Jak inwestować w fundusze inwestycyjne

01/27/2017

Fundusze inwestycyjne to jeden ze sposobów pomnażania kapitału. Musimy jednak pamiętać, że inwestowanie to nie lokowanie środków w banku. Fundusze najczęściej nie dają nam żadnych gwarancji kapitału lub osiągnięcia określonych zysków.

Naszą inwestycją zarządzają jednak specjaliści, dlatego możemy skorzystać z tego rozwiązania, posiadając tylko podstawową wiedzę o inwestowaniu.

Fundusz inwestycyjny to dobry wybór dla osób nie posiadających wiedzy i doświadczenia w obszarze inwestowania, a które chcą zainwestować część środków. Jedynym ich zadaniem jest określenie, czy wolą bezpieczniejsze, czy ryzykowne opcje, a następnie wykupienie odpowiednich jednostek uczestnictwa lub certyfikatów.

Dlaczego warto zainwestować w fundusze?

Przede wszystkim warto inwestować w fundusze, aby oszczędzać czas . Specjaliści z zakresu rynków kapitałowych zbierają pieniądze pojedynczych inwestorów, śledzą ruchy na giełdzie i za nich poszukują najlepszych inwestycji. Nasze oszczędności są lokowane w różne instrumenty (np. akcje, obligacje), dzięki temu zmniejsza się ryzyko ich utraty . Jeśli nie będziemy zadowoleni z zarządzania naszym portfelem, to w każdej chwili możemy wypłacić nasze pieniądze .

Jakie są rodzaje funduszy inwestycyjnych?

Zasadniczo są dwa rodzaje funduszy inwestycyjnych. W otwartym funduszu inwestycyjnym kupujemy jednostki uczestnictwa, które towarzystwo ma obowiązek obowiązkowo odkupić, jeśli taka jest wola ich posiadacza. W ramach zamkniętego funduszu inwestycyjnego nabywamy certyfikaty inwestycyjne, które potem możemy jeszcze sprzedać. Towarzystwo robi to zdecydowanie rzadziej niż w przypadku jednostek uczestnictwa.

Który fundusz wybrać?

Fundusze różnią się poziomem ryzyka. W jednym inwestuje się pieniądze w bezpieczniejsze, a w innych w bardziej ryzykowne instrumenty. Zanim więc wybierzemy fundusz, musimy zastanowić się, jakie ryzyko jesteśmy w stanie ponieść i jakiego zysku oczekujemy. Mamy do wyboru:

  • bezpieczne fundusze rynku pieniężnego (okres inwestycji jest krótki, a ryzyko i zysk niewielkie),
  • fundusze obligacji (w portfelu dominują obligacje, które charakteryzują się wyższym możliwym zyskiem i umiarkowanym ryzykiem),
  • fundusze mieszane (składają się z akcji i obligacji, więc zysk i ryzyko kształtują się na średnim poziomie),
  • fundusze akcji (składają się tylko z akcji, więc możliwy zysk, ale także ryzyko są najwyższe).

Gdzie kupić jednostki uczestnictwa?

Aby zacząć inwestycje w funduszu, musimy nabyć jednostki uczestnictwa. Możemy to zrobić w oddziale banku, za pośrednictwem doradcy finansowego, poprzez platformę internetową albo w ramach ubezpieczenia na życie. Pamiętajmy, aby wcześniej zapoznać się z wysokością opłat i prowizji, które instytucje te pobierają za pośrednictwo.

Ważne jest, aby od razu nie inwestować całej gotówki, którą posiadamy. Co prawda, im wyższa zainwestowana kwota, tym większa szansa na zysk, ale znacznie wzrasta także ryzyko. Lepiej rozpocząć od niższej kwoty, a resztę środków, które posiadamy wpłacić na lokatę do banku.

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

Raty stałe czy raty malejące
03/17/2021

Raty stałe a raty malejące – które są lepsze?

Szukając najlepszego kredytu hipotecznego musimy stawić czoło wielu zagadnieniom, których zazwyczaj nie bierzemy pod uwagę przy finansowaniu gotówkowym. Kredyt hipoteczny towarzyszy nam często przez długi okres, dlatego tak ważne jest by był on dopasowany do indywidualnych potrzeb i możliwości. Jednym z wyborów jakiego musimy dokonać jest czy lepsze są raty stałe czy malejące.
więcej >
Zdolność kredytowa w pigułce
03/11/2021

Kredyt - czy możemy się o niego ubiegać? Zdolność kredytowa w pigułce

Nasza zdolność kredytowa to maksymalna ilość środków jaką bank może nam zaoferować w ramach kredytu na zakup naszej wymarzonej nieruchomości. Zdolność można również określić jako prawdopodobieństwo, że klient będzie w stanie udźwignąć określone zobowiązanie finansowe, minimalizując przy tym ryzyko dla banku.
więcej >
of_post_social_feb_5_art.jpg
02/19/2021

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?

Wybór kredytu hipotecznego jest bardzo ważnym momentem w naszym życiu. Pozwala na realizacje swoich marzeń, na znalezienie swojego własnego miejsca na ziemi. W związku z takimi planami zastanawiamy się, co zrobić aby wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?
więcej >