Jak kupić mieszkanie - kupno mieszkania krok po kroku część 2.

07/13/2021

Wybór mieszkania to jedna z ważniejszych decyzji w życiu. Możemy w nim spędzić nawet kilkadziesiąt lat. Z uwagi na to do zakupu należy się odpowiednio przygotować. W poprzedniej części mojego artykułu pisałem o tym jak dobrać budżet, wybrać nieruchomość oraz jak rozpocząć poszukiwania nieruchomości. Zapraszam na dalszą jego część.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Krok 4 – Umowa przedwstępna

Nieruchomość wybrana! Gratulacje – wiesz co chcesz kupić i za ile. Co dalej? Czas na zawarcie umowy. Umowa przedwstępna jest formą zabezpieczenia sprzedającego i kupującego o tym, że w przyszłości zawrzecie umowę ostateczną, która w tym momencie z jakiejś przyczyny nie może zostać podpisana. Jest to np. oczekiwanie od banku na decyzję o przyznaniu kredytu hipotecznego. Umowa przedwstępna nie wymaga konkretnej formy. Oznacza to, że możemy ją zawrzeć w formie umowy cywilno-prawnej, nie jest konieczny udział notariusza. Wzory umowy przedwstępnej otrzymasz od Eksperta Finansowego lub jeśli zakup odbywa się poprzez agenta nieruchomości to on udostępni i przygotuje umowę. Możesz też skorzystać z ogólnodostępnych wzorów umieszczonych na stronach internetowych. Pamiętaj jednak, aby Twoja umowa zawierała:

  • właściwie opisany tytuł, miejsce i datę jej zawarcia,
  • określenie przedmiotu umowy (wcześniej zweryfikuj prawo własności oraz księgę wieczystą - jej zapisy dotyczące ewentualnych roszczeń i ciążących na niej obciążeniach jeśli takie występują),
  • dokładne dane osobowe sprzedających i kupujących,
  • cenę za jaką sprzedawana jest nieruchomość i ostateczną datę zawarcia aktu notarialnego.

W przypadku zawierania umowy z deweloperem warto sprawdzić dokładnie umowę pod kątem ewentualnych niedozwolonych klauzul. Jeśli z jakiś względów nie decydujesz się na zawarcie umowy przedwstępnej pamiętaj, że o kredyt hipoteczny możesz się starać na podstawie umowy rezerwacyjnej.
Jeżeli decydujesz się na zapis o ewentualnej zaliczce lub zadatku pamiętaj, że zaliczka jest zwrotna i każda ze stron może zrezygnować z umowy bez konsekwencji finansowych. W przypadku zadatku jeżeli sprzedający wycofa się z zawarcia umowy jest zobowiązany zwrócić dwukrotność wpłaty, jeśli jednak umowa nie zostanie zawarta z Twojej winy wpłata przepadnie. Pamiętaj również o zapisie dotyczącym nieotrzymania kredytu, jeśli z jakiegoś powodu nie otrzymasz kredytu hipotecznego warto jest w umowie zabezpieczyć się na taką ewentualność, aby Twoja wpłata była zwrotna.

 

KROK 5 – FINALIZACJA

Wiesz co chcesz kupić, znalazłeś odpowiednią nieruchomość i podpisałeś umowę. Co dalej?
Z Ekspertem Finansowym z którym badałeś zdolność kontaktujesz się w celu wybrania najlepszych ofert kredytowych. Wybór banków do których chcesz złożyć wnioski powinien być tak dobrany, aby zapewnić bezpieczeństwo transakcji, korzystne warunki i najlepszą cenę. Następnie składasz wnioski kredytowe i następuje analiza kredytowa, która w zależności od banków składa się z kilku etapów. Po przejściu każdego z nich przychodzi czas na decyzje kredytowe. Dokładnie omawiasz je ze swoim Ekspertem oraz podejmujesz decyzję na którą z nich się zdecydujesz. Następnie czeka Cię podpisanie umowy kredytowej, zanim jednak to nastąpi sprawdź ją – poproś o draft umowy abyś mógł zapoznać się ze wszystkimi zapisami, wyjaśnij i omów z Ekspertem Finansowym zagadnienia, które są dla Ciebie skomplikowane i niejasne. Jest to wyjątkowo ważne, abyś nie miał wątpliwości na temat decyzji którą podejmujesz. Po podpisaniu umowy kredytowej w przypadku zakupu na rynku pierwotnym musisz czekać aż nieruchomość zostanie oddana do użytkowania i nastąpi przeniesienie własności. Jeśli chodzi o rynek wtórny - możesz już udać się na umowę końcową w formie aktu notarialnego – czynność zakończona powodzeniem! Gratulacje! Możesz cieszyć się z własnej nieruchomości!

 

Podsumowując: proces zakupu nieruchomości nie jest prosty i wymaga poświęcenia dużej ilości czasu i Twojej uwagi. Jeżeli dodatkowo dochodzą do tego kwestie kredytu hipotecznego musimy stanąć przed nie lada wyzwaniem - dlatego tak ważne jest żeby korzystać z pomocy Ekspertów Finansowych, którzy pomagają na każdym etapie, analizują sytuację oraz proponują najlepszą opcję finansowania.

 

Sprawdź też:

Jak kupić mieszkanie - kupno mieszkania krok po kroku część 1.

Ile trwa procedura uzyskania kredytu hipotecznego?

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt bez wkładu.png
12/03/2021

Mieszkanie bez wkładu własnego

Nowy program rządu „Mieszkanie bez wkładu własnego” daje możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego bez wymaganego wkładu własnego. Dla młodych osób odłożenie wymaganego przez banki minimalnego wkładu własnego na poziomie 10% jest czasochłonne, mogłoby zająć nawet kilka lat. Państwo zdecydowało się na ułatwienie tego procederu, tak więc przyjrzyjmy się założeniom narzuconym przez rządzących.
więcej >
Kredyt gotówkowy jak się przygotować.png
12/03/2021

Kredyt gotówkowy – jak się przygotować?

Zbliżają się święta, a co za tym idzie zwiększone wydatki. Jeśli już dziś martwisz się, że Twój budżet tego nie wytrzyma, to może nie warto się zamartwiać tylko sprawdzić jak możemy sami sobie pomóc. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest poszukać korzystnego kredytu gotówkowego, który pomoże nam zrealizować nasze plany. Jak uniknąć błędów przy wyborze oferty kredytu gotówkowego? Podpowiemy Ci w tym artykule.
więcej >
Co jeśli nie będę spłacać raty kredytu
12/03/2021

Kredyt hipoteczny – co jeśli nie będę spłacać rat kredytu

Dobrze jest patrzeć zawsze optymistycznie w przyszłość, ale trzeba również zakładać te czarne scenariusze. Dlaczego? Żeby nic w życiu nas nie zaskoczyło. W obecnej sytuacji ekonomicznej, z wciąż rosnącymi stopami procentowymi również należy przygotować się na różne sytuacje. Warto zastanowić się już dziś, co trzeba byłoby zrobić, jeśli utracilibyśmy płynność finansową z różnych powodów.
więcej >