Jak poprawić zdolność kredytową?
07/11/2019
Przeprowadza się ją na podstawie analizy kredytowej pozwalającej bankowi ocenić ryzyko, jakie wiąże się z pożyczeniem pieniędzy osobie składającej wniosek. Oczywiście najlepiej, gdy z punktu widzenia instytucji finansowej jest ono jak najniższe.
Zdolność kredytowa to zdolność kredytobiorcy do terminowego spłacania zobowiązań i jednocześnie niezbędny warunek do uzyskania wsparcia w postaci kredytu.
W głównej mierze decyduje o niej stosunek wysokości uzyskiwanych dochodów do wartość posiadanych zobowiązań. Nie bez znaczenia pozostają również forma zatrudnienia (tzw. źródło uzyskiwania dochodów), koszty utrzymania oraz aspekty takie jak wiek czy stan cywilny potencjalnego kredytobiorcy.
Sposoby na poprawienie zdolności kredytowej
Wyższa zdolność kredytowa z dużym prawdopodobieństwem przełoży się nie tylko na możliwość uzyskania od banku wyższej kwoty, ale również na korzystniejsze ogólne warunki kredytu hipotecznego lub kredytu gotówkowego. Żeby samodzielnie poprawić ją jeszcze przed złożeniem wniosku, wystarczy pamiętać o kilku rzeczach:
- Warto zadbać o historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Spłacane terminowo, nawet niewielkie, kwoty mogą dodatkowo podnieść naszą ocenę punktową (tzw. „scoring”). Dobrym pomysłem będzie na przykład celowe robienie zakupów na raty na kilka miesięcy przed planowanym złożeniem wniosku kredytowego.
- Ważnym elementem budowania pozytywnej historii kredytowej jest wyrażenie zgody na przetwarzanie informacji o terminowo regulowanych zobowiązaniach, które działa niczym wyraźne zasygnalizowanie bankowi, że ma do czynienia z rzetelnym kredytobiorcą.
- Nawet nieużywane karty kredytowe i niewykorzystywany aktywny kredyt odnawialny skutecznie obniżają dochód netto – rezygnacja z nich może okazać się dobrym rozwiązaniem przed złożeniem wniosku o kredyt na mieszkanie czy inny dowolny cel.
- Raty równe to lepsza opcja niż raty malejące (chociaż są niższe i wpływają na wydłużenie okresu, podnosząc tym samym koszt kredytu, mogą pomóc przy jego uzyskaniu, jeśli zdolność kredytowa nie jest zbyt wysoka).
- Jak najwyższy wkład własny (minimum 20%) skutecznie obniży koszt kredytu hipotecznego, oprocentowanie i wysokość raty.
Wstępne obliczenie swojej zdolności kredytowej może okazać się niezwykle pomocne przed zaciągnięciem długoterminowego zobowiązania, jakim jest kredyt hipoteczny. Właśnie w tym celu udostępniliśmy na stronie Open Finance kalkulator zdolności kredytowej, dzięki któremu osoby rozważające złożenie wniosku szybko poznają przybliżoną wartość kwoty, o jaką aktualnie mogą się ubiegać.
Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance
- Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
- Kompleksowe wsparcie
- Bez zobowiązań
