzać czas . Specjaliści z zakresu rynków kapitałowych zbierają pieniądze pojedynczych inwestorów, śledzą ruchy na giełdzie i za nich poszukują najlepszych inwestycji. Nasze oszczędności są lokowane w różne instrumenty (np. akcje, obligacje), dzięki temu zmniejsza się ryzyko ich utraty . Jeśli nie będziemy zadowoleni z zarządzania naszym portfelem, to w każdej chwili możemy wypłacić nasze pieniądze .

Jakie są rodzaje funduszy inwestycyjnych?

Zasadniczo są dwa rodzaje funduszy inwestycyjnych. W otwartym funduszu inwestycyjnym kupujemy jednostki uczestnictwa, które towarzystwo ma obowiązek obowiązkowo odkupić, jeśli taka jest wola ich posiadacza. W ramach zamkniętego funduszu inwestycyjnego nabywamy certyfikaty inwestycyjne, które potem możemy jeszcze sprzedać. Towarzystwo robi to zdecydowanie rzadziej niż w przypadku jednostek uczestnictwa.

Który fundusz wybrać?

Fundusze różnią się poziomem ryzyka. W jednym inwestuje się pieniądze w bezpieczniejsze, a w innych w bardziej ryzykowne instrumenty. Zanim więc wybierzemy fundusz, musimy zastanowić się, jakie ryzyko jesteśmy w stanie ponieść i jakiego zysku oczekujemy. Mamy do wyboru:

  • bezpieczne fundusze rynku pieniężnego (okres inwestycji jest krótki, a ryzyko i zysk niewielkie),
  • fundusze obligacji (w portfelu dominują obligacje, które charakteryzują się wyższym możliwym zyskiem i umiarkowanym ryzykiem),
  • fundusze mieszane (składają się z akcji i obligacji, więc zysk i ryzyko kształtują się na średnim poziomie),
  • fundusze akcji (składają się tylko z akcji, więc możliwy zysk, ale także ryzyko są najwyższe).

Gdzie kupić jednostki uczestnictwa?

Aby zacząć inwestycje w funduszu, musimy nabyć jednostki uczestnictwa. Możemy to zrobić w oddziale banku, za pośrednictwem doradcy finansowego, poprzez platformę internetową albo w ramach ubezpieczenia na życie. Pamiętajmy, aby wcześniej zapoznać się z wysokością opłat i prowizji, które instytucje te pobierają za pośrednictwo.

Ważne jest, aby od razu nie inwestować całej gotówki, którą posiadamy. Co prawda, im wyższa zainwestowana kwota, tym większa szansa na zysk, ale znacznie wzrasta także ryzyko. Lepiej rozpocząć od niższej kwoty, a resztę środków, które posiadamy wpłacić na lokatę do banku.

 

Sprawdź też:

5 niecodziennych sposobów na inwestycję

Inwestowanie. Słownik pojęć

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

refinansowanie MDM
07/26/2021

Czy można refinansować kredyt Mieszkanie dla młodych?

Program Mieszkanie dla młodych okazał się ogromnym sukcesem i bardzo wpłynął na rynek sprzedaży nieruchomości. Wielu młodych ludzi skorzystało z dofinansowań od 2014 roku, niestety od 2018 wnioski nie są już przyjmowane. Wielu deweloperów nawet zmieniało swoje projekty tak, by dopasować je do wymogów programu oraz ustalali korzystniejsze ceny za m2. Aktualnie można składać jedynie wnioski o dodatkowe finansowania dla uczestników programu MDM oraz regulowanie finansowań. Od czasu startu programu warunki kredytowe uległy poprawie, czy można zrobić coś jeszcze by za kredyt zapłacić mniej?
więcej >
refinansowanie
07/26/2021

Refinansowanie, od czego zacząć?

Procedury bankowe nie są proste. Poza skomplikowanymi procesami musimy liczyć się także z tym, że oferty oraz warunki banków dynamicznie się zmieniają. Doskonale to rozumiemy, dlatego poniższy artykuł ma na celu w przystępny sposób przybliżyć termin refinansowania oraz jak się do niego przygotować.
więcej >
kredyt hipoteczny
07/20/2021

Kiedy najlepiej brać kredyt hipoteczny?

Dynamicznie rozwijający się rynek nieruchomości oraz zwiększone ceny wynajmu mieszkania sprawia, że w ostatnich latach coraz więcej osób zastanawia się nad kupnem własnego lokum. Nie wszyscy jednak są w stanie pokryć całość kosztów zakupu, które szczególnie w ostatnim okresie zwiększyły się wraz z inflacją i wartością materiałów budowlanych . Coraz więcej osób zastanawia się zatem nad częściowym finansowaniem ze strony banku i składają wnioski i zapytania w tej sprawie licząc na pozytywne rozpatrzenie. Co jednak wpływa na rekomendację banku i czy można jako potencjalny Klient na nią wpłynąć?
więcej >