Jak kupić obligacje korporacyjne?

09/26/2019

Każdy, kto posiada własne oszczędności chce je pomnażać. To całkowicie zrozumiałe. Z tego powodu wiele osób poszukuje nowych sposobów inwestowania. Wśród tych, które cieszą się sporą popularnością wymienić możemy między innymi obligacje korporacyjne.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

 

Zysk jaki dają jest bowiem większy, niż w przypadku obligacji państwowych. Jak jednak je nabyć?

Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie. 

Czym są obligacje korporacyjne?

Obligacje korporacyjne to nic innego jak papiery dłużne, które emitowane są nie przez organy państwowe, ale przez prywatne spółki i przedsiębiorstwa. Decydując się na ich emisję firmy mogą bowiem pozyskać stosunkowo niewielkim kosztem pieniądze na dalszy rozwój czy realizację zamierzonych celów. Dla osób, które są ich nabywcami, papiery te są zaś sposobem na inwestycję, która jest bezpieczna, a jednocześnie przynosi lepsze zyski, niż np. lokata. Po określonym terminie spółki odkupują bowiem od nabywców obligacje z należnym procentem.

Sposoby zakupu obligacji korporacyjnych

Obligacje korporacyjne możemy zakupić zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Co więcej, na rynku pierwotnym możemy zakupić je zarówno w ofercie publicznej, jak i prywatnej. Przyjrzyjmy się więc nieco bliżej wszystkim tym metodom zakupów. 

Rynek pierwotny - co warto o nim wiedzieć

Obligacje korporacyjne możemy zakupić na rynku pierwotnym. Oznacza to, że są to nowo wyemitowane obligacje, które nie miały jeszcze właściciela. Nabyć możemy je bezpośrednio od emitenta, czyli spółki, która zdecydowała się na ich emisję i sprzedaż lub też za pośrednictwem domu maklerskiego. W domach maklerskich znajdziemy oferty publiczne, z których możemy wybierać obligacje, które są dla nas najbardziej dopasowane i posiadają cenę, która jest dla nas dostępna.

Zakup obligacji na rynku pierwotnym - oferta prywatna

Obecnie wiele spółek, które decydują się na emisję swoich obligacji korporacyjnych chce zyskać jak najwięcej - co jest zrozumiałe. Dlatego też składają swoją ofertę konkretnym osobom, co sprawia, że nie jest ona dostępna dla każdego. Dlaczego tak się dzieje? To proste. Jest to dla spółki zdecydowanie tańsze rozwiązanie. Emitent obligacji nie musi również sporządzać rozbudowanego dokumentu ofertowego.
Osoby, które chciałyby wziąć udział w ofercie prywatnej muszą mieć świadomość, że nie może być ona skierowana do liczby osób nie większej niż 149, dlatego chcąc brać udział w takich ofertach dobrze jest być w bazach spółek oraz firm organizujących emisję obligacji.

Zakup na rynku wtórnym 

Czasem zdarza się, że osoba, która nabyła obligacje danej spółki nie może lub nie chce czekać do końca terminu na jaki zostały wyemitowane. Wówczas decyduje się na ich sprzedaż na rynku wtórnym. Obligacje korporacyjne odkupujemy więc bezpośrednio od pierwszego nabywcy. Co ważne, nie musi uczestniczyć w tym ani emitent, ani dom maklerski. Oferty rynku wtórnego znaleźć możemy w internecie, na portalach ogłoszeniowych często również w biurach doradztwa finansowego, które zajmują się również pośrednictwem finansowym. Warto pamiętać, że na rynku wtórnym obligacje korporacyjne mogą być nieco droższe - jeśli ich termin upływa niedługo, oczywistym jest przecież, że pierwszy nabywca również chce zyskać na swoich decyzjach.

 

Sprawdź też:

Obligacje skarbowe chronią przed 10-proc. Inflacją

Rodzinne Obligacje Skarbowe

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt bez wkładu.png
12/03/2021

Mieszkanie bez wkładu własnego

Nowy program rządu „Mieszkanie bez wkładu własnego” daje możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego bez wymaganego wkładu własnego. Dla młodych osób odłożenie wymaganego przez banki minimalnego wkładu własnego na poziomie 10% jest czasochłonne, mogłoby zająć nawet kilka lat. Państwo zdecydowało się na ułatwienie tego procederu, tak więc przyjrzyjmy się założeniom narzuconym przez rządzących.
więcej >
Kredyt gotówkowy jak się przygotować.png
12/03/2021

Kredyt gotówkowy – jak się przygotować?

Zbliżają się święta, a co za tym idzie zwiększone wydatki. Jeśli już dziś martwisz się, że Twój budżet tego nie wytrzyma, to może nie warto się zamartwiać tylko sprawdzić jak możemy sami sobie pomóc. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest poszukać korzystnego kredytu gotówkowego, który pomoże nam zrealizować nasze plany. Jak uniknąć błędów przy wyborze oferty kredytu gotówkowego? Podpowiemy Ci w tym artykule.
więcej >
Co jeśli nie będę spłacać raty kredytu
12/03/2021

Kredyt hipoteczny – co jeśli nie będę spłacać rat kredytu

Dobrze jest patrzeć zawsze optymistycznie w przyszłość, ale trzeba również zakładać te czarne scenariusze. Dlaczego? Żeby nic w życiu nas nie zaskoczyło. W obecnej sytuacji ekonomicznej, z wciąż rosnącymi stopami procentowymi również należy przygotować się na różne sytuacje. Warto zastanowić się już dziś, co trzeba byłoby zrobić, jeśli utracilibyśmy płynność finansową z różnych powodów.
więcej >