Jak poprawić zdolność kredytową?

07/11/2019

Ocena zdolności kredytowej to proces, który ma kluczowe znaczenie dla decyzji banku – bez względu na to, czy chodzi o kredyt hipoteczny, czy charakteryzujący się zdecydowanie mniejszą ilością formalności kredyt gotówkowy.

 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Co to zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to zdolność kredytobiorcy do terminowego spłacania zobowiązań i jednocześnie niezbędny warunek do uzyskania wsparcia w postaci kredytu.

W głównej mierze decyduje o niej stosunek wysokości uzyskiwanych dochodów do wartość posiadanych zobowiązań. Nie bez znaczenia pozostają również forma zatrudnienia (tzw. źródło uzyskiwania dochodów), koszty utrzymania oraz aspekty takie jak wiek czy stan cywilny potencjalnego kredytobiorcy. Zapraszamy do naszego kalkulatora zdolności kredytowej.

Sposoby na poprawienie zdolności kredytowej

Wyższa zdolność kredytowa z dużym prawdopodobieństwem przełoży się nie tylko na możliwość uzyskania od banku wyższej kwoty, ale również na korzystniejsze ogólne warunki kredytu hipotecznego lub kredytu gotówkowego. Żeby samodzielnie poprawić ją jeszcze przed złożeniem wniosku, wystarczy pamiętać o kilku rzeczach:

  • Warto zadbać o historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Spłacane terminowo, nawet niewielkie, kwoty mogą dodatkowo podnieść naszą ocenę punktową (tzw. „scoring”). Dobrym pomysłem będzie na przykład celowe robienie zakupów na raty na kilka miesięcy przed planowanym złożeniem wniosku kredytowego.
  • Ważnym elementem budowania pozytywnej historii kredytowej jest wyrażenie zgody na przetwarzanie informacji o terminowo regulowanych zobowiązaniach, które działa niczym wyraźne zasygnalizowanie bankowi, że ma do czynienia z rzetelnym kredytobiorcą.
  • Nawet nieużywane karty kredytowe i niewykorzystywany aktywny kredyt odnawialny skutecznie obniżają dochód netto – rezygnacja z nich może okazać się dobrym rozwiązaniem przed złożeniem wniosku o kredyt na mieszkanie czy inny dowolny cel.
  • Raty równe to lepsza opcja niż raty malejące (chociaż są niższe i wpływają na wydłużenie okresu, podnosząc tym samym koszt kredytu, mogą pomóc przy jego uzyskaniu, jeśli zdolność kredytowa nie jest zbyt wysoka).
  • Jak najwyższy wkład własny (minimum 20%) skutecznie obniży koszt kredytu hipotecznego, oprocentowanie i wysokość raty.

Kalkulator zdolności kredytowej

Wstępne obliczenie swojej zdolności kredytowej może okazać się niezwykle pomocne przed zaciągnięciem długoterminowego zobowiązania, jakim jest kredyt hipoteczny. Właśnie w tym celu udostępniliśmy na stronie Open Finance kalkulator zdolności kredytowej, dzięki któremu osoby rozważające złożenie wniosku szybko poznają przybliżoną wartość kwoty, o jaką aktualnie mogą się ubiegać.

 

Sprawdź też:

Co wpływa na zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa a rozsądek

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt hipo przy niskich dochodach.png
10/22/2021

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Jak wynika z badań sondażowych przeprowadzonych wśród Polaków posiadanie własnego domu lub mieszkania to jeden z życiowych priorytetów. Liczby nie kłamią i jak wskazuje Biuro Informacji Kredytowej (dalej BIK) popyt na kredyty mieszkaniowe wciąż rośnie. Nie dla każdego jednak kredyt hipoteczny jest na wyciągnięcie ręki. Problem pojawia się wówczas, gdy co miesiąc na konto wpływa zbyt niski przelew od pracodawcy.
więcej >
ranking kredytów.png
10/22/2021

Ranking kredytów hipotecznych październik 2021

Zapraszamy na do zapoznania się z październikowym zestawieniem najtańszych ofert kredytu hipotecznego porównanych pod kątem najniższych kosztów całkowitych.
więcej >
shutterstock_761039812.png
10/20/2021

Czy stopy procentowe jeszcze wzrosną?

6 października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej, czyli organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego ogłosiła podwyżkę stóp procentowych z poziomu 0,1% do 0,5%. Następnego dnia Prezes NBP tłumacząc przyczyny takiej decyzji, zastrzegł również, że nie wyklucza, że jest to jedyna podwyżka w najbliższym czasie. Co myślą o tym analitycy bankowi? Czego możemy się spodziewać?
więcej >