Jak kupić mieszkanie - kupno mieszkania krok po kroku część 2.

07/13/2021

Wybór mieszkania to jedna z ważniejszych decyzji w życiu. Możemy w nim spędzić nawet kilkadziesiąt lat. Z uwagi na to do zakupu należy się odpowiednio przygotować. W poprzedniej części mojego artykułu pisałem o tym jak dobrać budżet, wybrać nieruchomość oraz jak rozpocząć poszukiwania nieruchomości. Zapraszam na dalszą jego część.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Krok 4 – Umowa przedwstępna

Nieruchomość wybrana! Gratulacje – wiesz co chcesz kupić i za ile. Co dalej? Czas na zawarcie umowy. Umowa przedwstępna jest formą zabezpieczenia sprzedającego i kupującego o tym, że w przyszłości zawrzecie umowę ostateczną, która w tym momencie z jakiejś przyczyny nie może zostać podpisana. Jest to np. oczekiwanie od banku na decyzję o przyznaniu kredytu hipotecznego. Umowa przedwstępna nie wymaga konkretnej formy. Oznacza to, że możemy ją zawrzeć w formie umowy cywilno-prawnej, nie jest konieczny udział notariusza. Wzory umowy przedwstępnej otrzymasz od Eksperta Finansowego lub jeśli zakup odbywa się poprzez agenta nieruchomości to on udostępni i przygotuje umowę. Możesz też skorzystać z ogólnodostępnych wzorów umieszczonych na stronach internetowych. Pamiętaj jednak, aby Twoja umowa zawierała:

  • właściwie opisany tytuł, miejsce i datę jej zawarcia,
  • określenie przedmiotu umowy (wcześniej zweryfikuj prawo własności oraz księgę wieczystą - jej zapisy dotyczące ewentualnych roszczeń i ciążących na niej obciążeniach jeśli takie występują),
  • dokładne dane osobowe sprzedających i kupujących,
  • cenę za jaką sprzedawana jest nieruchomość i ostateczną datę zawarcia aktu notarialnego.

W przypadku zawierania umowy z deweloperem warto sprawdzić dokładnie umowę pod kątem ewentualnych niedozwolonych klauzul. Jeśli z jakiś względów nie decydujesz się na zawarcie umowy przedwstępnej pamiętaj, że o kredyt hipoteczny możesz się starać na podstawie umowy rezerwacyjnej.
Jeżeli decydujesz się na zapis o ewentualnej zaliczce lub zadatku pamiętaj, że zaliczka jest zwrotna i każda ze stron może zrezygnować z umowy bez konsekwencji finansowych. W przypadku zadatku jeżeli sprzedający wycofa się z zawarcia umowy jest zobowiązany zwrócić dwukrotność wpłaty, jeśli jednak umowa nie zostanie zawarta z Twojej winy wpłata przepadnie. Pamiętaj również o zapisie dotyczącym nieotrzymania kredytu, jeśli z jakiegoś powodu nie otrzymasz kredytu hipotecznego warto jest w umowie zabezpieczyć się na taką ewentualność, aby Twoja wpłata była zwrotna.

 

KROK 5 – FINALIZACJA

Wiesz co chcesz kupić, znalazłeś odpowiednią nieruchomość i podpisałeś umowę. Co dalej?
Z Ekspertem Finansowym z którym badałeś zdolność kontaktujesz się w celu wybrania najlepszych ofert kredytowych. Wybór banków do których chcesz złożyć wnioski powinien być tak dobrany, aby zapewnić bezpieczeństwo transakcji, korzystne warunki i najlepszą cenę. Następnie składasz wnioski kredytowe i następuje analiza kredytowa, która w zależności od banków składa się z kilku etapów. Po przejściu każdego z nich przychodzi czas na decyzje kredytowe. Dokładnie omawiasz je ze swoim Ekspertem oraz podejmujesz decyzję na którą z nich się zdecydujesz. Następnie czeka Cię podpisanie umowy kredytowej, zanim jednak to nastąpi sprawdź ją – poproś o draft umowy abyś mógł zapoznać się ze wszystkimi zapisami, wyjaśnij i omów z Ekspertem Finansowym zagadnienia, które są dla Ciebie skomplikowane i niejasne. Jest to wyjątkowo ważne, abyś nie miał wątpliwości na temat decyzji którą podejmujesz. Po podpisaniu umowy kredytowej w przypadku zakupu na rynku pierwotnym musisz czekać aż nieruchomość zostanie oddana do użytkowania i nastąpi przeniesienie własności. Jeśli chodzi o rynek wtórny - możesz już udać się na umowę końcową w formie aktu notarialnego – czynność zakończona powodzeniem! Gratulacje! Możesz cieszyć się z własnej nieruchomości!

 

Podsumowując: proces zakupu nieruchomości nie jest prosty i wymaga poświęcenia dużej ilości czasu i Twojej uwagi. Jeżeli dodatkowo dochodzą do tego kwestie kredytu hipotecznego musimy stanąć przed nie lada wyzwaniem - dlatego tak ważne jest żeby korzystać z pomocy Ekspertów Finansowych, którzy pomagają na każdym etapie, analizują sytuację oraz proponują najlepszą opcję finansowania.

 

Sprawdź też:

Jak kupić mieszkanie - kupno mieszkania krok po kroku część 1.

Ile trwa procedura uzyskania kredytu hipotecznego?

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

zakup nieruchomości od sprzedających.png
09/23/2021

Zakup nieruchomości od sprzedających, którzy sami wnioskują o kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny bywa skomplikowany, ale może się okazać, że w zależności od sytuacji kupujących jak i sprzedających trudniejszy może być np. przedwstępny akt notarialny. Należy w nim zawrzeć wszystkie informacje, które dotyczą obu stron transakcji. Jak wygląda ten proces w momencie, gdy zarówno kupujący jak i sprzedający decydują się na kredyt hipoteczny?
więcej >
kupować czy nie.png
09/23/2021

Kupować czy nie? Oto jest pytanie.

Wielu z nas zadaje sobie to pytanie i zastanawia się, czy to dobry moment na kupno mieszkania? Czy może jednak ceny nieruchomości spadną i warto jeszcze poczekać? A co jeśli stopy procentowe wzrosną? Jak podjąć decyzję? Czekać czy nie? W tym artykule spróbujemy znaleźć odpowiedzi na te pytania posługując się konkretnymi danymi liczbowymi, które dokładnie pokażą bieżącą sytuację rynku nieruchomości.
więcej >
mity część 2.png
09/23/2021

Mity kredytu hipotecznego część 2

Ilu ludzi tyle pojęć na temat kredytu hipotecznego szczególnie, że proces może być skomplikowany. Zrozumiałe jest więc, że wokół tego tematu urosło wiele mitów i niedopowiedzeń. To już druga część mitów dotyczących kredytu hipotecznego, które postaramy się Państwu obiektywnie przedstawić, aby móc bez wahania przystąpić do procesu kredytowego.
więcej >