×
  Biuro Prasowe

  Biuro Prasowe Open Finance /

  Jak przepisać ubezpieczenie OC na siebie?

  W dzisiejszych czasach rynek samochodów osobowych dynamicznie się rozwija. Sprawia to, że wielu posiadaczy aut decyduje się na sprzedaż auta. W związku z tym pojawiają się jednak liczne wątpliwości i zapytania. Część z nich dotyczy obowiązkowego ubezpieczenia OC.

  Sprzedający zastanawiają się, czy dalej będą musieli opłacać składki, a kupujący, czy istnieje możliwość przepisania na siebie aktualnej polisy ubezpieczeniowej. Jedni i drudzy chcą bowiem uniknąć dodatkowych kosztów. Podpowiadamy - przepisanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej na nowego nabywcę jak najbardziej jest możliwe. Wyjaśniamy również, w jaki sposób należy to prawidłowo zrobić oraz z czym musimy się liczyć w takiej sytuacji.

  Przepisanie ubezpieczenia OC po zakupie samochodu

  Zakup używanego pojazdu, który miał już wcześniej właściciela oznacza, że przejmujemy nie tylko prawo użytkowania samochodu czy stajemy się nowymi właścicielami, ale również, że przejmujemy obowiązki z tym związane. Jednym z nich jak wiadomo jest posiadanie ważnej polisy OC. W przypadku, w którym polisa sprzedającego jest ważna jeszcze przez spory okres po sprzedaży możemy ją przepisać na nowego właściciela.
  Do końca okresu trwania polisy nowy właściciel nie musi wówczas dokonywać dodatkowych opłat.

  Jeśli zależy nam na skorzystaniu z tego rozwiązania, aby było to możliwe, osoba sprzedająca samochód powinna poinformować o zmianie właściciela towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym posiada polisę. Ma na to 14 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży pojazdu. W wysłanym wniosku lub informacji należy zawrzeć kopię zawartej umowy sprzedaży auta. Dzięki informacjom w niej zawartym ubezpieczyciel będzie wiedział, na kogo ma przepisać umowę i skontaktuje się z nowym nabywcą. Proces ten odbywa się automatycznie, dzięki czemu nowy właściciel auta nie musi samodzielnie poszukiwać towarzystwa ubezpieczeniowego, które zabezpiecza jego samochód czy wnosić o przeniesienie. Warto również wspomnieć o tym, że jest to całkowicie bezpłatne.

  Czy składka na ubezpieczenie będzie taka sama?

  To kwestia, o której często zapominają nabywcy aut używanych. Często bowiem zdarza się tak, że kupującym jest młoda osoba, która od niedawna posiada prawo jazdy, zaś sprzedającym doświadczony kierowca, posiadający zniżki za bezszkodową jazdę. Tymczasem, jak wiemy, na wysokość składki wpływa nie tylko rocznik, marka czy przebieg auta, ale również informacje o kierowcy. Czy więc składka w takim przypadku będzie taka sama? Okazuje się, że nie zawsze. Firmy ubezpieczeniowe mają bowiem prawo w takich sytuacjach na rekalkulację składek. 

  Czy muszę przepisać ubezpieczenie OC?

  Czy po rekalkulacji składki okazały się zbyt wysokie lub znalazłeś znacznie tańsze ubezpieczenie OC? Czy w takim przypadku mimo wszystko musisz decydować się na już istniejącą polisę i możliwą dopłatę? Na szczęście, nie. Każdy nowy nabywca ma prawo zmienić ubezpieczenie OC na takie, którego warunki odpowiadają mu najbardziej. W tym celu wystarczy jedynie poinformować firmę ubezpieczeniową o zrezygnowaniu z dotychczasowego ubezpieczenia. Pamiętajmy jednak, że nowy nabywca ma na to jedynie 30 dni od czasu zakupu pojazdu.

  Open Finance

  Biuro Prasowe Open Finance

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie